Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Koncerty

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Pixies: ovlivnili stovky kapel a sami nejsou hvězdami

2013-10-08 20:25

Pořadatelé museli přidat k již vyprodanému koncertu (10. října v Lucerně) americké kapely Pixies ještě jeden další – hned následující den.   

Kapelu založil frontman Francis Black a Joey Santiago v roce 1985, znali se ještě z univerzity. Dva týdny na to přibrali díky inzerátu do party baskytaristku Kim Deal (Black trval na tom, že to musí být dívka a dokonce si myslel i na její sestru Kelly jako bubenici), a na doporučení manžela Kim nakonec angažovali i Davida Loveringa za bicí soupravu. První album vyšlo Pixies v roce 1987 a do oficiálního rozpadu v roce 1993 stihli ještě další čtyři. Nejproslulejší je Surfer Rosa z roku 1988 – koneckonců jako zásadní vliv na utváření vlastní muziky jej jmenuje desítky kapel a hudebníků.

 

V době, kdy už největší přítomná sláva Pixies dohasínala, ji proslavili výroky Kurta Cobaina z Nirvany, který o nich mj. řekl, že album Nevermind by nikdy neznělo tak, jak zní, kdyby nebylo Pixies. Speciálně v případě hitu Smells Like Teen Spirit se Cobain nechal slyšet, že chtěl složit něco tak jednoduše znějícího a přímočarého, aby to znělo jako od Pixies. Jejich hit Where Is My Mind  si poměrně citlivě přivlastnili například Placebo, ale vznikla také řada dalších coverů od mnoha jiných. V českých podmínkách se na zásadní vliv Pixies odkazují například členové Vypsané fixy. Buď jak buď, Pixies, kteří dodnes nejsou žádnou megahvězdou, ovlivnili stovky kapel napříč rockovými žánry. Je to vlastně taková sympatická pozice – být hybatelem událostí a přesto zůstat v pozadí. A zajímavý je v tomto kontextu i vizuální styl kapely – nevypadají jako rozervané punkrockové hvězdy, ale spíš jako lidi, co právě odešli z práce.

Hudba Pixies je těžko zařaditelná. Má v sobě výbušný punkový náboj, dokáže zhutnit atmosféru jednoduchými ostrými rify, anebo takřka rozpustit kytary v nenápadném country rytmu (Frank Black se ani ve svých sólových projektech netají náklonností k tomuto žánru a to nejen díky jeho mňoukavému zpěvu), v drásajících sólech čerpá z alternativního rocku a do toho všeho zasazuje surovou jemnost, s jakou uměli hrát například Velvet Underground.

  

I po těch letech, co Pixies nehrají, si čas od času udělají radost a příležitostně koncertují. Letos v červnu sice oficiálně vystoupila z kapely Kim Deal, ale přišla jiná basistka, navíc stejného křestního jména -  Kim Shattuck. Aby toho nebylo málo, je tady také nové EP, stroze nazvané EP1. Jeho čtyři písně, především pak Indie Cindy, zní i bez Kim Deal svěže i drze zároveň a jsou velkým příslibem, že co do tvorby, neztratili Pixies nic ze své naléhavosti. Frank Black si, zdá se, oblíbil v nové sestavě proklamativní vykřikování textu, které stříhá až s nezvykle čistými, uhlazenými refrény.     

V Česku Pixies naposledy zoufale vyprodali Palác Akropolis a i o aktuální pražský koncert (10. října v Lucerně) byl takový zájem, že musí být o den později na stejném místě opakován.
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>