Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Křest alba kapely TRINY

2011-01-24 18:53

SOUTĚŽIT O 2CD MŮŽETE ZDE

Křest CD 24.11. v 19 h Jazz Dock (Janáčkovo nábř. 2, Praha 5) www.jazzdock.cz 

Halina Pawlowská pokřtí nové album Triny Néve


24. listopadu 2010 vychází dlouho očekávané třetí album skupiny Triny, která na české hudební scéně působí již od roku 1999. Jedná se o atypické ženské trio, které zpracovává jinou cestou původní témata romských písní. Na nové desce mají ale skladby vesměs český text a jsou o lásce, životě, bytí. Triny Néve přešly od romské hudby a jiných autorských počinů ke zcela autentickým hlubokým výpovědím. Stále hrají ve složení Iveta Kováčová, Dagmar Podkonická a Jana Procházková. Křest nové desky proběhne 24. listopadu v 19 hodin v pražském hudebním klubu Jazz Dock (Janáčkovo nábř. 2, Praha 5).  Desku pokřtí spisovatelka, scenáristka a moderátorka Halina Pawlowská.Na albu, na kterém pracovaly rok a půl, najdete čtrnáct písní s českými texty, jen dvě z nich jsou česko-romské.  Písně se zrodily ve studiu Svengali - basisty Alexeje Charváta. „Album Triny Néve je autorským vyjádřením vidění a naciťování světa tří žen. V těchto písních myslíme na lásku, na naše první sny a představy o ní, na další setkání v lásce. A na to, co mnohým z nás přes nasbírané kladné pocity a spokojený život neustále chybí,“ vysvětluje zakladatelka Triny - Iveta Kováčová, kterou můžete znát také z České televize, kde dlouhá léta pracovala jako hlasatelka.

Dosud dvě vydaná alba – Gipsy Streams a Aven těžily jenom z romského repertoáru, když k tomu přidáme, že pouze jedna ze zpěvaček je romka, tak je tato skupina poměrně unikátní. Nová deska je ale převážně naplněna českými texty, opět má svůj specifický styl a zvuk. Změna přišla sama od sebe, Iveta Kováčová se ale raději vyjadřuje v romštině. „Jazyk je nádherně jednoduchý - primitivní, pro odrodilce nepřesný, neuchopitelný. Pro toho, kdo ale v téhle komunitě vyrostl, jsou slova znějící v romštině samotnou inspirací – hudbou,“ dodává Iveta.

Pestrá směs žánrů, zhudebněné příběhy, i tak lze charakterizovat Triny. Hudba se pohybuje na pomezí world music, jazzu, popu.. Na albu se podíleli skvělí čeští hudebníci v čele s Alexejem Charvátem. Josef Štěpánek podepřel mnohé skladby průzračnými, emotivními kytarovými vyhrávkami, Oskar Török exceluje na trumpetu, Milan Kroka doplňuje hudební výpovědi energickou kytarovou linkou a Roman Vícha rozvířil bubny. Texty i hudbu si tentokrát dělaly samy.

Skupinu Triny tvoří: Iveta Kováčová, Jana Procházková, Dagmar Podkonická, Alexej Charvát, Josef Štěpánek, Milan Kroka a hosté Oskar Török, Roman Vícha, Jan Jirucha, Marek Štifter

Biografie:

Iveta Kováčová vystudovala konzervatoř v Praze. Jako host působila ve skupině Bacily a Naima. Vystupovala v muzikálech Hair a Krysař. Pracovala v České televizi jako hlasatelka. V současné době je redaktorkou v časopise ČT+.

Jana Procházková vystudovala muzikálovou školu. Je častým hostem našich i zahraničních hudebních skupin. Vystupovala v muzikálech Krysař, Kráska a zvíře, Hamlet a Dracula.

Dagmar Podkonická
vystudovala konzervatoř v Praze. Dlouhá léta působila jako zpěvačka country skupiny Sally Rose Band. Vystupovala v muzikálech 451° Fahrenheita, Krysař, Rebelové, Kleopatra a nyní účinkuje v obnovené premiéře muzikálu Drákula.

Koncerty po celém světě:
Triny hrály v Moskvě, Vídni, Bejrutu, Bruselu a jedním z nejhezčích hudebních zážitků bylo společné koncertování s houslovým virtuózem Roby Lakatosem v Irsku a pražské Lucerně.

Ukázky z recenzí na předešlé desky:
Co píseň, to jiný příběh a nové hudební dobrodružství. Deska zdánlivě křehká patří k zážitkům tohoto roku, a kdyby to šlo, Triny bych okamžitě nominoval na Grammy.“ Vladimír Vlasák - MF Dnes (recenze na album Aven)

Dosud dvě vydaná alba – Gipsy Streams a Aven – patří k tomu nejlepšímu, co u nás na poli romské hudby za poslední léta vzniklo. Iveta Kováčová si dokáže pohrát s vokálními aranžemi, zanést do nich nabyté zkušenosti, drajv i hladivou lehkost. Stejně tak humor a nadhled nad tím, zda má cenu se za každou cenu snažit o romskou autenticitu, když dnes už málem nikdo ani pořádně neví, co si pod ní představit. Důležitou součástí snažení Triny je i pravidelná přítomnost vynikajících hudebníků.“ Jiří Moravčík, server: world-music.cz

www.triny.cz, www.facebook.com – Triny

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>