Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Inspirace

Archiv Kluby
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Hlad po Thievery Corporation

2010-06-01 15:04

Eric Hilton a Rob Garza své loňské vystoupení v Česku na festivalu Colors of Ostrava zrušili stejně nečekaně jako celé své evropské turné. Příznivci downtempa a poklidných tanečních rytmů značky Thievery Corporation si tentokrát přijdou na své v KC Vltavská 5. června.

V Akropoli v pátek dohráli The Chinese Man a jen o týden později je tu další výborná taneční kapela. Hlavička Thievery Corporation zahrnuje mimo výše zmíněných „otců zakladatelů“ desítky spolupracujících muzikantů a hudbu mnoha kontinentů.

Thievery Corporation se vyklubali již v polovině 90. let z washingtonské klubové scény a v roce 1997 vydávají debut Sounds from the Thievery Hi-Fi. Jeho poměrný úspěch nakonec bezpečně přebije o tři roky později kritiky velebené album The Mirror Conspiracy. Obě tyto alba byly vyslovenou chill-outovou pohodou, ale u sitarem provoněného hitu Lebanese Blonde s hostující Pam Bricker už je cítit nastoupená cesta, jíž se budou Thievery Corporation dál ubírat. Složitá ethno směska zasazená neskutečně jednoduše do pomalých a jemných tanečních rytmů s hustou basovou linkou. Harmonické a okouzlující studiové jamování s elektronikou, živými nástroji a hudebníky, kteří mají co nabídnout.Od třetího alba je zásadním hudebním vlivem, který se objevuje na pohodovém elektronickém pozadí Thievery Corporation reggae, ragga a dub. Napovídá třeba už jen název desky The Richest Man in Babylon. Titulní píseň nebo song State of the Union z tohoto alba vás nenechá na pochybnostech, stejně jako Notch, Sleepy Wonder a další jamajští matadoři, s nimiž Thievery často spolupracují. Neskutečné je, jak se s těmito vlivy pracuje. Čistě a harmonicky se mísí s dalšími (třeba indickými) jako například u Warning Shots ze čtvrté studiovky Thievery Corporation The Cosmic Game. Vložit do toho všeho latinskoamerické vlivy (např. El Pueblo Unido na poslední desce Radio Retaliation) nebo dobrodružný funk v podání Chucka Browna (The Numbers Game ze stejného alba) už není žádný problém...

Zatímco hlavními protagonisty videí Thievery Corporation jsou přizvaní hosté, skladatelé a producenti projektu Rob Garza a Eric Hilton zůstávají skromně v pozadí, popřípadě na podiu za DJskými a mixážními pulty. Mluví za ně hudba, anebo zvláště v poslední době jasná politická a humanistická sdělení, alespoň tedy, co se do hudby a humanitárních aktivit s ní spojených může vejít. Je třeba přibližovat témata písní jako The Time We Lost Our Way, Shadows of Ourselves nebo The Numbers Game?Thievery Corporation jsou nesmírně příjemnou pohodovkou, která nepostrádá hudební naléhavost a když je třeba dokáže vycenit zuby. Na koncertech používají mimo samplů a mixážních pultů řadu živých nástrojů. Je po nich u nás oprávněný hlad. Přesunutí pražského koncertu z Lucerna Music Baru do větších prostor KC Vltavská to jen dokládá.

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>