Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Výstavy a veletrhy
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

SECESE A 100 LET PO SECESI

2010-06-17 12:14

14.6.2010–28.6.2010

existuje secesní hudba?

Prostor: České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Malá výstava je věnována secesnímu umění i krátkému zamyšlení se nad tím, zda existuje secesní hudba, jakým způsobem – a jestli vůbec – se projevuje.

Pozoruhodný umělecký styl vznikl původně ve 2. polovině 19. století, jako protestní hnutí umělců, usilujících o netradiční projev. Mekkou výtvarného stylu Art Nouveau byla nepochybně Paříž, i když nároky na jeho tvorbu si činila i Vídeň. Secesní sloh se stal brzy velmi populární a rychle se šířil do hlavních kulturních center západní Evropy. Největší rozmach a nejčistší formy secese nacházíme od sklonku 19. století do prvního desetiletí 20. století. Důležité místo měla secese v architektuře, dekoraci, užitém umění (bytové zařízení, vitráže, šperky, vázy), v menší míře i v literatuře (literární symbolismus).

Nejznámější jména spojená s tímto slohem jsou v architektuře Antonio Gaudí (Španělsko), Bedřich Ohmann (Rakousko), u nás Jan Kotěra, Josef Fanta, Antonín Balšánek, Osvald Polívka, ve výtvarném umění Gustav Klimt (Rakousko), A. V. Beardsley (Anglie), u nás např. Ladislav Šaloun, Stanislav Sucharda, František Bílek, ale snad nejznámějším secesním umělcem je Alfons Mucha. V hudbě na přelomu 19. a 20. století žili a tvořili svá díla Antonín Dvořák, Josef Bohuslav Foerster, Zdeněk Fibich, Vítězslav Novák, Josef Suk, Otakar Ostrčil, ale také Leoš Janáček, Oskar Nedbal i mnoho dalších skladatelů. Definice „secesní“ hudby však neexistuje. Secesními skladateli bývají nazýváni Josef Suk a Vítězslav Novák, u nichž můžeme říci, že sdíleli určité obecné pocity doby, které se projevily v některých jejich dílech – prosazuje se lyričnost koncepce, symboličnost v tematické práci, zdůraznění linie a osamostatnění barvy. Autoři často pracují s přírodními, v secesi oblíbenými motivy.

Secese výrazně ovlivnila způsob života konce 19. a začátku 20. století a neopakovatelně se zapsala do architektury a tváře mnoha evropských měst. V této době bylo vytvořeno množství děl s vysokou uměleckou hodnotou. Koncem století prožívala vzestup nakladatelská činnost. Začínají se objevovat významnější nakladatelské počiny a s ní spojené knižní vazby. Na deskách se objevují secesní motivy zlatnicky zdobené. Díky dílu Viktora Olivy a Františka Topiče se vyznačují nakladatelské knižní vazby Jana Otty a notové tisky Mojmíra Urbánka aplikovaným tištěným obrázkem nebo symbolem na obálce či titulním listu, který stručně uvádí nebo naznačuje obsah díla.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>