Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bernie: Jak laskavý dobrák nerva chytil (261)

2013-10-16 11:36

Zdvořilého Bernieho měla v oblibě většina obyvatel texaské vesničky. Jeho popularita kupodivu nepolevila ani potom, co vraždil.


Svou osobností k sobě lidi neustále přitahoval, zpívat uměl jako pták a pohřeb dokázal zorganizovat s profesionální zručností. Kladl důraz na každý aspekt související se zemřelým. Odvezl tělo, s pozoruhodnou pečlivostí ho upravil v balzamovací místnosti, doporučil truchlícím důstojnou schránku a s úctou uspořádal smuteční obřad. Asistent ředitele pohřebního ústavu Bernie Tiede patřil k nejrespektovanějším obyvatelům texaského městečka Carthage. Funebráka, který zpíval v kostelním sboru a vždy ochotně pomohl každému, kdo za ním přišel, si oblíbila dokonce i protivná Marjorie Nugentová. Bernie s bohatou vdovou často cestoval, spravoval její bankovní účty a investiční portfolio a šlechetně jí dělal společnost, kdykoliv bylo potřeba. Akorát jednou se mu kvůli narůstajícím požadavkům zatmělo před očima a jednaosmdesátiletou paní střelil čtyřikrát do zad. A lidé ho měli stále rádi.


Dobrák Bernie v traileru

Na podivném příběhu zarazí především informace, že ho režisér Richard Linklater vystavěl podle reálného Bernieho. Na pravdivý základ aktuálně uváděného filmu upozorňuje vedle úvodních titulků také forma, jakým je celý snímek vystavěn. Linklater totiž vyprávění nechává rozvíjet inscenovanými výpověďmi lokálních Texasanů, jejichž silný jižanský akcent prozrazuje jednoduší, ale o to upřímnější povahu komentujících. Využití rádoby dokumentárního přístupu s mluvícími hlavami je logickým ozvláštněním jinak klasické chronologické struktury biografických filmů, jelikož celý případ vlastně netáhne osud Bernieho, nýbrž vztah vesnické komunity vůči kníratému pohodáři.

Divák přesto musí ústředního hrdinu, kterému znenadání praskly nervy, sledovat se zaujetím. Po osmi letech od komedie Škola ro(c)ku obsadil Linklater do hlavní role Jacka Blacka, pro kterého je nejasný Bernie příležitostí, jak ze sebe vytáhnout kus seriózního herectví. Mezi nejvýraznější role čtyřiačtyřicetiletého komedianta a hudebníka patří úlohy v taškařicích jako Boží zápasník, Tropická bouře nebo Králové ro(c)ku. Na tyto legrácky je třeba tentokrát zapomenout. V pravděpodobně latentním homosexuálovi Berniem tlumí Black své sklony vytvářet okázale rozdivočelou show. Jeho zženštilá gesta místy nutí k úsměvům, ale stejně jako celý film osciluje mezi morbidní komedií a vážným dramatem.

Bernieho lze atmosférou přirovnat k tvorbě Wese Andersona. I zde se nachází absurdní prvky a mnoho scén, které kladou důraz na precizně vystavěné rekvizity v záběru, jež ve výsledku připomínají svébytně stojící obrazy. Zatímco pestré barvy a důmyslné rozložení objektů v mizanscéně prostupuje tvorbou Wese Andersona kontinuálně a patří k jeho rozpoznávacím znakům, v Berniem se jejich používání důsledně nedodržuje. Když se však objeví přesně rozvržený záběr, podporuje a do jisté míry zdůrazňuje onen nejasný žánrový tón.

Linklater možná ponechal nápovědu, že natáčí ambivalentní dílo, v úvodní scéně, v níž Bernie předvádí studentům správnou úpravu těla k závěrečnému rozloučení. „Vždy musíte dávat pozor i na tu nejmenší mezeru mezi rty. I malinkatý kousek zubů může být katastrofální. Nemůžete dopustit, aby došlo k tragédii, kdy se ze zármutku stane komedie.“ K juchání nedošlo, k zármutku také ne. Bylo to celé zkrátka stejně zvláštní jako titulní postava.
Martin Čuřík

Komentáře (261)

can you mail weed legally 2022-09-23 12:10:05
nice work
awesome vword
great art
nice admin
great work admin
Kenya e visa 2022-09-21 10:18:14
Your given information is very useful for us... This is exactly what I am trying to find... The Kenya e visa processing is easy and fast. You can get your visa within a few days after completing the process. So make a plan with your friends and family, get a visa, and enjoy the journey.
Ch Wahab 2022-08-06 11:26:50
Best Logo Directory <a href="https://seekvectors.com/post/tiktok-logo" rel="dofollow">tiktok logo</a> <a href="https://seekvectors.com/post/in-n-out-burger-logo" rel="dofollow">in n out logo</a> <a href="https://seekvectors.com/post/carvana-co-logo" rel="dofollow">carvana logo</a> <a href="https://seekvectors.com/post/planet-fitness-logo" rel="dofollow">planet fitness logo</a>
Ch Wahab 2022-08-06 11:26:35
Best Logo Directory https://seekvectors.com/post/tiktok-logo
Ch Wahab 2022-08-06 11:26:17
Best Logo Directory
e visa for Turkey 2022-08-06 02:28:12
Wow, thanks for sharing this beautiful picture with us. You are a true great person. If you are a fan of traveling .You can apply for an <a href="https://visas-turkey.com/"> e visa for Turkey</a>.it takes some minutes. You can apply for an e-visa by yourself, and it only takes a few minutes.
e visa for Turkey 2022-08-06 02:27:18
Wow, thanks for sharing this beautiful picture with us. You are a true great person. If you are a fan of traveling .You can apply for an <a href="https://visas-turkey.com/"> e visa for Turkey</a>.it takes some minutes.
e visa for Turkey 2022-08-06 02:26:52
Wow, thanks for sharing this beautiful picture with us. You are a true great person. If you are a fan of traveling .You can apply for an <a href="https://visas-turkey.com/"> e visa for Turkey</a>.it takes some minutes. You can apply for an e-visa by yourself, and it only takes a few minutes.
India e tourist visa 2022-05-03 08:19:26
Hello everyone, Are you interested in traveling in India? You can enter India and enjoy it. But without a visa you can never visit India, first apply for an India e tourist visa and then travel in India. You can read more information about Indian visas on our India e Visa website.
this 2022-04-08 05:51:56
Our services are available in all cities of Minneapolis and its surroundings. We are having years of experience which enabled our customers and clients to trust our services.
香港老中醫補腎丸 2022-04-08 03:10:38
This is such an insp
必利吉 2022-04-08 03:10:06
This is such an inspiring article. I didn't know how a kind good nerve caught until I saw this.
壯陽藥 2022-04-08 03:09:17
Well this is great site! Would definitely recommend this to my friends. Love the read
Pakuote 2022-04-01 01:19:43
Įvairios patrauklios pakuotės, kurios patiks visiems. Užsisakykite kokybiškas pakuotes.
Rana Ayaz Mahmood 2022-03-31 05:36:34
It's a great pleasure reading your post.Its full of information I am looking for and I love to post a comment that "The content of your post is awesom <a href="https://www.edgemanpower.com">Recruitment Agency In Pakistan</a>
roof leak repairs 2022-03-26 12:42:06
job well done [url=https://www.roofingspecialistscheltenham.co.uk/roof-repairs]roof leak repairs[/url]
roof leak repairs 2022-03-26 12:41:35
job well done <a href="https://www.roofingspecialistscheltenham.co.uk/roof-repairs">roof leak repairs</a>
바카라사이트 2022-03-13 08:15:32
the slots but now they can play slots online on five reel slots by just sitting in their home even they can participate in different tournaments.
Heroku Logo 2022-02-14 02:21:35
Awesome!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>