Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Inspirace

Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Konono No. 1 /Demokratická republika Kongo/

2012-03-20 10:49

27. 3. 2012/út/ Palác Akropolis, 19.30 

GARÁŽOVÁ HUDBA Z KONGA!

Z transovních rituálů přímo do elektronických tanečních experimentů bez mezipřistání. Hudba z válečné zóny jižního Konga, přenesená na periferii metropole Kinshasy, s drnkacími skříňkami, megafony, perkusemi z autovraků a po domácku vyrobené mikrofony.

Tento africký DIY objev se okamžitě stává hitem alternativní scény po celém světě, sklízí úspěchy nejen na podiích world music ale i na podiích elektronických, experimentálních a jazzových festivalů. Odehrál turné s holandskou noise-post-punkovou kapelou The Ex a do londýnské Royal Festival Hall jej pozvala chicagská "post rocková" sestava Tortoise.
V roce 2011 získali Konono No. 1 americkou Grammy za spolupráci s Herbie Hancockem. Se svou hypnotickou hudbou odehráli velké evropské turné a vystoupili na festivalech Gilles Peterson Worldwide, Field Day & Big Chill ve Velké Británii nebo na polském OFF. Kapela absolvovala také turné po Austrálii a v neposlední radě navštívila 10 zemí s fantastickým projektem Congotronics vs. Rockers, ve kterém se spojily hvězdy konžské scény s mladými evropskými a americkými indie hudebníky jako například Deerhof, Juana Molina, Kasai All Stars a další.

Debutové album vyšlo v etno-elektronické sérii Congotronics značky Crammed Discs a proniklo do první desítky Evropského žebříčku world music. Toto album zařadili mezi nejlepší nahrávky roku 2005 mimo jiné Beck či Anthony And The Johnsons, z tisku pak New York Times, Folk Roots nebo Guardian. Vystoupili na festivalu Steva Reicha, Sonar festivalu a dalších. Následuje nahrávání s Bjork, Herbie Hancockem, Deerhof, Juanou Molinou a dalšími.
Hudba z Konga je světově proslulá především díky sladkému zpěvu a energií sršícímu kytarovému doprovodu. Styl, ve světě známý jako soukous či konžská rumba, ale není jediným reprezentantem konžské hudby. Ještě předtím, než do Afriky přišly kytary, vybrnkávali místní muzikanti neméně hypnotické melodie na kovové jazýčky drnkacích skříněk, jimž se v této části kontinentu říká likembé.

Styl Konono má původ v rituálech matanga, při nichž se široké příbuzenstvo loučí se zemřelým a vstupuje přitom do transu. Tahle hudba je na hony vzdálená intelektuálním, esteticky vybalancovaným stylům, dnes řazeným do world music. Že má daleko blíž k proto techno, post-hardcore, post-industriálním a post-rockovým avantgardistům, správně odhadl belgický promotér Tony van der Eecken, který skupinu zkontaktoval s holandskou noise-post-punkovou kapelou The Ex. „Věřili jsme mu - a naše společné koncerty potvrdily, že měl pravdu," říkají The Ex.

Více na www.rachot.cz, www.facebook.com/rachotcz

Video:
http://www.youtube.com/watch?v=2cU19URUe6o&feature=player_embedded

Předprodej: Ticketpro, Palác Akropolis

Vstupné:
Předprodej:
do 1. března  stání - 280 Kč; sezení (balkón) - 330 Kč
od 2. března  stání - 380 Kč; sezení (balkón) - 430 Kč
Na místě: stání – 450 Kč; sezení (balkón) - 500 Kč

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>