Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Letošní United Islands jako objevovatelé nových ostrovů

2012-06-18 13:07

V letošním roce se z festivalu United Islands stal celoroční festival United Islands České spořitelny, v rámci kterého probíhá v průběhu roku 20 klubových koncertů. Vyvrcholením je pak opět starý, známý, dvoudenní a stále bezplatný open air festival. Ten, kdo nestihl být u třech nejvýznamnějších předzvěstí letošního festivalu United Islands (v únoru hrála v Praze Russkaja, v květnu Afroceltsoundsystem a Unkle), ani u dalších klubových koncertů, má šanci to napravit v termínu 21. – 23. června. United Islands začínají...

Rok před tím, než festival United Islands oslaví desáté narozeniny si už naděluje gratulace a dárky v podobě trhání rekordů v počtu hudebních produkcí a pražských scén, kde se budou živé koncerty odehrávat. V letošním roce totiž padají v tomto směru magické hranice. Více než 200 hudebních projektů se v rámci festivalu představí na deseti pražských scénách. Na střeleckém ostrově najdete hned dvě scény (hlavní scéna nese název Exit stage),  ostatní jsou pak rozprostřeny v blízkosti. Všude se navíc dostanete pohodlně po svých - nejlépe vás provede festivalová mapa: http://unitedislands.cz/mapa/ .
   
Také letošní dramaturgie je dramaturgií hledačů a objevovatelů. United Islands nabízí více než uspokojivou řádku domácích i zahraničních projektů, které nejsou a naštěstí asi ani nebudou krmí komerčních rádiových vln. Z toho vyplývá, že bychom také těžko hledali hlavní hvězdy festivalu. Jde o dobrou hudbu a to stačí. U interpretů, kteří se představí na hlavní scéně, můžeme namátkou jmenovat například muzikantské a producentské trio z nizozemského Leidenu zvané Kraak and Smaak, španělské duo Fuel Fandango, kteří už na prvním albu spolupracovali se Simonem Deveym, majícím v portfoliu desky Björk, Depeche Mode či Chemical Brothers. Vynechat bychom neměli ani švédské Baron Bane, kteří se dle vlastních slov cítí být ovlivněni tak vybranou společností, jakou jsou Nine Inch Nails nebo Air, britskou partu O. Children, jejichž hudba nese stopy po post-punkových kořenech, anebo mezinárodní německo-španělsko-britský hudební projekt Time Switch, jenž se zrodil z členů v Česku velmi populární skupiny N.O.H.A. v čele s jejich vynikající zpěvačkou Minervou Díaz Pérez. Na druhé největší scéně festivalu (World Stage na Kampě) zahrají například portugalští Diabo Na Cruz. Ti  jsou už od svého debutu považováni za jakýsi most mezi tradiční portugalskou populární hudbou a současnými žánry. Radio 1 Club Stage na Střeleckém ostrově přivítá  mimo jiných anglické dubstepové duo Jazzstepa, kombinující digitální produkci a sampling se zvukem akustických nástrojů a překvapivými prvky dixielandu, blues, latiny a jazzu. To vše je samozřejmě pouhý zlomek toho, co letošní United Islands nabízí. Kompletní program sledujte na http://unitedislands.cz/ .
     
Dramaturg David Gaydečka potvrzuje zaměření letošního hudebního line-upu: „Jako jednomu z mála festivalů se nám daří nerecyklovat úspěšné umělce z minulých ročníků a objevujeme pro hudební fanoušky stále nové kapely z různých zemí i žánrů. Program letošního ročníku festivalu může posloužit jako malý návod, co by nemělo ujít pozornosti.“ United Islands proběhnou na deseti scénách v Praze od 21. do 23. června.


Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>