Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

AVATAR (2)

2009-12-19 00:00

Bylo nebylo, v jednom světě byl ochrnutý a na vozíčku, ale v tom druhém byl modrý a měřil tři metry a poslouchejte, co bylo dál... Režisér a scénárista James Cameron, skvělý vypravěč sci-fi a milostných příběhů, filmařský perfekcionista, vizionář a hračička představuje nejočekávanější výpravnou pohádku právě končícího roku!

Avatar je opulentní, megalomanský a vizuálně úchvatný. Je o technické formě, trikovém umění a mravenčí práci, která to všechno dala dohromady. Do pompy zabalený prvoplánový příběh o souboji dobra a zla pak za tímto vším pokulhává jako jednonohý za pelotonem maratonců.

Ve dvaadvacátém století je Země na pokraji ekologického zhroucení, všechno ale může zachránit naleziště jakéhosi minerálu na vzdáleném měsíci Pandora v soustavě Alfa Kentauri. Těžařům ale jejich práci znesnadňují tamní domorodci Na´vi, modraví dlouháni, kteří žijí v dokonalé symbióze s přírodou a nehodlají materialismem zdegenerovanému lidstvu ustoupit. Do napjaté situace přichází bývalý voják Jake Sully. Coby účastník mediátorského programu Avatar nechává své vědomí přenášet do uměle vytvořeného Na´viho a vydává se mezi Pandořany poznávat jejich svět a kulturu. Jenže to, co původně znamenalo najít cestu, jak Na´vi porazit se proměňuje v hluboké pochopení a uznání s přírodou spjatého kmene. A nevyhnutelný konflikt, který všechno rozhodne, je na spadnutí.

“Chtěl jsem natočit známý typ dobrodružství v neznámém prostředí,“ vysvětluje Cameron, “zasadil jsem proto klasický příběh nováčka do cizí země a kultury na vetřelecké planetě. Snil jsem o natočení takového filmu od dob, kdy jsem jako dítě hltal scifi knížky a komiksy a v hodinách matematiky jsem potají pod učebnicí maloval příšery a vetřelce. Avatar mi umožnil splnit si svůj sen.”

Natočit si ho chtěl už před skoro patnácti lety, ale v roce 1995 ještě neexistovala potřebná technologie. O deset let později se cesta už otevřela a Cameron se pustil do práce s revolučními trikovými metodami. Dokonce se sám podílel na vývoji speciální 3D kamery. A v čem že spočívá celý zázrak? Avatar není animovaný, ale hraný. Všechny Na´vie hráli herci bez kostýmů, jimž byla pečlivě zabírána jak obličejová mimika, tak celkové pohyby těla a až na konci bylo všechno natřeno na modro. Cameron měl navíc k dispozici další kamery, které mu umožňovaly natáčet rovnou v již plně trikovém prostředí Pandory. Herci sice chodili v ateliéru před šedým pozadím, ale režisér je rovnou viděl ve svém kouzelném pralese. Podobných vychytávek měl k dispozici celou řadu. A výsledný trikový kabát Avatarovi ušilo studio WETA zodpovědné za výpravu Pána prstenů nebo King Konga.

Nakolik je ale Avatar přelomový po technické stránce, natolik zaostává v originalitě svého příběhu a nepokrytě paběrkuje na zavedené fantasy a sci-fi klasice. Mytologie naší budoucnosti je propracovaná se stejnou pečlivostí jako svět Hvězdných válek, přenos mysli z jednoho těla do druhého jsme viděli v Matrixu a odkazů na Vetřelce (tedy svou vlastní tvorbu) by si nevšiml snad jen slepý. Na jednu stranu to nevadí, protože 3D pohled na divukrásnou přírodu je úžasný sám o sobě, na straně druhé to je ale velká škoda. Z Hvězdných válek, Matrixu či Pána prstenů neudělaly legendu triky, ale hlavně příběh, který jimi byl jen podtržen.

A to Avatarovi chybí. Ano, má sice všudypřítomné dialogy přímo či nepřímo kritizující náš přístup k přírodě, ty ale vyznívající spíš než cokoliv jiného jako křečovitá ekologická agitka na objednávku, nebo moralita o zkaženosti západní civilizace. Ne však jako solidní základ opusu, který se zařadí do filmové síně slávy. Je to hezká podívaná, ale možná ji časem pohřbí prach zapomnění. A to je škoda.

Berme tedy Avatara jako poctu žánru a tomu, co s ním lze po formální stránce provádět. Je to, jako když k Vánocům dostanete to, co každý rok, tentokrát ale ve velice luxusním balení.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.
Foto Bontofilm

Lucie Christovová

Komentáře (2)

anatonin 2014-03-26 09:44:14
supr avatar strasn
To radsi ani nechtej vedet 2010-02-15 04:21:26
Tak to je totalni blbost co tu pisete- avatar je SUPR a hrozne oblibeny tak pochybuju ze bude zapomenuty

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>