Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina – Premiéry

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Abraham Lincoln je…lovec upírů!

2012-07-21 08:12

Americký prezident vaří pod heslem „Zabij upíra, zachráníš otroka“ sekyrkovou.

Není potřeba znát eponymní knižní předlohu, aby bylo zřejmé, na čem si snímek Abraham Lincoln: Lovec upírů postavil základy. Ano, správně, je to dokument o vyjednávání George Washingtona se sádrovými trpaslíky. Jak se dá odhadnout ze samotných názvů fikčních dítek, Seth Grahame-Smith zálibu v brakové literatuře nijak neskrývá. Poté, co si střihnul příběh Pýcha a předsudek a zombie, který se dočkal nečekaně pozitivních prodejních čísel, převyprávěl v absurdním duchu biografii jednoho z největších amerických prezidentů. A jelikož slavný vousáč nebude nikdy dostatečně adorován, Grahame-Smith vytvořil pro Hollywood i filmový scénář.


Abe kosí upíry s českými titulky poprvé

Do kin proto naskakuje starý dobrý Abe, který sekyrkou utíná končetiny, obličeje proměňuje v kašovitou hmotu a podporuje armádu, aby upírům nastřílela čajové lžičky do očí. Hnacím motorem pro boj s upíry se stala smrt milující matky, kterou jeden krvežíznivec pokousal. Za těch pár let, kdy byla Abrahamovi nablízku, mu však dokázala vštípit, že otroctví je špatné a nikdo by ho neměl provozovat. Abe tedy nejenže touží po pomstě na konkrétním jedinci, ale postupně se dostává do konfliktu s celou upírskou organizací, jelikož největším byznysem hladových potvor jsou kšefty s černošským obyvatelstvem.


Abraham si klestí cestu podruhé

Pakliže si ještě někdo seriózně říká, že tohle bude nebetyčná konina, nepatří k divácké cílovce. Smyslem Abrahama Lincolna je přeci očividně zábava, pramenící z vykreslení oblíbeného státníka co nejbizarnějším možným způsobem, který ještě reálie dovolí. Když se v průběhu zaměříte na jisté styčné body, je zřejmé, že si scenárista Abeův život nastudoval a parafrázoval s pomocí brakových rekvizit. Historie se transformuje dle tužeb popkulturních fanoušků, kteří chtějí vidět krvavé gejzíry a nadnesenou akci. Čehož se samozřejmě dočkají, jelikož režisér Timur Bekmambetov opětovně dokazuje, že i za relativně malý peníz, jakým byl v tomto případě rozpočet kolem sedmdesáti milionů dolarů, dokáže efektně a dlouhodobě likvidovat nadržené zubatce. Jedna pasáž kupříkladu trefně naplňuje pořekadlo „ty po mně kamenem, já po tobě koněm“.Ačkoliv akční scény solidně šlapou, film nezamaskuje, že je vyroben na prakticky jediné ozvláštňující myšlence. Když se zobrazuje Abrahamovo dětství, je spojováno s akčními scénami s upíry. Jeho dospívání lemují akční scény s upíry a během prezidentování dostávají pro změnu hlas akční scény s upíry. Jednotlivé pasáže nedrží příliš pohromadě a jsou vystavěné dle okoukaných a jasně předvídatelných konvencí, které celovečerní stopáž dostatečně nevyplní.Abraham Lincoln: Lovec upírů se zasekl na půli cesty obdobně jako před týdnem do kin nasazený Iron Sky. U obou projektů je patrné, že vycházejí z nápadu, který na krátkém prostoru může vypadat epesně. Když se však zrealizuje do více jak třicetiminutového projektu, fórek přestává účinkovat a bez dalších spodků v rukávu postrádá význam. A bohužel u obou filmů je spodků na plnohodnotnou řachandu přeci jen málo.

Martin Čuřík

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>