Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Svatováclavské slavnosti

2012-09-25 10:37

21. mezinárodní festival duchovního umění

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI 2012: SETKÁNÍ STYLŮ A ŽÁNRŮ

Klasická hudba, stará hudba, ale i poezie s harfou, spirituály a blues, anebo staré židovské zpěvy. To jsou Svatováclavské slavnosti 2012, mezinárodní festival duchovního umění, pořádaný po dvacáté prvé Společností pro duchovní hudbu.


Od 1. září do 7. října proběhne v (nejen) pražských sakrálních prostorách celkem osmnáct večerních setkání s živými kulturami Evropy i vzdálenějších oblastí. Žánrová rozmanitost se již stává tradicí. Známé české umělce zejména z oblasti staré hudby letos doplní zajímaví zahraniční hosté z Itálie, Maďarska a Izraele. Festival nezahrnuje jen koncerty, ale i liturgické akce například ve dnech svátků sv. Ludmily a sv. Václava na významných místech českých dějin, od nichž je celá festivalová tradice historicky odvozena.

Díky vhodně zvoleným koprodukcím se mohou návštěvníci těšit na významný podíl akcí se vstupem volným. Barokní zpívané procesí, poutnické zpěvy Zikmundovy doby, oživení vzpomínky na legendární loutnové cembalo, koncert pro dvě zvonohry na Loretánském náměstí a další akce obohatí pražské zářijové dny a večery.

Návštěvníci, kteří si chtějí vychutnat atmosféru nejkrásnějších pražských chrámů a kostelů, si mohou rezervovat pohodlně svá místa na www.svatovaclavske.cz.


Spící duše a hlasy poutníků

„Pražský program odstartuje 11.9. vynikající česká mezzosopranistka Markéta Cukrová vlastním experimentálním projektem Ty spíš, duše moje. Spolu s varhanicí Jiřinou Dvořákovou Marešovou nabídnou zajímavý exkurz do proměn nálad lidské duše – od raného baroka až k afroamerickým tradicím,“ přibližuje program manažerka festivalu Blanka Karnetová. Obě účinkující jsou specialistky na starou hudbu, a proto možná překvapí netradiční aranžmá s prvky jazzu, který ale má ke staré hudbě velmi blízko. Pozornému posluchači neunikne zajímavé využití varhanního pozitivu jako starých „hammondek“ ze 70. let.
Hned o dva dny později vystoupí ve Španělské synagoze izraelská zpěvačka a skladatelka Jill Rogoff. Program Hlas poutníka, tradiční židovské zpěvy z různých koutů světa, je výsledkem její vlastní badatelské práce. Máme výjimečnou příležitost vyslechnout písně, jejichž historie sahá před začátek našeho letopočtu, v biblických jazycích. Jill Rogoff svůj lyrický soprán nechává v melizmatech a koloraturách pod kupolí synagogy plně vyznít a její autentický projev posluchače doslova přimrazí k židlím.

Za turínským plátnem
Svatováclavské slavnosti probíhají hlavně v Praze, ale zavítají i na jiná místa. Letos ještě čeká návštěvníky výlet do Broumova. „Každý rok nabízíme kulturní zážitek na nějakém zajímavém místě, kam by se návštěvníci na sobotní odpoledne stěží sami vypravili, a náš koncept – spojení koncertu s prohlídkami památek, dostatkem prostoru pro pěknou procházku v zahradách a s pohodlnou dopravou zpět do Prahy – to umožňuje,“ doplňuje organizátorka.

Takovým místem je právě klášter Broumov, který leží trochu mimo hlavní trasy, ale svou poetickou atmosférou a monumentálností člověka uchvátí. Nehledě k vzácným památkám, které lze v rámci celodenního programu shlédnout – kopie turínského plátna, vamberecké mumie a další. Koncert barokního ansámblu Musica poetica, který je opravdu nabitý hudebními lahůdkami, bude v pozdním odpoledni pomyslnou třešinkou na dortu.

Hlavně ne klid
„Mám takový pocit, že valná většina laické veřejnosti si pod pojmem ‚duchovní hudba‘ představí sbor v kostele. Jistěže program festivalu ‚velká‘ vokálně instrumentální díla zahrnuje, ale snažíme se ukázat, že tento stereotyp neplatí. Duchovní kultura má mnoho podob a neustále se vyvíjí. Proto zařazujeme do dramaturgie směry aktuální a živé, a třeba i z nám vzdálenějších kultur," přibližuje organizátorka festivalu. Takovým žánrovým bonbónkem je letos program Hlavně ne klid! sestavený z gospelů, spirituálů a šansonů laděných do blues v osobitém podání Ireny Budweiserové s doprovodnou kytarovou kapelou Fade In. Zpěvačka je ztělesněním temperamentu a je na co se těšit.

S anděly si nelze připíjet
Výjimečnou událostí je večer věnovaný poezii Jakuba Demla, Bohuslava Reynka a Václava Renče. Účinkování se zhostil matador českého filmu a divadla Luděk Munzar s doprovodem charizmatické harfenistky Zbyňky Šolcové.

"Poezie je pro pana Munzara, nejen díky osobnímu přátelství s básníkem Františkem Hrubínem, srdeční záležitostí, a máme vzácnou příležitost jej v rámci tohoto komorního večera opět veřejně vidět a slyšet.“

Dalším počinem, který si zaslouží zvláštní pozornost, je benefiční vystoupení italského varhanního virtuoza Giulia Mercatiho. Výtěžek z dobrovolného vstupného na koncert bude věnován společnosti pro hluchoslepé LORM. Giulio Mercati přijede do Čech vystoupit bez nároku na honorář, za což mu patří velký veřejný dík.

Vstupenky pro tisk lze rezervovat na adrese marketing@svatovaclavske.cz.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>