Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Alenka v říši divů

2010-03-03 00:00

Bylo líné, teplé odpoledne a Alenka seděla venku na lavičce a nudila se. Její sestra četla jakousi nezábavnou knížku, v níž nebyl jediný obrázek a ospalá Alenka přemýšlela, co bude dělat. Vše zničehonic vyřešil odkudsi se vynořivší bílý králík. Přímo před Alenkou vytáhl z kapsičky své vesty hodinky a podíval se na ně. Na to sebral a pelášil dál. Zvědavá Alenka se vydala za ním a králičí norou se propadla do magické Říše divů. To všechno se ale stalo zhruba před deseti lety. Dnes táhne Alence na dvacet a čeká ji nijak oslnivá budoucnost manželky natvrdlého lorda ve viktoriánským purismem svírané Anglii. Jenže, na zásnubním večírku se bílý králík objeví znovu a Alenka ho znovu následuje.



A tady začíná Alena v říši divů podle Tima Burtona. Země za králičí norou se již nejmenuje Říše divů, ale Podzemí a krutou rukou jí vládne zlá Srdcová královna, která se u moci drží jen díky strachu a oheň dštící příšeře Tlachapoudovi. Hodná Bílá královna a všichni její věrní jako Králík (ten bílý s hodinkami), Plšice, Kloboučník, Kočka Šklíba, Tydlidum a Tydlidýn či Zajíc Březňák čekají na jedinou osobu, která může jejich svět zachránit před naprostou zkázou – na dospělou Alenku. Ale ta si z dětství nic nepamatuje…



Legendární příběh anglického matematika Lewise Carrolla do filmové podoby přepsala scénáristka Linda Woolvertonová, jež kdysi napsala scénář i pro Lvího krále. Využila motivů z obou Carrollových knih (Alenka v říši divů a Za zrcadlem a co tam Alenka našla) a doplnila je vlastními nápady a stvořila zcela nový a samostatný příběh. Burton mu pak vdechl život a dokázal u toho udržet svou typickou, ovšem dnes už značně okoukanou, imaginaci na uzdě a natočil něco, co nelze bez zaváhání zařadit mezi jeho jak přes kopírák dělané filmy posledních let. Což je jen dobře a vysvětlení je jednoduché. Kreativní tým při tvorbě podoby Podzemí a jeho obyvatel vycházel z již existujících knižních ilustrací, a tak výsledek prostě Alenku v říši divů připomíná, ať už jste četli jakékoliv vydání. Příjemnou dynamiku celému vyprávění navíc dodává zvolený 3D formát, jenž podzemnímu světu sedí stejně jako Cameronově Pandoře.



I při obsazování jednotlivých rolí měl Burton šťastnou ruku. Sáhl jednak po svých dlouholetých a osvědčených spolupracovnících. Což je případ Johnyho Deppa v roli Kloboučníka či Heleny Bonham-Carterové coby Srdcové královny. Jednak po slibných neokoukaných tvářích – tou nejvýraznější je Mia Wasikowska přestavující Alenku – a v neposlední řadě také po celé řadě čistě trikově vytvořených postav Králíkem počínaje a Tlachapoudem konče. Ať opravdoví či kreslení, všichni hrají skvěle. Jen Bílá královna v podání Anne Hathawayové spíše než sebepotrhlejší aristokratku připomíná na toluenu závislou punk-rockerku, která se do jinak poetického příběhu příliš nehodí.



Celkově ale ušil Burton Alence v říši divů přesně takový filmový kabát, jaký si tento příběh zaslouží. A jak už dokázal Lewis Carroll, Alenčino dobrodružství zdaleka není jen pohádkou pro děti. A stejně tak jí není ani Burtonův snímek, který za návštěvu kina rozhodně stojí.

Časy a místa projekcí filmu naleznete zde.















Foto Falcon
 

Lucie Christovová

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>