Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Koncerty

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tankian se chystá v Praze spáchat Harakiri

2012-10-24 10:37

Zpěvák, skladatel, básník, politický aktivista, frontman System of a Down - tím vším dnes je Serj Tankian. Jeho výjimečný hlas a charakteristický hudební rukopis zazní spolu s písněmi z jeho nového sóĺového projektu nazvaného Harakiri v pražské Lucerně dnes 24. října.

Jak se zdá, Serj Tankian si libuje v trudnomyslných názvech - svoji první sóĺovou desku pojmenoval Elect the Dead, druhou Imperfect Harmonies a třetí nese název Harakiri. Vychází to zcela jistě z jeho role kritika společenských a politických poměrů. Tankian se už dlouho prezentuje jako odpovědná osobnost, vyjadřující se k nešvarům naší doby - zbytečným válkám, přehnané moci kapitalismu, sociálním otázkám... Až na pár výjimek týkajících se osobních či vztahových záležitostí nenajdete mezi jeho písněmi kousek, který by se společenské odpovědnosti netýkal. Své o tom ví také další americký, společensky odpovědný hudebník - kytarista Tom Morello (Rage Against the Machine a také Audioslave), který je Tankianovým partnerem v neziskovém projektu Axis of Justice. I když adjektivum „americký“ je v tomto směru trochu zavádějící. Jak Morello, tak Tankian jsou američtí přistěhovalci s nestandartními a až  „neamerickými“ názory. Tankian má stejně jako zbytek jeho nejslavnější hudební značky System of a Down arménské kořeny, do USA však emigroval už jako malý z Libanonu, kde zuřila občanská válka.    

 

Výrazným prvkem v Tankianově hudbě zůstává jeho neopakovatelný hlasový projev. Fanoušci System of a Down jsou zvyklí, že Serj je schopný uzpívat prakticky cokoli, a to zůstává. Dobrou zprávou je, že Serje Tankiana již přešlo „symfonické období“. Mít za sebou jednou velký orchestr je určitě síla a možná i sen každého rockového hudebníka, nicméně mým osobním pocitem je, že Serj tím trochu zbytečně ředil své ucházející hudební produkty. Na symfonické turné zabloudil před dvěma lety i do Česka. Nyní to však bude něco úplně jiného. Tankian dorazí do Lucerny s doprovodnou kapelou a deskou, při jejímž skládání vycházel technicky z aplikací na svém iPodu. Neztratila naštěstí nic z Tankianovy kytarové divokosti, energických zvratů, schopnosti napsat lyrický part i mezihru, kterou byste čekali spíš na divadelních prknech. 24. října na koncertě v Lucerně možná zjistíte, že se nekonají žádná výrazná překvapení - ale proč by také měla... „Stroj Tankian“ jako skladatel funguje stále dobře a k tomu dokáže a chce něco důležitého sdělit. Rozhodně žádné Harakiri!

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>