Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Koncerty na ostrově

2010-07-18 11:07

Za cenu filmu v multikině můžete mít film i koncert. Takový program připravili v letním kině na Střeleckém ostrově, kde několikrát do měsíce před samotným filmem vystoupí pozvaná kapela. Do konce července budete mít takové příležitosti ještě dvě. Výběr kapely a filmu, který po ní bude v zápětí následovat, není náhodný. A navíc je velmi lákavý.

 
Je to tak jednoduché
První dvojici tvoří koncert stále oblíbenější slovenské kapely Živé kvety a projekce filmu Babička, který sleduje vztahové a milenecké peripetie stárnoucí ženy. Zatímco na Živé kvety slýcháme poslední dobou hlavně kladné ohlasy a je znát, že kapela po šestnácti letech svého působení výborně vyzrává, byla Babička, opatřená slibným podtitulem „film pro mírně zvrhlé diváky“, přijímána ambivalentně. Souvisí to asi s mírou otevřenosti a schopnosti reflexe u diváků. Ne každý si je ochoten připustit, že všichni podléháme nezvratným procesům.
 
Nechme hypotetických úvah a uveďme, co tedy oba umělecké projekty spojuje. Jsou to sestry Piussi. Zuzana Piussi, autorka dokumentu Babička je divadelnicí a režisérkou a Lucia Piussi je textařkou a zpěvačkou skupiny Živé kvety.
 

Babička – trailer k filmu
 

Živé kvety – Svoboda
 
Koncert a projekce je na programu letního kina Střelák 22. 7. Koncert začíná ve 20.00 a projekce ve 21.30.
 
Až na dřeň
Druhou červencovou dvojici, která taktéž stojí za pozornost, tvoří koncert kapely DG 307 a projekce stejnojmenného filmu natočeného podle knižní předlohy Jana Pelce …a bude hůř. Co se skrývá pod zkratkou DG 307? “Jde o soubor velmi rozmanitých projevů, postojů a způsobů jednání, nestejných také psychopatologickým významem,“ odpověděl by vám některý chytrý psychiatrický slovník. Kapela, u jejíhož zrodu stál Pavel Zajíček a Mejla Hlavsa, převzala do svého názvu zkratku psychiatrické diagnózy proto, že se tato stala v určité době mantrou všech, kdo toužili po papírech na hlavu, aby nemuseli do zeleného. Na koncert legendy československého undergroundu 70tých let navazuje Nikolaevův film jako příhodná interpretace.
 

…a bude hůř – trailer k filmu
 

záznam dávného koncertu DG 307
 
Magor a ekologická zátěž?
Nebudeme muset dělat ani příliš velké oslí můstky, když se pokusíme najít něco společného oběma zmíněným večerům. To, co je spojuje, reprezentují totiž dvě osoby, skutečné. První je producent Čestmír Kopecký, který stojí za oběma zmíněnými filmy a sám o sobě je prověřenou garancí toho, že nepůjde o povrchní záležitosti, a druhou osobou, osobností, je Ivan Martin Jirous zvaný Magor. Jirouse všichni známe jako toho, kdo první pojmenoval a tím k životu přivedl onu legendární „druhou kulturu“ vzdorující umrtvující normotvornosti tehdejšího establishmentu, tak jak ji zachytil Jan Pelc ve své knize, Petr Nikolaev ve svém filmu a dodnes v sobě nese hudba “plastiků“ u “dégéček“.
 
Dneska ho ale spíš než na koncertech těchto pamětníků najdeme pod pódiem, na kterém právě koncertují Živé kvety a třeba ho přistihnete, jak si společně s nimi zpívá … Nasadit život ako sombrero /s Magorom, s Magorom/ svet nechať viset za obzorom/ s Magorom, s Magorom/ eště malé pivo a bororo/s Magorom, s Magorom/sto tisíc mil nad morom/ aj pod morom, s Magorom/ó..být večný jako sáček z igelitu…
 

Živé kvety – S Magorom
 
Koncert a projekce je na programu letního kina Střelák 29. 7. Koncert začíná ve 20.00 a projekce ve 21.30.
Obojí dohromady stojí pouhých 149 korun, ale můžete si případně zajít jen na film za 89 Kč.
 
 
 
kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>