Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Kina

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Febiofest – debut i slavná jména

2011-03-22 09:01

Celkem 190 filmů z 56 zemí ve 3 kinech během 8 dní. To je pražská část Febiofestu v číslech. Do těchto filmových počtů se budete moci vrhnout od 25. března, kdy se otevřou sály festivalových kin. Přesněji jednoho multikina, jednoho klubového kina a promítat se bude také na letišti Ruzyně v odletové hale Terminálu 2. Febiofest v Praze potrvá od 25. 3. do 1. 4.

Proti proudu je jiný břeh
U počtů ještě chvíli zůstaneme. Přes dvacet tematických sekcí, které festival nabízí, je pořádný nášup i pro protřelého filmového fanouška.  V čem se nikdy nespletete je filmová sekce věnovaná filmům o letištích a letadlech. Za takovým snímkem se vydejte vždy do Ruzyně. V odletové hale Terminálu 2 se bude promítat například Tmavomodrý svět, Ukradená vzducholoď nebo americký snímek Stevena Spielberga s příznačným názvem Terminál. Seznam snímků najdete TADY.

Dalšími dvěma kiny, kde se budou festivalové snímky promítat, jsou Cinestar Anděl a Bio Ponrepo. Bio Ponrepo stejně jako Terminál 2 pojme jedinou festivalovou kategorii a tou je 80. leté výročí barrandovských filmových ateliérů. V sekci pojmenované Na Barrandov! – 80. výročí se budou promítat snímky Otakara Vávry, Zbyňka Brynycha, Martina Friče, Karla Steklého, Vladislava Vančury, Karla Kachyni a dalších. Přehled všech snímků kategorie najdete TADY.

V rámci jednotlivých kategorií se podíváme do Latinské Ameriky, Mexika, nebo Číny. Právě čtyři čínské filmy tvoří jádro programové sekce Asijské panorama, ta ale představí i snímky z Koreje, Vietnamu a Kyrgyzstánu.  Sekce Panorama světového filmu sáhne dokonce až do Gruzie a Keni. Festival také tradičně vzdá poctu některým osobnostem filmového plátna. Letos jimi budou americký kameraman Edward Lachman, islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson, Milan Lasica, nebo francouzský filmař Olivier Assayas. Všichni čtyři také poctí Febiofest svou návštěvou.


znělka Febiofestu

Zvláštní pozornost věnuje festival švédské kinematografii, kterou představí ve velké retrospektivě. Nabídne filmy Jana Troela, Hannesa Holma nebo Tarika Saleha. V sekci Proti proudu bude mít svou premiéru i český hraný film Normalis, debut mladého filmaře Jana Wolfa. V soutěži (sekce Nová Evropa) se objeví český zářez z Berlinale Osmdesát dopisů.

Čestnou předsedkyní 33členné Hlavní poroty bude Dagmar Havlová. Hlavní porota je sestavena z přihlášených diváků vybraných štábem festivalu na základě průřezu českou společností. Podle zběžného pohledu do seznamu převažují v naší společnosti studenti a na třiatřicet členů jsou jen dva důchodci (!).

FEBIO FILM, FEBIO MUSIC
Stejně jako v předchozích letech, i letos doprovází filmový festival hudební program. Každý den 5 koncertů, tři na hlavní scéně v klubu Febiofestu a dva na malé scéně v pizzerii Mediterrane. Program je tradičně zdarma a poběží od 18.00 do ranních hodin. Music festival začíná již 24. 3. ve 20 hodin na hlavní scéně (v garážích), od 20:00 vystoupí kapela V3SKA a ve 22:00 Sunflower Caravan.  Program musicfestu najdete TADY.

Pokud vás zajímá, kdo navštívil festival v předchozích letech, nenechte si ujít fotografickou výstavu Davida Cysaře v 2. patře Cinestaru. Pro návštěvníky sekce filmů o letcích, letištích a letadlech bude připraven speciální dopravní servis: po dobu festivalu každý den bude odjíždět od Cinestar Anděl  v 15:30 a v 19:30 bezplatný speciální festivalový autobus na Letiště Praha k Terminálu 2, kde od 16.00 a 20.00 budou (rovněž zdarma) filmová představení!

Nebude chybět ani dětský koutek a téměř se vším všudy kompostovatelný odpad.

LISTOVAT V PROGRAMU FESTIVALU MŮŽETE ZDE

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>