Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pražské znění 2011

2011-08-12 12:20

3.9.2011, Dům U kamenného zvonu, Staroměstské nám.13,Praha 1

8. ročník festivalu Pražské znění představí evropskou špičku alikvotního zpěvu


Mezinárodní Alikvotní festival Pražské znění se bude konat v sobotu 3. září 2011. Na třech festivalových koncertech v Domě U Kamenného zvonu vystoupí renomovaní umělci z Česka, Německa, Švýcarska, Kanady a dalších zemí Evropy. Festivalu Pražské znění bude už tradičně předcházet týdenní soustředění Evropského alikvotního sboru na zámku Štiřín otevřené zájemcům o alikvotní zpěv. Pro laickou i odbornou veřejnost jsou navíc připraveny workshopy zpěvu a meditace.

Na programu letošního Alikvotního festivalu Pražské znění je společné vystoupení Wolfganga Sause, Michaela Reimanna, Miroslava Grossera, Kivy Šímové a torza skupiny Čankišou & hosté pod názvem Rainbow Dance. Představí se i Evropský alikvotní sbor vedený sbormistrem prof. Steffenem Schreyerem a Clarinet Factory uvede svou Dobrou meditaci.

Alikvotní zpěv je technika zpěvu, při níž nad zpívanou melodií zní ještě další „nezpívaný“ tón nebo melodie, která není tvořena hlasivkami, ale rezonancí ústní dutiny. V evropském prostředí někteří zpěváci dovedli alikvotní zpěv na virtuózní úroveň a jsou schopni zpívat polyfonně, tzn. zazpívat sopránový i basový part současně.“, vysvětluje dramaturgyně festivalu a členka Evropského alikvotního sboru Ing. Radka Šindlerová a dodává: „Alikvotní zpěv vychází z prastarého způsobu zpěvu, který hraje dodnes v některých zemích důležitou roli při předávání příběhů. Je stále živý například v Mongolsku, Tuvě nebo Tibetu.“

Týden před začátkem Pražského znění se ve Štiříně sejde Evropský alikvotní sbor (European Overtone Choir), který bude pracovat pod vedením zkušeného sbormistra prof. Steffena Schreyera a experta na zvuk a alikvotní zpěv Wolfganga Sause. Součástí sborového týdne budou workshopy zaměřené na práci s hlasem, dechem, rytmem a barvou zvuku. Vyvrcholením soustředění bude závěrečný koncert na festivalu Pražské znění. Projektu se může zúčastnit každý, kdo má zkušenost se sborovým zpěvem. Znalost alikvotního zpěvu není podmínkou. Registrace probíhá na stránkách www.overtonechoir.eu.

Další workshopy povedou v Praze účinkující letošního Pražského znění – Kiva Šímová, Miroslav Grosser a Wolfgang Saus.

Vstupenky na koncerty je možné koupit v síti TICKETPRO nebo na místě před koncertem.
Studenti mají slevu 30 % na všechny festivalové koncerty, děti do 12 let vstup zdarma.

http://www.alikvotnifestival.cz   

PROGRAM
Sobota 3.9.2011
 
Festivalová akademie:
10:00 - 12:00
ZVUKY SVĚTLA - JÓGA ZVUKU A ALIKVOTNÍ ZPĚV
Miroslav Grosser (Německo)
Vstupné: 300,-Kč
Zvuk je řeč života a všechno živé je založeno na harmonických vibracích. Jednou z velmi účinných metod rozšíření vědomí je i jóga zvuku. Skrze ni lze lehce dosáhnout hlubokého kontaktu s přirozenými tóny lidského hlasu.
Berlínský alikvotní zpěvák Miroslav Grosser přibližuje  základní techniky západního stylu alivotního zpěvu prostřednictvím pocitového přístupu ke zvuku, který nechává alikvoty vznikat zcela přirozeně.  Různé roviny zvuku jsou v józe zvuku navzájem propojeny. Díky nim je možno procítit nejvnitřnější esenci člověka a harmonicky ji vyjádřit prostřednictvím alikvotního zpěvu.
Pro účast na workshopu není třeba žádných pěveckých znalostí a zkušeností s jógou.

12:15 - 14:00
ALIKVOTNÍ ZPĚV A ROZŠÍŘENÍ HLASOVÝCH MOŽNOSTÍ
Kiva Luis Šímová (Kanada)
Vstupné: 300,-Kč
Workshop je určen pro začátečníky v alikvotním zpívání. Zájemci odkryjí širokou škálu barev a textur v hlase. Naučí se jak izolovat a zpívat řízené alikvoty, což může mít  pozitivní vliv na ostatní již zažité a provozované zpěvné styly.
Kanadská zpěvačka, klávesistka, skladatelka a textařka, patří mezi uznávané umělce a lektory. Na poli alikvotního zpěvu, který je zvětšiny spíše mužskou záležitostí, je Kivin osobitý styl považován za průkopnický nejen z důvodu ženského elementu, který sem přináší, ale především proto, že ve svých kompozicích využívá prvky jazzu, popu a mnoha dalších stylů.

14:30 - 16:15
ALIKVOTNÍ POLYFONIE
Wolfgang Saus (Německo)
 Vstupné: 600,-Kč
Precizní rozpoznání hudebních intervalů a polyfonní (dvojhlasý) zpěv je tématem workshopu vynikajícího německého alikvotního zpěváka Wolfganga Sause. Workshop je určen pro pokročilejší zpěváky s přehledem v tématice alikvotního zpěvu.
Wolfgang Saus je mezinárodně jedním z nejzkušenějších profesionálních alikvotních zpěváků. Umělecky spolupracoval např. s Gideonem Kremerem, Georgesem Prętreem a Helmutem Rillingem, zpíval v soudobé opeře. Na základě dlouholetého studia hlasového aparátu a akustiky alikvotního zpěvu vyvinul jednu nejefektivnějších metod výuky. V knize OBERTON SINGEN popisuje revoluční rozklíčování vzniku pívaných alikvotních tónů.

KONCERTY:

17:00 - 18:00
RAINBOW DANCE – overtone show
Wolfgang Saus, Michael Reimann, Miroslav Grosser, Kiva Šímová, torzo skupiny Čankišou & hosté
Vstupné: 100,-Kč

18:30 - 19:30
EUROPEAN OVERTONE CHOIR
koncert mezinárodního alikvotního sborového tělesa
sbormistr prof. Steffen Schreyer
klavír: Michael Reimann
Vstupné: 100,-Kč
Evropský alikvotní sbor je mezinárodní otevřený sborový projekt, jehož snahou je propojit umění alikvotního zpěvu se zpěvem klasickým.
EOC usiluje o uskutečnění vize nového sborového zvuku, kde se setkává klasická i současná hudba, kombinovaná se sférickým zvukem alikvotního zpěvu. Repertoár sboru zahrnuje klasické sborové skladby a nové experimentální hudební kompozice.
EOC byl založen v roce 2006 na pěveckém festivalu Bohemia Cantat v Liberci.
Pracuje pod uměleckým vedením sbormistra a varhaníka Prof. Steffena Schreyera a Wolfganga Sause.
 
20:00 - 21:30
DOBRÁ MEDITACE - CLARINET FACTORY
Jindřich Pavliš - klarinet
Luděk Boura - klarinet
Vojta Nýdl - klarinet, zpěv
Petr Pepino Valášek - basklarinet
Vstupné: 100,-Kč

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>