Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Prague Proms 2013 - mezinárodní hudební festival

2013-07-03 11:42

16.6.-20.7.2013, Praha

Prague Proms se letos opět posunuly dál. Jednak kvalitou interpretů – letos budou dvě hlavní řady a dvě jen o něco méně hlavní. :-)
V klasické oblasti to je nesporně mexický tenorista David Lomelí, který přijede v úvodu festivalu a za doprovodu ČNSO zazpívá výběr operních árií. V řadě jazzové je to Wynton Marsalis a jeho Jazz At Lincoln Center Orchestra, jeden z nejlepších aktivních bigbandů světa.
Pokračujme výčtem dalších skvělých interpretů: Libor Pešek, šéfdirigent ČNSO a jedna z největších dirigentských osobností, oslaví v rámci festivalu své 80. narozeniny speciálním koncertem s překvapením. Poprvé do Česka přijede americký jazzový zpěvák a kytarista John Pizzarelli se svým kvartetem.
Ve světové premiéře zazní – za přítomnosti Zdeňka Svěráka a v režii Jana Svěráka – opereta Proso Járy Cimrmana. Po loňském úspěchu opět vystoupí rakouský dechový nářez Mnozil Brass s programem ke svým 20. narozeninám. Další jazzovou špičkovou sestavou bude Brecker Brothers Reunion Band.
Zářným hostem Prague Proms bude americký herec F. Murray Abraham, kterého známe především jako filmového Salieriho z Formanova Amadea. Zazpívá text „Poslední psí vůle” Eugena O'Neila v symfonii, kterou na tento námět napsal americký skladatel a dirigent našeho koncertu, Steven Mercurio.
Na velice oblíbeném a tudíž očekávaném Hollywood meets Barrandov se objeví jediná česká nositelka Oscara i Grammy zároveň, Markéta Irglová. S Albertem Černým zazpívají slavnou Falling Slowly i ukázku titulní hudby k připravované české fantasy Poslední z Aporveru.
Dále vystoupí Radůza, Libor Šmoldas pokřtí nové CD spolu se speciálním hostem, americkým saxofonistou Bobbym Watsonem. „Vzkazy z New Yorku” přiveze Karel Růžička Jr.
Festival otevře 16. června Open Air – koncert na Václavském náměstí a uzavře 20. července v Obecním domě koncertní provedení Pucciniho Toscy se Stefannou Kybalovou v titulní roli.
A ještě něco: Letos poprvé se Prague Proms soustřeďují převážně do dvou míst, která stojí přimo proti sobě v samém centru Prahy. Vedle tradičního Obecního domu je to i Hybernia Loop Jazz Club, místo pro jazzové koncerty a setkávání se muzikantů s diváky.
Festival navštíví ještě další zajímavá místa – vždy s jedním koncertem Vás očekávají Dvořákova síň Rudolfina, klub Jazz Republic, Žofín Garden i sál Martinů v Lichtenštejském paláci.
Nabitý program letošního 9. ročníku Prague Proms je připraven nadchnout a pobavit své diváky. Těšíme se na Vás, věřte a vězte, že pracujeme na dalších vylepšeních a samozřejmě i na desátém jubilejním ročníku v roce 2015.
Na shledanou na Václavském náměstí 16. června a o několik dní později pak na úvodním koncertě Prague Proms v Obecním domě.

Program
3. 7. Středa
F. Murray Abraham, Steven Mercurio & A Grateful Tail Symphony SVĚTOVÁ PREMIÉRA
Smetanova síň Obecního domu, 19:00
F. Murray Abraham, představitel Salieriho ve Formanově filmu Amadeus, se díky festivalu Prague Proms po třiceti letech vrací do Prahy. Ve Smetanově síni Obecního domu ve středu 3. července zazpívá světovou premiéru skladby, která je vyznáním lásky člověka ke psu „A Grateful Tail Symphony“ autora a dirigenta Stevena Mercuria, jenž osobně povede Český národní symfonický orchestr (ČNSO). ČNSO při této příležitosti vyzývá návštěvníky, aby pomohli darem ve formě krmiva či hračky Útulku pro opuštěná zvířata a odchytu Městské policie hl. m. Prahy v Tróji.

První půlka večera bude věnována klavírnímu koncertu v hlavní roli s nevidomou vynikající mladou klavíristkou Ráchel Skleničkovou. Ráchel zahraje dvě skladby Ludwiga van Beethovena - Leonoru III., předehru k opeře Fidelio a jeho Třetí klavírní koncert. „Ráchel Skleničková je od narození nevidomá. Na klavír hraje již od 4 let a nyní studuje na Konzervatoři Jana Deyla klavír a zpěv. Má za sebou několika klavírních soutěží, mimo jiné je laureátkou soutěže VSA Arts Washington D. C. (2011) a ve stejném roce získala 3. cenu na soutěži konzervatoří v Pardubicích,“ uvedl Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu a ČNSO, a pokračoval: „Ve druhé půli uvede ČNSO pod vedením amerického dirigenta a skladatele Stevena Mercuria premiéru jeho skladby A Gratefull Tail Symphony, kterou zazpívá herec F. Murray Abraham, držitel Oscara za roli Salieriho v Amadeovi.“ Třiasedmdesátiletý F. Murray Abraham se tak díky festivalu Prague Proms po třiceti letech vrátí do Prahy, kde s Milošem Formanem film natáčel.

„Světově uznávaný dirigent a skladatel Steven Mercurio vytvořil A Grateful Tail Symphony na základě textu amerického dramatika Eugena O'Neila, známého mimo jiné jako autora hry Cesta dlouhého dne do noci. Tento text je ryzím vyznáním lásky člověka ke psu, jakožto opravdovému příteli. Píseň je rozdělena do 5 částí, jež pojednávají o lásce člověka ke psu z různých úhlů“ řekl Jan Hasenöhrl, ředitel festivalu a ČNSO. Ste¬ven Mer¬cu¬rio působil v po-sledních pěti le¬tech na po¬stu hu¬debního ředi¬te¬le me¬zinárodního fes¬ti¬va¬lu v ital¬ském Spo¬le¬tu a současně ja¬ko šéfdi¬ri¬gent ope¬ry ve Fi¬la¬del¬fii. Za četné na¬hrávky, fil¬mové pro¬jek¬ty a hu¬dební aranže po¬sbíral řadu ocenění. Mezi jeho četná operní i koncertní představení patří např. Vánoce ve Vídni se „třemi tenory“ (Carreras, Domingo a Pavarotti). Jako skladatel komponuje písně, komorní díla i skladby pro velký orchestr. Jako vyhledávaný hudební aranžér spolupracuje s celou řadou umělců, mezi něž patří např. Andrea Bocelli, Fabio Armiliato, Carl Tanner, Ben Heppner, Bryn Terfel, Marcello Giordani, Secret Garden a Sting.

Skladba A Grateful Tail Symphony je vyznáním lásky člověka k psu a ČNSO proto při této příležitosti nabídlo pomoc Útulku pro opuštěná zvířata a odchytu Městské policie hl. m. Prahy v Tróji.  Přímo do Obecního domu mohou v den koncertu od 10 hodin dopoledne návštěvníci přinést například krmivo nebo hračky pro psy, které bude útulku následně darem předáno.
Festival Prague Proms probíhá od 16. června do 20. července. Na úvod nabídl Open Air koncert Hollywood Night na Václavském náměstí, kde zazněly slavné filmové melodie. Návštěvníci se mohou letos dále těšit mimo jiné na světovou premiéru Cimrmanovy operety Proso, koncert Wyntona Marsalise a bigbandu Jazz At Lincoln Center Orchestra, večer soundtracků Hollywood meets Barrandov a koncertní provedení opery Tosca.

7. 7. Neděle
Hollywood meets Barrandov
Smetanova síň Obecního domu, 19:00

8. 7. Pondělí
Mnozil Brass „Happy Birthday“
Dvořákova síň Rudolfina, 19:00

10. 7. Středa
Wynton Marsalis & Jazz at Lincoln Center Orchestra
Smetanova síň Obecního domu, 19:00

12. 7. Pátek
Karel Růžička Jr. Quartet
The Loop Jazz Club - Hybernia, 21:00

13. 7. Sobota
Proso, SVĚTOVÁ PREMIÉRA operety Járy Cimrmana
Smetanova síň Obecního domu, 20:00

15. 7. Pondělí
Brecker Brothers Reunion Band
The Loop Jazz Club – Hybernia, 21:00

18. 7. Čtvrtek
Radůza
Mercedes Forum Praha, 20:00

19. 7. Pátek
Noc v katedrále
Chrám sv. Barbory, Kutná Hora, 19:00

20. 7. Sobota
Puccini – Tosca
Smetanova síň Obecního domu, 19:00
Patička

Další informace na www.pragueproms.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>