Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bernie: Jak laskavý dobrák nerva chytil (271)

2013-10-16 11:36

Zdvořilého Bernieho měla v oblibě většina obyvatel texaské vesničky. Jeho popularita kupodivu nepolevila ani potom, co vraždil.


Svou osobností k sobě lidi neustále přitahoval, zpívat uměl jako pták a pohřeb dokázal zorganizovat s profesionální zručností. Kladl důraz na každý aspekt související se zemřelým. Odvezl tělo, s pozoruhodnou pečlivostí ho upravil v balzamovací místnosti, doporučil truchlícím důstojnou schránku a s úctou uspořádal smuteční obřad. Asistent ředitele pohřebního ústavu Bernie Tiede patřil k nejrespektovanějším obyvatelům texaského městečka Carthage. Funebráka, který zpíval v kostelním sboru a vždy ochotně pomohl každému, kdo za ním přišel, si oblíbila dokonce i protivná Marjorie Nugentová. Bernie s bohatou vdovou často cestoval, spravoval její bankovní účty a investiční portfolio a šlechetně jí dělal společnost, kdykoliv bylo potřeba. Akorát jednou se mu kvůli narůstajícím požadavkům zatmělo před očima a jednaosmdesátiletou paní střelil čtyřikrát do zad. A lidé ho měli stále rádi.


Dobrák Bernie v traileru

Na podivném příběhu zarazí především informace, že ho režisér Richard Linklater vystavěl podle reálného Bernieho. Na pravdivý základ aktuálně uváděného filmu upozorňuje vedle úvodních titulků také forma, jakým je celý snímek vystavěn. Linklater totiž vyprávění nechává rozvíjet inscenovanými výpověďmi lokálních Texasanů, jejichž silný jižanský akcent prozrazuje jednoduší, ale o to upřímnější povahu komentujících. Využití rádoby dokumentárního přístupu s mluvícími hlavami je logickým ozvláštněním jinak klasické chronologické struktury biografických filmů, jelikož celý případ vlastně netáhne osud Bernieho, nýbrž vztah vesnické komunity vůči kníratému pohodáři.

Divák přesto musí ústředního hrdinu, kterému znenadání praskly nervy, sledovat se zaujetím. Po osmi letech od komedie Škola ro(c)ku obsadil Linklater do hlavní role Jacka Blacka, pro kterého je nejasný Bernie příležitostí, jak ze sebe vytáhnout kus seriózního herectví. Mezi nejvýraznější role čtyřiačtyřicetiletého komedianta a hudebníka patří úlohy v taškařicích jako Boží zápasník, Tropická bouře nebo Králové ro(c)ku. Na tyto legrácky je třeba tentokrát zapomenout. V pravděpodobně latentním homosexuálovi Berniem tlumí Black své sklony vytvářet okázale rozdivočelou show. Jeho zženštilá gesta místy nutí k úsměvům, ale stejně jako celý film osciluje mezi morbidní komedií a vážným dramatem.

Bernieho lze atmosférou přirovnat k tvorbě Wese Andersona. I zde se nachází absurdní prvky a mnoho scén, které kladou důraz na precizně vystavěné rekvizity v záběru, jež ve výsledku připomínají svébytně stojící obrazy. Zatímco pestré barvy a důmyslné rozložení objektů v mizanscéně prostupuje tvorbou Wese Andersona kontinuálně a patří k jeho rozpoznávacím znakům, v Berniem se jejich používání důsledně nedodržuje. Když se však objeví přesně rozvržený záběr, podporuje a do jisté míry zdůrazňuje onen nejasný žánrový tón.

Linklater možná ponechal nápovědu, že natáčí ambivalentní dílo, v úvodní scéně, v níž Bernie předvádí studentům správnou úpravu těla k závěrečnému rozloučení. „Vždy musíte dávat pozor i na tu nejmenší mezeru mezi rty. I malinkatý kousek zubů může být katastrofální. Nemůžete dopustit, aby došlo k tragédii, kdy se ze zármutku stane komedie.“ K juchání nedošlo, k zármutku také ne. Bylo to celé zkrátka stejně zvláštní jako titulní postava.
Martin Čuřík

Komentáře (271)

I look forward to reading more from you in the future. Here is the information about the Traveling to Turkey with a Criminal Record. If you have a criminal record and are planning to travel to Turkey, it's important to understand the country's entry requirements and restrictions. Don’t forget to check out the page.
英文補習 2023-02-18 11:17:48
A debt of gratitude is in order for setting aside the effort to talk about this, I feel unequivocally about it and love adapting more on this theme. On the off chance that conceivable, as you gain ability, OK mind refreshing your blog with more data? It is amazingly useful for me.
Montenegro Visa Fees 2023-02-02 06:56:23
Hello! I just wanted to say I appreciate the time and effort you put into your blog. The Montenegro Visa Fees depends on the type of visa and the nationality of the applicant and the processing time chosen by the applicant. The visa costs can change depending on the applicant's country of origin and the particular type of visa requested.
Hello! We have good news for the Travelers: The Indian government restored the Indian e visas for Canadian travelers, they can apply for the e visa and also can Apply for Indian Conference Visa for Canada, if they want to attend conferences and important meetings in India. Hurry! Go and check out the new guidelines and the latest updates.
Hello friends, I am glad to find this post. Here is the Good news for the Canadian travelers: India restored the evisa. Now the travelers can apply for Indian 30 days Tourist Visa for Canada, you must visit the page and check out the latest information.
foglio rosa patente b 2022-12-03 11:19:25
such training systems each specific test is a custom-generated dynamic set of questions which gets its feed from a large pool of test questions and answers in the database.
bralinallison 2022-11-08 12:20:18
Having the ability to apply for an e visa for Turkey from the comfort of their own home saves you a lot of time and effort. I was very grateful for your article. I would appreciate more articles like this. https://visa-turkish.com/
Turkey evisa> 2022-11-07 05:39:03
A very informative article... Thanks for Talking about it... Now The application process of e visa Turkey is quite easy and simple, the application form of Turkey evisa is easy to fill out for everyone. If you want to apply for a visa check out the page.
e visa for Azerbaijan 2022-10-14 01:10:02
Hey guys, thanks for sharing this beautiful blog. You are such a great person. if you are a fan of traveling. You can travel with e visa for Azerbaijan. The visa process is so simple that you can apply for it yourself. It only takes a few minutes to implement.
requirements for Turkey visa 2022-10-03 02:04:54
You have done your work very nicely... I appreciate your efforts... keep it up... Do you know about the requirements for Turkey visa? The basic requirements of evisa is a passport and a passport size photograph. If you plan to visit Turkey, you must know about the requirements. Don't forget to check out what the requirements are.
can you mail weed legally 2022-09-23 12:10:05
nice work
awesome vword
great art
nice admin
great work admin
Kenya e visa 2022-09-21 10:18:14
Your given information is very useful for us... This is exactly what I am trying to find... The Kenya e visa processing is easy and fast. You can get your visa within a few days after completing the process. So make a plan with your friends and family, get a visa, and enjoy the journey.
Ch Wahab 2022-08-06 11:26:50
Best Logo Directory <a href="https://seekvectors.com/post/tiktok-logo" rel="dofollow">tiktok logo</a> <a href="https://seekvectors.com/post/in-n-out-burger-logo" rel="dofollow">in n out logo</a> <a href="https://seekvectors.com/post/carvana-co-logo" rel="dofollow">carvana logo</a> <a href="https://seekvectors.com/post/planet-fitness-logo" rel="dofollow">planet fitness logo</a>
Ch Wahab 2022-08-06 11:26:35
Best Logo Directory https://seekvectors.com/post/tiktok-logo
Ch Wahab 2022-08-06 11:26:17
Best Logo Directory
e visa for Turkey 2022-08-06 02:28:12
Wow, thanks for sharing this beautiful picture with us. You are a true great person. If you are a fan of traveling .You can apply for an <a href="https://visas-turkey.com/"> e visa for Turkey</a>.it takes some minutes. You can apply for an e-visa by yourself, and it only takes a few minutes.
e visa for Turkey 2022-08-06 02:27:18
Wow, thanks for sharing this beautiful picture with us. You are a true great person. If you are a fan of traveling .You can apply for an <a href="https://visas-turkey.com/"> e visa for Turkey</a>.it takes some minutes.
e visa for Turkey 2022-08-06 02:26:52
Wow, thanks for sharing this beautiful picture with us. You are a true great person. If you are a fan of traveling .You can apply for an <a href="https://visas-turkey.com/"> e visa for Turkey</a>.it takes some minutes. You can apply for an e-visa by yourself, and it only takes a few minutes.
India e tourist visa 2022-05-03 08:19:26
Hello everyone, Are you interested in traveling in India? You can enter India and enjoy it. But without a visa you can never visit India, first apply for an India e tourist visa and then travel in India. You can read more information about Indian visas on our India e Visa website.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>