Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Inspirace

Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Respect festival 2010: Oana Cătălina Chiţu & Bucharest Tango (1)

2010-05-24 15:14

27. 5. 2010 /čt/, 19:30 Palác Akropolis

Bukurešť byla kdysi Paříží východní Evropy, v luxusních kabaretech se zpívalo tango, foxtroty i romské písně, posunuté do melancholické, hořko-sladké a zcela jedinečné polohy. Tento zaniklý hudební svět oživila rumunská zpěvačka Oana Cătălina Chiţu, nejprve na divadelním podiu v Berlíně, později na CD Bucharest Tango a nyní i na koncertním turné.

Starosvětský šarm rumunské metropole definitivně zničil komunistický diktátor Ceausescu, který nechal historický střed města vybourat a původní architekturu nahradil totalitní megalománií. K symbolickému zvratu na rumunské hudební scéně ale došlo už před jeho nástupem. V nejtužším období studené války, roku 1951, byl přímo na podiu zatčen tajnou policií "král ruského tanga" Pjotr Leščenko, který později zahynul v rumunském pracovním táboře.

Oana Cătălina Chiţu dospívala na venkově. Písně meziválečných zpěváků rumunského tanga slýchala v podání svého otce. U příbuzných v Bukurešti později objevila obrovskou sbírku praskajících gramofonových desek, které před válkou natočili klasikové rumunského tanga Jean Moscopol, Cristian Vasile či romský zpěvák Zavaidoc. Své umělecké začátky absolvovala jako zpěvačka v kostele, později studovala operní zpěv, klavír, jazz a v 90. letech se přestěhovala do Berlína.

Roku 2000 začala zpívat balkánský repertoár v sestavě Romenca kterou založila se srbským akordeonistou Dejanem Jovanovičem. Její dosud největší projekt, Bucharest Tango, se zrodil před třemi lety, kdy přenesla staré písně z meziválečné Bukurešti, totalitní ideologií označované za "dekadentní a nemravné", na divadelní podium. Po vřelém přijetí berlínskou veřejností následovalo album Bucharest Tango. Oana Cătălina Chiţu zpívá ale tango tak, jak ho neznáte: vedle kytary, basy a perkusí ji doprovází cimbál, akordeon a housle.

Hudební ukázky a videa na:
http://www.asphalt-tango.de/chitu
http://www.myspace.com/oanachitu

Více informací a fotky ke stažení na www.rachot.cz

Předprodej: Ticketpro, Palác Akropolis

Ceny:
Předprodej: stání 250,- sezení 300,- Kč
Na místě: 300/350,- Kč

V rámci sítě Ticketpro poskytujeme slevu 50 Kč pro držitele karet ISTC
 

Komentáře (1)

Janne 2010-06-15 02:50:07
kdyby nekdo chtel, tak mam 2 vstupenky na respect festival.na cely vikend. 1 za 200kč. muj mail: Janas.F@seznam.cz

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>