Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Inspirace

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

The Ex přiváží etiopské muzikanty

2010-07-12 15:32

V úterý 13. července odehrají holandští post rockoví experimentátoři The Ex společně s etiopskými Ililta Band koncert v pražském Paláci Akropolis.

Finále MS ve fotbale sice nedopadlo pro Nizozemí úplně tak, jak by si holanďané představovali, nicméně špatný dojem Robben a spol. na hřišti určitě nezanechali. Nebude to ani případ jedné z nejzásadnějších zdejších kapel posledních desetiletí, která se chystá vystoupit před pražským publikem. Historie kapely The Ex se píše od roku 1979, kdy začínali jako anarcho-punkeři. Už svůj debut vydaný na vynilové punkové kompilaci pojmenovala parta kolem Terrieho Hesselse Stupid Americans. Punkový náboj ostatně The Ex neztratili ani po třiceti letech tvorby. V jejich hudbě založené na syrově rockových kořenech se objevují prvky noise, jazzu i world music, zvláště pak africké hudby. Typická je drásavá rytmika elektrických kytar, zneklidňující bicí, hra s disharmonií, hlukem i skřípotem, dlouhé, někdy až hypnotizující skladby, spíše mluvené, než odzpívané texty plné sarkasmu...

Do dnešního dne se The Ex zapsali do dějin hudby 20 alby a na kontě mají kolem 1300 odehraných živých koncertů. To, že kapela proplouvá napříč žánry dokazují její rozličné spolupráce s jinými hudebníky. Z úctyhodného výčtu těch, kteří se s The Ex hudebně potkali, nelze vynechat oblíbence Kurta Cobaina Sonic Youth, anglickou Chumbawambu, Johna Calea nebo hardcorepunkové Fugazi. Napříč léty tvorby The Ex prochází touha dělat hudbu se srdcem a duší, která se důsledně vyhýbá jakýmkoli komerčním trendům a vlivům.

Ne každá kapela si jezdí pro inspiraci a na turné až do Afriky a ne nadarmo má frontman Terrie Hessels vlastní label, na kterém vydává etiopskou hudbu. Do Akropole si The Ex totiž přivezou i vzácné hosty právě z této africké země. Posledním vydavatelským počinem Terrieho je výběr nové etiopské taneční hudby z Adis Abeby, na kterém se mimo jiných objevil i Ililta Band. V něm hraje například virtuoz šestistrunné lyry krar Mesele Asmanaw, naživo uvidíte ale i další podivuhodné nástroje jako housle masenqo nebo kobero - tradiční bubínky vyrobené z velké plechovky potažené kravskou kůží.

Možná se to bude zdát jako zajímavé spojení, ale až 13. července nastoupí v Akropoli po Ililta Bandu The Ex, uvidíte, že obě kapely mají k sobě o mnoho blíž, než byste čekali.
 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>