Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

LETNÍ SLAVNOSTI STARÉ HUDBY

2013-06-25 11:14

14. července – 6. srpna 2013, Praha

Program

Palazzo in festa
Zahájení festivalu v netradičním, veskrze římském duchu
Koncerty, hudební dílna, caffè, gelato
Neděle 14. 7. 2013, od 15:00
Clam-Gallasův palác, Husova 20, Praha 1
 
Theatrum sacrum
Římská oratoria a jejich odlesk za Alpami
CANTUS CÖLLN (Německo) – vokálně-instrumentální soubor
Konrad Junghänel – umělecký vedoucí
Čtvrtek 18. 7. 2013, 19.30
Pražský hrad, Španělský sál, Praha 1

Cappella Sistina
Slavná díla renesančních mistrů pro Sixtinskou kapli
CAPPELLA MARIANA (Česká republika) – vokální soubor
Vojtěch Semerád – umělecký vedoucí
Úterý 23. 7. 2013, 20.00
Klášter sv. Anežky České, kostel sv. Salvátora, Anežská 12, Praha 1

Spinato intorno al cor
Fascinující hudba trecenta
CURRENTES (Norsko) – vokálně-instrumentální soubor
Jostein Gundersen – umělecký vedoucí
Čtvrtek 25. 7. 2013, 20.00
Novoměstská radnice, Velký sál, Karlovo nám. 1/23, Praha 2

El tambor del mundo
Siesta u Zlatého milníku
Carlos Mena – kontratenor
EUSKALBAROQUENSEMBLE (Španělsko)
Enrike Solinís – umělecký vedoucí
Pondělí 29. 7. 2013, 20.00
Zámek Troja, U Trojského zámku 1, Praha 7

Roma Lusitana – Lisbona Romana
Římská sonáta po portugalsku
LUDOVICE ENSEMBLE (Portugalsko)
Fernando Miguel Jalôto – umělecký vedoucí
Středa 31. 7. 2013, 20.00
Břevnovský klášter, Markétská 1, Praha 6

Arcangelo della Musica
Revoluce v instrumentální hudbě podle Arcangela Corelliho
CECILIA CON AMICI (Holandsko)
Cecilia Bernardini – housle, umělecká vedoucí
Pátek 2. 8. 2013, 19.30
Pražský hrad, Rudolfova galerie, Praha 1

Římská slavnost
Velkolepý koncert v kardinálském paláci
Claire Lefilliâtre – soprán
ARTE DEI SUONATORI (Polsko)
Aureliusz Goliński – housle, umělecký vedoucí
& COLLEGIUM MARIANUM (Česká republika)
Lenka Torgersen – koncertní mistr
Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Úterý 6. 8. 2013, 19.30
Pražský hrad, Španělský sál, Praha 1
-----------------------------------------------------------------

Letní Prahou bude znít opět stará hudba – festival Letní slavnosti staré hudby zahajuje předprodej

Mezinárodní hudební festival Letní slavnosti staré hudby, který každoročně přináší vytříbenou dramaturgii a originální festivalové projekty, se letos odehraje v duchu horkého, hudbou pulsujícího Říma. V koncertních programech čtrnáctého ročníku se od 14. července do 6. srpna představí špičkoví zahraniční i domácí interpreti v čele s ansámblem Cantus Cölln, pěvcem Carlosem Menou, souborem Arte dei Suonatori či sopranistkou Claire Lefilliâtre. V programu samozřejmě nechybí rezidenční orchestr Collegium Marianum. Festival návštěvníkům nabídne ve skvostných historických prostorách Pražského hradu, Anežského a Břevnovského kláštera, Novoměstské radnice nebo Zámku Troja vhled do klíčových momentů hudebních dějin věčného města, od rané italské renesance přes vrcholy vokální polyfonie a počátky instrumentálního baroka až k velkolepým orchestrálním dílům G. F. Händela a operním áriím A. Vivaldiho. Poprvé letos festival přichází s novinkou doprovodného akce. Více informací k programu je k dispozici na www.letnislavnosti.cz.

Předprodej vstupenek začíná dnešním dnem a je možné je rezervovat a koupit online na www.letnislavnosti.cz. Předprodej vstupenek ve festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v síti Ticketpro bude zahájen 29. května. Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky. Navíc do 30. 6. lze vstupenky na koncerty ve Španělském sále Pražského hradu (18. 7. a 6. 8.) získat se slevou (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz). Pořadatelé nabízejí slevy studentům i držitelům ZTP a ZTP-P. Ceny vstupenek jsou od 300 do 1400 Kč.
 

Čtrnácté Letní slavnosti staré hudby zahájí s patřičným leskem ve Španělském sále Pražského hradu. Vystoupí německý ansámbl vokálních sólistů, světově proslulý Cantus Cölln, který je jednou z hlavních hvězd tohoto ročníku. V programu s názvem Theatrum sacrum (18. července) představí římská oratoria a kantáty z doby rozkvětu žánru ve 2. polovině 17. století, v dílech barokních mistrů Marca Marazzoliho, Giacoma Carissimiho a jejich mnichovského následovníka Johanna Caspara Kerlla.

Druhý festivalový večer bude prostoupen geniem loci vatikánské Sixtinské kaple, která bývala významným centrem hudebního dění. Kostel sv. Salvátora vprostřed kláštera sv. Anežky České zažije 24. července magickou přeměnu v Cappellu Sistinu, již pod vedením Vojtěcha Semeráda zprostředkuje vokální ansámbl Cappella Mariana. Ta skrze svou znějící kontemplaci připomene renesanční mistry Felice Aneria, Jeana Moutona či Cristóbala de Morales, jenž se při zpěvu nechával inspirovat tehdy právě vznikajícími nástěnnými malbami Michelangela. Zazní také slavná Missa Papae Marcelli G. B. Pierluigiho da Palestrina a strhující Miserere mei, Deus Gregoria Allegriho.

25. července si Novoměstská radnice vzpomene na hudbu, jaká se hrála v době jejího vzniku. Proslulý norský flétnista Jostein Gundersen s ansámblem Currentes totiž její dávné zdi rozezvučí ballatami, chansony a madrigaly v programu s mystickým názvem Spinato intorno al cor. Sofistikovaná a zároveň uhrančivá hudba bude z pera italského zpěváka a skladatele doby trecenta Antonia Zacara da Teramo (cca 1365–1416), současníka Karla IV.

Strhující hudební zážitek slibuje koncert fenomenálních Španělů – pěvce Carlose Meny a teorbisty a kytaristy Enrika Soliníse se souborem Euskalbaroquensemble (29. července). Ti skrze mistry raného baroka, Giovanniho Girolama Kapsbergera, Domenica Mazzocchiho, Giovanniho Felicese Sancese a dalších, přenesou do barokní zahrady Zámku Troja pověstný Zlatý milník (Milliarium aureum), který za dnů císaře Augusta stával na Foru Romanu a ohlašoval, že všechny cesty vedou do Říma. I ty hudební … Pražská Troja se tak, byť na jediný večer, stane pomyslným pupkem světa (El tambor del mundo).

Nejen do Říma, ale také z Říma vedou všechny cesty! Poslední červencový večer sleduje slavného Domenica Scarlattiho, jak míří z Říma do Lisabonu, kde se setká s nejnadanějším a nejoddanějším ze svých žáků, místním hudebníkem José Antóniem Carlosem de Seixas. Komorní díla těchto dvou mistrů zazní v podání bravurního portugalského Ludovice ensemble a ve společnosti dalších jižanů, skladatelů Pietra Paola Capelliniho, Carla Ambrogia Lonatiho či Pedra Lopese Nogueiry. Za zvuku vzájemného mísení vlivů – Roma Lusitana / Lisbona Romana – se v Břevnovském klášteře bude 31. července nalévat i portské…

2. srpna se v Rudolfově galerii na Pražském hradě za asistence svaté Cecílie, patronky hudby, rozšíří řady archandělů. Vedle Michaela, Rafaela a Gabriela symbolicky přibude letošní jubilant Arcangelo Corelli (1653–1713). Kvartet hráčů, členů světoznámé Netherlands Bach Society v čele s houslistkou Cecilií Bernardini, představí vedle Corelliho instrumentálních skvostů také tvorbu jeho souputníků, kteří v pěstování triových sonát nebyli o nic menšími mistry: Lelia Colisty, Georga Friedricha Händela a Giovanni Bononciniho.

Pietro Ottoboni – kardinál, který byl básníkem, mecenášem a milovníkem hudby – pořádal ve svém honosném Palazzo della Cancelleria v Římě opulentní hudební hostiny. U jednoho notového pultu se tak sešli například Antonio Vivaldi a Alessandro Scarlatti. Také festival Letní slavnosti staré hudby přinese podobnou velkolepou Římskou slavnost. 6. srpna ve Španělském sále spojí zvuk barokní orchestry Arte dei Suonatori z Polska a pražské Collegium Marianum, aby podpořily zářivý soprán Claire Lefilliâtre a znovu umožnily setkání kardinálových chráněnců – vedle Vivaldiho a Scarlattiho například Arcangela Corelliho a Georga Friedricha Händela.

Letošní dramaturgie Letních slavností staré hudby představuje Řím jako živé hudební centrum, místo zrodu či dotváření řady hudebních žánrů a stylů, od oratoria jako duchovní obdoby barokní opery přes světskou kantátu a instrumentální sólovou sonátu až po velkolepé, orchestrální concerto grosso. Atmosféra letní Prahy a překrásné prostředí všech koncertních sálů nepochybně přispějí k jižansky uvolněnému a zároveň slavnostnímu rázu tří festivalových týdnů.

Obojí se prolíná v koncepci doprovodné akce festivalu, tento rok v premiéře. 14. července se prostory staropražského Clam-Gallasova paláce, od malebných nádvoří přes schodiště zdobené Braunovými plastikami po krásný mramorový sál, rozeznějí fanfárami, římskými barokními písněmi, tanci a sonátami. V připravené hudební dílně si zájemci, včetně těch nejmenších posluchačů, budou moci vyzkoušet společné muzicírování a seznámit se s barokními nástroji, chybět nebude ani občerstvení včetně italského caffè a gelato – zkrátka pravé letní  Palazzo in festa ...

Předprodej vstupenek zahajuje 29. května ve festivalové pokladně na adrese Maďarského kulturního střediska v Rytířské ulici č. 27 a v síti Ticketpro.
Od 20. 5. je vstupenky možné zakoupit a rezervovat také online přímo na www.letnislavnosti.cz.
Vstupenky na koncerty odehrávající se na Pražském hradě (18. 7., 2. 8. a 6. 8. 2013) lze zakoupit také v Informačním středisku na II. nádvoří Pražského hradu.  
Již tradičně pořadatel nabízí množstevní slevu 4+: při zakoupení vstupenek na 4 a více akcí bude poskytnuta 20% sleva z ceny každé vstupenky.
Na koncerty 18. 7. a 6. 8. lze do 30. 6. zakoupit vstupenky do I. kategorie s další slevou (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz).
Dosavadní systém slev a bonusů výrazně rozšiřuje program pro členy klubu Collegium! (podrobnosti na www.letnislavnosti.cz).
Senioři a studenti mají vstupné levnější o 10 %.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>