Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Předjaří s vážnou hudbou i nevážně

2011-03-01 00:00

Opera, barokní klasika i moderní vážná hudba v netradičním podání. V březnu proběhnou hned tři festivaly, které se orientují na vážnou hudbu, ale své si v jejich programu najdou i posluchači, kteří v nabídce koncertních sálů obvykle nelistují.

Opera jak má být
První z festivalů se strohým názvem Opera 2011 je přehlídkou profesionálních operních souborů z celých Čech a Moravy. Festival probíhá na scénách Národního divadla, v divadle Hybernia a ve Státní opeře Praha. Kromě klasik jako Bizetova Carmen nebo Verdiho La Traviata si letos můžete poslechnout Haydnova Lékárníka nebo Hoffmanovy povídky od Jacquese Offenbacha. Celý program operního festivalu najdete TADY.

Na festivalu se představí mnoho pozoruhodných interpretů – jen namátkou: Moravské divadlo Olomouc obsadilo do hlavních rolí Bizetovy Carmen mladé zpěváky Barboru Poláškovou (Carmen), Jakuba Rouska (Don José) a Jakuba Kettnera (Escamillo). Čínský tenorista WeiLong Tao vystoupí nejen v roli nešťastně zamilovaného básníka Hoffmanna, za níž získal Cenu Thálie 2008, ale i v roli žárlivostí rozervaného Otella. Desdemonu ve výtvarně efektní českobudějovické inscenaci Verdiho slavné opery zazpívá sólistka Landestheater Passau Frédérique Friess.


WeiLong Tao jako Otello

V roli Werthera se do Prahy vrací americký tenorista Steven Harrison, po boku Zuzany Šveda (Charlotte). Rafael Alvarez, kterého mohlo pražské publikum před dvěma lety vidět v roli Gabriela Adorna v libereckém Simonu Boccanegrovi i jako emotivního olomouckého Dalibora, si tentokráte zazpívá Edgara, opouštějícího domov s vášnivou Tigranou (Kateřina Jalovcová). Ceny na představení mimopražských souborů se pohybují od 50 do 600 korun.

Baroko jako veselý blázinec
Třemi koncertními podvečery se představí festival barokní hudby Barokní podvečery, který začne první březnovou neděli 6. 3. Na každý jarní měsíc připadá jeden z podvečerů, které se budou odehrávat v Míčovně Pražského hradu a v barokním knihovním sále Collegia Marianum. První z podvečerů je slibně nazvaný Les fous Divertissants aneb veselý blázinec a přinese hudbu skladatelů  Charpentiera a Lullyho proloženou hereckými výstupy z Molièrových komedií Zdravý nemocný, Lékařem proti své vůli a Učené ženy. Další Barokní podvečery budou následovat 12. dubna a 9. května. Více informací najdete ZDE. Vstupné na koncerty je 350 a 270 korun, na zahajovací koncert o něco málo více, 300 a 400 korun.


komorní orchestr BERG

Festival s bonusem
Posledním z předjarních festivalů vážné hudby, který na jaře sice začne, ale potrvá celý rok až do zimy, je festival s futuristickým názvem BERGin. Slučuje v sobě klasiku s inovativními přístupy, proto asi také to "in" v názvu, jehož druhou část, Berg, tvoří název orchestru, který se na koncertech podílí.

První koncert, který bude odehrán také v neděli 6. března v Anežském klášteře, je věnován Igoru Stravinskému. Zazní jeho Pulcinella  a Hommage a Stravinskij od Viktora Kabantise. Jako bonus si návštěvníci koncertu budou moci od 18.30 prohlédnout Anežský klášter a expozice Národní galerie s průvodcem (významná výročí Přemyslovců a Lucemburků).

Na dalších koncertech bude orchestr Berg spolupracovat například s katedrou bicích nástrojů HAMU, s Baletem Národního divadla, jedním z vystoupení bude i kinokoncert s živou hudbou, nebo site-specific vystoupení s tancem. Podrobnosti o programu najdete TADY. Jednotlivé vstupné na koncerty je 250 korun.

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>