Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Kytara napříč žánry - 15. ročník mezinárodního festivalu akustické kytary

2012-10-10 10:51

14.10. - 17.11.2012
15. ročník mezinárodního festivalu akustické kytary

PROGRAM 15. ROČNÍKU FESTIVALU Kytara napříč žánry

14. 10. slavnostní zahájení festivalu
Michael Fix (Austrálie), Petr Vít s dcerou Veronicou – flamenco (CZ)
NTK, Praha 6

15. 10. Michael Fix (Austrálie), Norbi Kovács (CZ)
Benešov, Gymnázium

20. 10. Hedvika Švendová (2. ročník), Ladislav Pazdera (5. ročník)
- studenti Konzervatoře Pardubice
Sál ZUŠ, Černošice

23. 10. Kanahi a Kazuhito Yamashita (Japonsko)

Sál Martinů na HAMU, Praha 1

27. 10. Peter Finger (D), Norbi Kovács (CZ)

Místo setkávání, Dolní Poustevna

28. 10. Peter Finger (D), Norbi Kovács, Stanislav Barek (CZ)
Bahnhof, Sebnitz, Německo

29. 10. Peter Finger (D), Norbi Kovács (CZ)
Pivovar Kocour Varnsdorf

30. 10. Peter Finger (D), studentka Konzervatoře Pardubice Hedvika Švendová (CZ)
Zámek Pardubice

31. 10. Workshop Petra Fingera pro studenty Konzervatoře Jaroslava Ježka

31. 10. Peter Finger (D), Petr Saidl a Bohuslav Matoušek – housle (CZ)

koncertní síň Atrium, Praha 3

05. 11. Amos Lora se skupinou (Španělsko), La Magia Del Flamenco (CZ)

Palác Akropolis, Praha 3

16. 11. Tommy Emmanuel (Austrálie), Janet Robin (USA)

Divadlo Hybernia, Praha 1

17. 11. Janet Robin (USA)
zasedací síň OÚ Chýně

V rámci festivalu se představí „Integrovaná střední škola“ v Chebu, která předvede praktickou ukázku stavby kytar a houslí – termín 30. 10. v 16.00 na Konzervatoři Pardubice, 31. 10. v 19.00 v koncertní síni Atrium.

Kytara napříč žánry se vydá i napříč kontinenty: přiblíží hudbu Austrálie, Japonska, Španělska nebo Nashvillu

Libé i zvučné tóny kytar v podání předních sólových hráčů se rozezní poprvé v neděli 14. října v rámci dalšího ročníku festivalu Kytara napříč žánry. Festival, který již popatnácté uvádí na pódia vybraných českých měst přední domácí i zahraniční hráče na strunné nástroje, slavnostně zahájí v Národní technické knihovně Australan Michael Fix společně s předním tuzemským flamencovým kytaristou Petrem Vítem a jeho dcerou Veronicou, nadanou tanečnicí.

Letošní ročník zve na přehlídku různých podob kytarového umění nejen napříč žánry, ale i kontinenty. Vedle hlavní hvězdy, špičkového reprezentanta australsko-americké scény Tommy Emmanuela, dvanáctiletého španělského génia Amose Lory nebo německé kytarové osobnosti Petera Fingera, láká letošní dramaturgie na vystoupení dalších umělců. Patří mezi ně japonské duo Kazuhito Yamashita s dcerou Kanahi, zástupci domácí scény - profesor Konzervatoře Pardubice Petr Saidl se známým houslistou Bohuslavem Matouškem, bigbítová americká kytaristka Janet Robin, jeden z nejuznávanějších tuzemských kytaristů Norbi Kovács a řada dalších. Koncerty se uskuteční v Praze, Benešově, Černošicích, Chýni, Dolní Poustevně, Varnsdorfu, Pardubicích a po několika letech také na území Německa. Festival potrvá až do 17. listopadu.

Letošní programová nabídka pozoruhodnými a zvučnými jmény skutečně překypuje a věřím, že uspokojí i ty nejnáročnější příznivce různých kytarových stylů. Při výběru letošních hostů jsme kladli důraz nejen na jejich hráčské kvality, ale rovněž na pestrost a mnohožánrovost a brali jsme v potaz i dosavadní ohlasy domácího a zahraničního publika,“ láká na programovou skladbu 15. ročníku festivalu jeho hlavní pořadatel Stanislav Barek.

Vstupenky na koncerty Kytary napříč žánry jsou k dostání přímo v místech konání, nebo v předprodejní síti Ticketportal. Více informací o festivalu a letošních hostech je k dispozici na www.kytaranapriczanry.cz nebo na http://www.facebook.com/kytaranapriczanry.

Hlavní hvězdou letošního ročníku se stane kytarový mág a šoumen Tommy Emmanuel, který se již po několik let těší mimořádné přízni českého publika. Australský rodák žijící v Nashvillu u nás naposledy vystoupil v minulém roce před zaplněným sálem Lucerny. Objíždí ta nejvýznamnější pódia napříč kontinenty a stále každoročně absolvuje okolo 300 koncertů. Během své kariéry má Tommy Emmanuel na kontě kromě jiných hudebních úspěchů také dvě nominace na Grammy. Jeho vystoupením 16. listopadu v pražském Divadle Hybernia, kde představí ukázky ze svého posledního sólového dvojalba Little by Little, celý festival vyvrcholí – a to doslova; vystoupení je totiž opět téměř vyprodané. Jako host koncertu vystoupí kytaristka a zpěvačka z Los Angeles Janet Robin.
Německý kytarový guru Peter Finger vystoupí v rámci festivalu hned pětkrát. Příznivci jeho osobité hry se mohou rozhodnout pro některý z koncertů, které se uskuteční v různých městech mezi 27. – 31. říjnem. Kytarový virtuóz dokáže ve svém projevu dokonale propojit i naprosto odlišné styly. Není pro něj problém prolnout tóny Debussyho, Ravela či Stravinského například s rockovou hudbou, a to vše s výsledkem jedinečného muzikálního zážitku. Kytarista, který je rovněž znám jako vydavatel stylotvorného časopisu Akustik Gitarre, vyniká kromě vlastního alternativního stylu ladění také schopností improvizace téměř s jakýmkoliv žánrem. V první polovině jeho pražského koncertu rovněž vystoupí vynikající duo – kytarista Petr Saidl a jeden z nejlepších českých houslistů Bohuslav Matoušek.

Kytarový fenomén Amos Lora, který hrál poprvé na tento nástroj už ve svých třech letech, u nás vystoupí v rámci festivalu vůbec poprvé. Tento mladičký španělský génius, jenž se příznačně specializuje na flamencovou hru, už v sedmi letech koncertoval v kultovním flamencovém podniku Casa Patas v Madridu a v jedenácti pak odehrál vlastní krátký koncert věnovaný Paco de Lucíovi. Proto nepřekvapí, že letos na jaře, v pouhých dvanácti letech vydal svou první desku. Amos Lora, který si získal uznání z řad svých hudebních a o generace starších kolegů, dobývá na svých vystoupeních srdce hudebního publika. Jeho výjimečné nadání, jež podpoří i doprovodná kapela, bude možné obdivovat 5. listopadu v pražském Paláci Akropolis.

Procítěná kytarová hra plná dynamiky, která není o pouhé hudební interpretaci, ale o zapálené hře těla a celé osobnosti. Tak by se dal popsat přednes japonského klasického kytaristy Kazuhito Yamashity, jenž je pevně propojen se svým nástrojem již 43 let. Pro své umělecké vyjádření a hudební techniku uznávaný hráč, který s nefalšovaným nadšením tvoří vlastní kompozice a co do jejich počtu se těší dokonce světovému prvenství, se představí pražskému publiku 23. října v Sále Martinů na HAMU společně se svou patnáctiletou dcerou Kanahi. Za dobu své kariéry stihl vyprodukovat již téměř 80 nahrávek povětšinou s vlastním unikátním aranžmá. Dvougenerační duo společně nevystoupí zdaleka poprvé. Druhorozená Yamashitova dcera je zvyklá hrát ve společnosti svého otce velmi často i na řadě významných mezinárodních událostí. Společně na pražském koncertě představí kromě melodií klasických autorů i hudbu skladatelky Keiko Fujiie, matky Kanahi a Yamashitovy manželky, která bude na koncertě přítomná.

Vstupenky a další informace na www.kytaranapriczanry.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>