Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Koncert Peta Besta

2010-06-30 11:15

Konečně další Brouk v Praze! Ve středu 30. června vystoupí v Českém muzeu hudby Pete Best, původní bubeník Beatles.

30.6. ve 20 hod, doprovodné akci výstavy Beatlemánie!
České muzeum hudby, Karmelitská 2/4, Praha 1

Národní muzeum – České muzeum hudby, liverpoolské muzeum The Beatles Story a britská agentura VisitBritain přichystali v rámci výstavy Beatlemánie! unikátní koncert muzikanta Peta Besta. Pete Best, který byl jedním ze zakládajících členů legendárních Beatles, bude reprezentovat město Liverpool jako populární turistickou destinaci. Best je po Paulu McCartneym druhým broukem, který vystoupí v České republice.

Pete Best, jehož odchod ze skupiny je dodnes opředen tajemstvím a spekulacemi, byl ve své době považován především dívčí částí publika za nejoblíbenějšího člena kapely. Během prvního turné skupiny v Hamburku v roce 1960 zdokonalil svůj osobitý styl hry na bicí, kterému se přezdívá „atom beat“ a stal se hvězdou na hudebním nebi. Když byl v roce 1962 Pete Best nahrazen Ringo Starem, vyvolalo to mezi mnoha fanoušky vlnu nevole. Nesouhlasili a protestovali s heslem „Pete is Best!“. V šedesátých letech si Best držel pověst předního liverpoolského bubeníka, hrál v kapele Lee Curtise and The All Stars a v hudebních žebříčcích dosahovali předních příček. V roce 1968 se vzdal kariéry v showbyznysu ve prospěch rodinného života a profesionálně začal opět hrát až po dvaceti letech. Bubeník oslaví příští rok sedmdesáté narozeniny. Do Prahy přijede se svojí kapelou Pete Best Band, ve které hraje i jeho bratr Roag Best. Návštěvníci se mohou těšit na syrový a drsný zvuk raných Beatles, plný dravého beatu šedesátých let – doby kožených bund, otlučených kytar a mnohahodinového hraní v klubech Hamburku a Liverpoolu.

„Výstavu Beatlemánie! vidělo již během prvních čtrnácti dní od jejího otevření na deset tisíc návštěvníků, což je skvělý úspěch. Dlouho očekáváný koncert Peta Besta je historickou událostí, která podtrhuje význam výstavy. Je úžasné, že Pete Best vystoupí poprvé v České republice právě v Českém muzeu hudby.“, uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Vystoupení Peta Besta je speciální doprovodnou akcí a z tohoto důvodu nejsou lístky na koncert k prodeji v běžné distribuční síti. Fanoušci Beatles ale mohli o lístky soutěžit v mnoha soutěžích, např. na webových stránkách Národního muzea, na ČRo 1 Radiožurnálu, na Radiu 1, v televizních pořadech České televize Objektiv a Dobré ráno, na webových portálech Idnes.cz a Zena-in.cz. Získat lístek na koncert bylo možné i koupí zájezdu u cestovních kanceláří FIRO a FISCHER, které pořádají víkendové pobyty v Liverpoolu.

Pete Best je nadšený možností zahrát si v České republice: „Moc se těším se na koncert a hlavně na české fanoušky. Určitě chci navštívit Lennonovu zeď na pražské Kampě a podepsat se na ni. I pro mě je to symbol svobody.“

Jan Herget, zástupce VisitBritain v České republice, dodává: „Koncert Peta Besta a celá výstava Beatlemánie! v Českém muzeu hudby jsou jedinečnou událostí, kterou by žádný hudební fanoušek neměl vynechat. Také věřím, že atmosféra výstavy a s ní spojených akcí naladí příznivce dobré muziky na správnou vlnu a o prázdninách se vydají do Liverpoolu za kořeny slavné čtyřky a do britských hudebních klubů.“
Výstava „Beatlemánie!“ má dvě paralelní dějové linky. První odráží strhující příběh nejslavnější rockové skupiny všech dob od jejich počátků v Liverpoolu, přes vrchol vlny beatlemánie až po rozpad skupiny Beatles a následné tvůrčí i životní osudy jednotlivých Brouků. Zvláštní část výstavy je věnována kulturním fenoménům 60. let 20. století, které Beatles svou tvorbou a postoji přímo či nepřímo ovlivňovali, nevyhýbá se ani negativním či kontroverzním tématům. Druhá linka sleduje život mládeže v tehdejším Československu. Zabývá se oficiální i neoficiální stránkou tehdejší kultury či módy. Zvláštní důraz je kladen na počátky bigbítu v českých zemích a reakce establishmentu na životní styl tzv. mániček. Poslední část výstavy je věnována osobě Johna Lennona jako ikony svobody, míru a revolty proti většinové společnosti, a významu jeho kultu pro odpor proti totalitnímu režimu v 80. letech 20. století.
Výstava je připravena ve spolupráci se zahraničními a domácími institucemi i soukromými sběrateli. Součástí expozice jsou také mnohé interaktivní prvky – např. model Žluté ponorky nebo studio s mixážním pultem. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet, jak se nahrávaly písničky z rádií, či alespoň na moment zažít beatlemánii na vlastní kůži.

Výstava „Beatlemánie!“ se koná od 4.6.2010 do 10.1.2011. Více informací o výstavě najdete na www.nm.cz nebo www.beatlemanie.cz.
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>