Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bozi v Akropoli

2013-12-09 23:51

Po roce, a to téměř na den, se vrací švýcarští Bozi do Prahy a opět do Paláce Akropolis. 12. prosince to bude u nás patrně naposledy, co Young Gods zahrají svůj raný repertoár z prvních dvou alb, která je proslavila.

Jméno si Young Gods vypůjčili z jednoho EP kapely Swans. Svými prvními alby – bezejmenným debutem a druhým L'eau rouge spustili hlučnou a do té doby neslýchanou (psaly se léta 1987 – 1989) zvukovou revoluci. Tvůrčím využitím samplerů vytvořili Young Gods zvukové struktury, které ovlivnily i o mnoho známější jména hudebního průmyslu. Jako inspirační zdroj byli jmenováni v širokém záběru umělců od Sepultury, U2, Mike Pattona, Nine Inch Nails až k Davidu Bowiemu.  
Pro tuto příležitost, kdy se skupina vrací k vlastním kořenům, vystoupí v unikátní původní sestavě, kterou tvoří zpěvák Franz Treichler, bubeník Bernard Trontin a hudební experimentátor Cesare Pizzi, starající se o samplery. Ty jsou ostatně základem původního syrového zvuku kapely. Ačkoli je i sám Treichler skvělým vyškoleným kytaristou, jeho zájem se obrátil už v 80. letech právě sem. Young Gods, znudění érou new wave, díky samplerům resuscitovali rockovou hudbu a našli pro ni novou dobrodružnou cestu, po které se za nimi později v 90. letech vydalo mnoho dalších. Kapela posunula hubení historii do jakési syntetické roviny, aniž by si v sobě nezachovala punkovou upřímnost a lidskost. Celá jejich kariéra je vlastně podobně nekonzistentní. Young Gods vydaly 10 studiových alb, proplouvajících mezi žánry jako vzácné velryby. Experiment u nich nikdy neskončil, a to ani na poli spolupráce. Díky Young Gods se dnes ví o nestandardně hiphopovém Dalekovi anebo Sophii Hunger, u níž svobodně splývá hudba s literaturou a slovem. Kapela dodnes ovlivňuje o generaci mladší interprety a na každém novém albu dokáže přijít s novým konceptem. I když je kritika často řadí do šuplíku s poněkud šedivým názvem post industrial, určitě to neznamená, že stojí „za zenitem.“

Young Gods hrají už 25 let, v žádném případě však nejeví známky opotřebení. Přesvědčit se lze 12. prosince v Paláci Akropolis. 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>