Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Potěší

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bratři: Má vážně brácha prima bráchu?

2010-02-03 00:00

Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal a Natalie Portmanová, s takovýmto hereckým složením už se dají dělat velké věci. A klidně může stát základ na komornějších prknech. Třeba jako v řádném psychologickém náhledu do světů dvou bratrů a manželky jednoho z nich.

Medvědí bratři, Pokrevní bratři, Velcí bratři, Rocco a jeho bratři, Bratři z donucení a spousta dalších filmových názvů, které jsou přeci jen důmyslnější než strozí Bratři, jenž právě nastupují do kin. Chtělo by se říci, že strohost jména vyvažuje originalita příběhu, avšak ani to není tentokrát pravda, jelikož snímek Jima Sheridana je americkou předělávkou původní dánské verze z roku 2004. Naštěstí však předělávkou s obdobnou emocionální silou.


Trailer vyhrocený obdobně jako samotný film

V centru příběhu stojí Sam Cahill, mladý kapitán, který se vydává na další misi do Afghánistánu, jeho okouzlující žena Grace a Samův bratr Tommy, z vězení právě propuštěná černá ovce rodiny. Když z válečné zóny dorazí zpráva o Samově smrti, začne si Grace nacházet oporu právě v manželově sourozenci. Sam ale sestřelení vrtulníku přežil a po nějakém čase se konečně vrátí domů. Bohužel z klidného slušňáka, který rád blbnul se svými dvěma dcerkami, udělalo zajetí v Afghánistánu paranoidního šílence.


Kratší, ale stejně dynamická ukázka

Největší problém Bratrů tkví v tom, že se více než polovina filmu odehrává přesně v duchu, v jakém byste očekávali. Víte, že Sam nezemřel, víte, že se vrátí, víte, že Tommy se začne pomaličku ve svém chování zlepšovat a bude si dobře rozumět s Grace. O daných záležitostech informují trailery, oficiální texty distributorů nebo recenze jako je tato. Těmto všeobecně známým zákrutám ale režisér Jim Sheridan věnuje mnoho prostoru, takže jednoduše film nemá dobrou hodinku vůbec šanci něčím překvapit.

Situace začne být zajímavá až v okamžiku Samova příletu. Od toho okamžiku se buduje solidně vyhrocené drama stojící na proměně Tobeyho Maguira. Jestliže se někdo domníval, že ho tři díly Spider-Mana už nastálo přivážou k superhrdinského kostýmu, nemohl se více mýlit. V úvodu s oholenou hlavou vypadá možná komicky, ale posléze byste se před ním určitě neusmáli ani náznakem. Hubený, zjizvený, bledý a strach nahánějící. Hraje perfektně, přičemž nebude velkým překvápkem, pokud se dostane do nominací na Oscara.

Ani Natalie Portmanová a Jake Gyllenhaal nezahálí a v závěru s Tobeym vytvoří drsnou a dusnou atmosféru, která připomene depresivní konec Nouzového východu s Kate Winsletovou a Leonardem DiCaprio. Bratři dokáží diváka emocionálně sestřelit, přičemž nepoužívají laciné dojímaní a sentiment, nýbrž prostá fakta, že válečné konflikty mohou mít na jedince extrémní dopad. Nic víc, nic míň. Takové motivy samozřejmě nepatří k třeskutě originálním, svůj potenciál a působivost ale neztrácí, pokud se jich ujme zručný tým.

Ničemu tedy zvlášť nevadí, že jsou Bratři pouhou adaptací. Jistě, naskýtá se otázka, proč předělávat pár let starý film, když se u něho nic moc nezmění. Proč? Herecké osazenstvo dokázalo, že třeba kvůli jejich výkonům se vyplatí po americké verzi šáhnout.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.

Foto HCE

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>