Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bernie: Jak laskavý dobrák nerva chytil (12)

2013-10-16 11:36

Zdvořilého Bernieho měla v oblibě většina obyvatel texaské vesničky. Jeho popularita kupodivu nepolevila ani potom, co vraždil.


Svou osobností k sobě lidi neustále přitahoval, zpívat uměl jako pták a pohřeb dokázal zorganizovat s profesionální zručností. Kladl důraz na každý aspekt související se zemřelým. Odvezl tělo, s pozoruhodnou pečlivostí ho upravil v balzamovací místnosti, doporučil truchlícím důstojnou schránku a s úctou uspořádal smuteční obřad. Asistent ředitele pohřebního ústavu Bernie Tiede patřil k nejrespektovanějším obyvatelům texaského městečka Carthage. Funebráka, který zpíval v kostelním sboru a vždy ochotně pomohl každému, kdo za ním přišel, si oblíbila dokonce i protivná Marjorie Nugentová. Bernie s bohatou vdovou často cestoval, spravoval její bankovní účty a investiční portfolio a šlechetně jí dělal společnost, kdykoliv bylo potřeba. Akorát jednou se mu kvůli narůstajícím požadavkům zatmělo před očima a jednaosmdesátiletou paní střelil čtyřikrát do zad. A lidé ho měli stále rádi.


Dobrák Bernie v traileru

Na podivném příběhu zarazí především informace, že ho režisér Richard Linklater vystavěl podle reálného Bernieho. Na pravdivý základ aktuálně uváděného filmu upozorňuje vedle úvodních titulků také forma, jakým je celý snímek vystavěn. Linklater totiž vyprávění nechává rozvíjet inscenovanými výpověďmi lokálních Texasanů, jejichž silný jižanský akcent prozrazuje jednoduší, ale o to upřímnější povahu komentujících. Využití rádoby dokumentárního přístupu s mluvícími hlavami je logickým ozvláštněním jinak klasické chronologické struktury biografických filmů, jelikož celý případ vlastně netáhne osud Bernieho, nýbrž vztah vesnické komunity vůči kníratému pohodáři.

Divák přesto musí ústředního hrdinu, kterému znenadání praskly nervy, sledovat se zaujetím. Po osmi letech od komedie Škola ro(c)ku obsadil Linklater do hlavní role Jacka Blacka, pro kterého je nejasný Bernie příležitostí, jak ze sebe vytáhnout kus seriózního herectví. Mezi nejvýraznější role čtyřiačtyřicetiletého komedianta a hudebníka patří úlohy v taškařicích jako Boží zápasník, Tropická bouře nebo Králové ro(c)ku. Na tyto legrácky je třeba tentokrát zapomenout. V pravděpodobně latentním homosexuálovi Berniem tlumí Black své sklony vytvářet okázale rozdivočelou show. Jeho zženštilá gesta místy nutí k úsměvům, ale stejně jako celý film osciluje mezi morbidní komedií a vážným dramatem.

Bernieho lze atmosférou přirovnat k tvorbě Wese Andersona. I zde se nachází absurdní prvky a mnoho scén, které kladou důraz na precizně vystavěné rekvizity v záběru, jež ve výsledku připomínají svébytně stojící obrazy. Zatímco pestré barvy a důmyslné rozložení objektů v mizanscéně prostupuje tvorbou Wese Andersona kontinuálně a patří k jeho rozpoznávacím znakům, v Berniem se jejich používání důsledně nedodržuje. Když se však objeví přesně rozvržený záběr, podporuje a do jisté míry zdůrazňuje onen nejasný žánrový tón.

Linklater možná ponechal nápovědu, že natáčí ambivalentní dílo, v úvodní scéně, v níž Bernie předvádí studentům správnou úpravu těla k závěrečnému rozloučení. „Vždy musíte dávat pozor i na tu nejmenší mezeru mezi rty. I malinkatý kousek zubů může být katastrofální. Nemůžete dopustit, aby došlo k tragédii, kdy se ze zármutku stane komedie.“ K juchání nedošlo, k zármutku také ne. Bylo to celé zkrátka stejně zvláštní jako titulní postava.
Martin Čuřík

Komentáře (12)

hrroman 2020-03-28 06:21:06
If you are stuck with your marketing assignment then in this case you can opt for our <a href="https://fullassignment.co.uk/Marketing-AssignmAents"> Marketing Assignments</a>. we provide the best<a href="https://fullassignment.co.uk">Online marketing expert</a>.We also provide <a href="https://fullassignment.co.uk/Sales-and-Promotion">Sales and Promotion help</a> for students across the globe. for more information contact us +16692714848.
lizavetacbd 2020-02-20 10:30:11
Big Kush by Dinafem Seeds is a love letter to growers and Kush connoisseurs alike.
zcode system discount 2020-02-14 06:18:56
You know your projects stand out of the herd. There is something special about them. It seems to me all of them are really brilliant!
salehoo discount 2020-02-14 06:18:40
You make so many great points here that I read your article a couple of times. Your views are in accordance with my own for the most part. This is great content for your readers.
yoga burn discount 2020-02-14 06:18:23
Nice post! This is a very nice blog that I will definitively come back to more times this year! Thanks for informative post.
bloons tower defense 5 2020-02-10 04:23:15
This is a fantastic website , thanks for sharing.
white widow seeds 2020-01-25 01:24:50
Expect dreamy, long-lasting cerebral effects that will float you to a happy mood and relaxed mindsets.
PAF jobs 2019-12-23 10:36:17
My classmate suggest this blog link to read about this, It's really an amazing post thanks for sharing it.
the impossible quiz 2019-09-30 05:46:05
I'm glad I found this web site, I couldn't find any knowledge on this matter prior to.Also operate a site and if you are ever interested in doing some visitor writing for me if possible feel free to let me know, i am always look for people to check out my web site.
Dailyonplanet 2019-07-04 11:55:42
Daily on Planet offers quality articles about different categories, like business, technology, fashion, health and education.
candy crush soda saga 2019-06-25 02:13:53
Your idea couldn’t have most certainly been written any better. Reading this content reminds me of my recent supervisor! David almost always kept babbling on this. For certain I will pass this particular article to him.
Designer Balenciaga Replica Handbags 2016-06-24 11:53:40
Welcome to make a purchasing a qualified bag from our site, http://www.salehandbags.ru/prada-handbags Replica Prada Handbags it is coupled amazing quality, creative design and eye-catching appearance. If you are need a beautiful handbag to show offer your style and elegance among the crowd, http://www.bagsepay.com/dior-handbags 1:1 Replica Dior Handbags Sale you should not go wrong with our online store. Our online store offers are great number of http://www.cheapreplicasale.com/gucci-handbags Fake Gucci Handdbags with outstanding workmanship and remarkable appearance. Please take action. They will never let you down. Every http://www.handbagreplicassale.com/prada-handbag.html Cheap Prada Handbags Sale can be regarded as a masterpiece of art. There is no other products can beat its craftsmanship and exclusivity. It is known to all, the fame and popularity of http://www.bestfakeswatches.com/audemars-piguet-replica-audemars-piguet/millenary-17.html Top Replica Audemars Piguet Millenary Watches are very recognized all over the world. If you are looking for a nice bag to light up your dream, you should not miss our website. Recently, http://www.cheapbagsselling.com/brands/balenciaga Designer Balenciaga Replica Handbags are very popular among clients all over the world. We have collected a huge selection of brand bags at the most competitive price.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>