Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Respect Plus 2010: The EX (Holandsko) & Ililta Band (Etiopie)

2010-07-10 20:34

13. 7. 2010 /út/, 19:30, Palác Akropolis

Pozor, nejedná se o společný projekt, ale o dvě samostatná vystoupení!

To, že holandská skupina The Ex bývá označována za "post rockovou" či spojována s punkovými kořeny, může být zavádějící: podstatné je, že tato výjimečná sestava představuje stálici a kvalitu napříč hudebními žánry, nezávislou na dobových trendech. Výčet jmen, s nimiž The Ex spolupracovali, připomíná encyklopedii Who-Is-Who posledního čtvrt století: Sonic Youth, Tortoise, Tom Cora, Chumbawamba, John Cale Band, Shellac, Fugazi, John Butcher a další. Tento úctyhodný seznam ještě rozšířili hudebníci world music: malijský hráč na koru Djibril Diabate, Konono No.1 z Konga, kurdský hráč na saz Brader Musuki. Mezi nejvýznamější počiny poslední doby patří také společný projekt The EX a veterána etiopské hudební scény, saxofonisty Getachewa Mekurii.

Od svého vzniku vydala kapela 20 alb a odehrála víc než 1300 koncertů po celém světě, nahrávala hudbu k filmům a modernímu tanci. Řadová alba natáčí a produkuje legendární Steve Albini. The Ex vydávají alba na své vlastní značce, vedle toho má kytarista Terrie label Terp records na kterém vydal k dnešnímu dni 6 alb etiopské hudby. Nejnovější z nich je výběr nové etiopské taneční hudby z Adis Abeby. Nejlepší z tohoto výběru je právě ILILTA BAND, trio, které přijíždí do Prahy společně s The EX jako jejich host.

Pokud má nějaká africká země v hudebním světě kultovní postavení, je to právě Etiopie. Zdejší skupiny byly dlouho známé jen úzkému okruhu zasvěcenců, zemi navíc dusila po téměř dvě dekády stalinistická diktatura, ale v posledních letech se množí společné projekty hudebníků z Evropy s hostujícími hráči z Etiopie. Ililta Band se stalo etiopskou skupinou poslední dekády. Kapelu tvoří virtuoz šestistrunné lyry krar Mesele Asmamaw, který se letos představí v rámci festivalu Respect také jako člen Tria Kazanchis. Kapelník Chalachew Ashenafi je mistrem jednostrunných etiopských houslí masenqo. Sestavu doplňuje Mesale Legesse, hráč na kobero - tradiční bubínky vyrobené z velké plechovky potažené hovězí kůží. Tyto nástroje jsou tradiční výbavou etiopských trubadúrů azmari.

Historie azmari je stejně dlouhá jako dějiny samotné Etiopie. V místní kultuře jim náleží výsadní postavení: jako písničkáři-improvizátoři dokážou živě reagovat na společenskou situaci i reakce publika, jsou to mistři satiry i poetické zkratky, kteří využívají svobody projevu až k té nejzazší hranici. I když se tento unikátní styl od ostatní etiopské hudby ostře liší, je to zároveň swingující hudba svádějící k tanci, akusticky-etiopsky funková alternativa západního rockového bandu.

Hudební ukázky a videa na
www.theex.nl
www.myspace.com/theexnl

Více na www.respectmusic.cz

Předprodej: Ticketpro, Palác Akropolis

Ceny:
Předprodej: stání 250,- Kč, sezení 300,- Kč
Na místě: 300/350,- Kč
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>