Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Inspirace

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Khamoro - svátek romské kultury

2010-05-20 00:00

Už podvanácté se hlásí o slovo světový romský festival Khamoro. Od 23. do 29. května nabídne nejen hudbu, ale i divadlo, filmové projekce, výstavy nebo workshopy.

Festival Khamoro již tradičně přináší divákům mnohobarevnou romskou kulturu, kterou „sveze“ do jediného festivalového týdne z mnoha zemí. Zahájení proběhne v neděli 23. května ve Švandově divadle světovou premiérou romské opery Invisible Gipsy, jejímž autorem je srbský multižánrový umělec Zoran Tairovič. Od pondělka se však hlavní programové schéma soustřeďuje již na hudbu. Diváci se mohou těšit nejen na tradiční romskou muziku, ale také na „gipsy jazz“, tedy na hudebníky, kteří přirozeně míchají romské hudební tradice s jazzem.


Khamoro 2009 - Galakoncert Tradiční Romské hudby

Během týdne budou na scéně v Lucerna Music Baru na Khamoru hrát neodmyslitelní Gipsy.cz, dále pak rovněž domácí Connection, jejichž výraz stojí na soulu, r´n´b, jazzu i funky, ale největší hudební hvězdou festivalu bude jedinečný francouzský romský kytarista Tchavolo Schmitt. Ve středu jej v Lucerně doprovodí nizozemští Gipsy Swing Trio.

Ani letos nebude chybět ostře sledované defilé účinkujících na veřejných prostranstvích v centru Prahy. Uskuteční se ve čtvrtek 27. května. Tohoto živého průvodu, v jehož čele pojede kočár tažený koňmi a vlajkonoši, se zúčastní nejen kapely, které vystupují na festivalových koncertech, ale také řada hudebních a tanečních romských souborů v tradičních krojích.

A další zahraniční hosté se jen pohrnou... V klubu Roxy se na velkolepém závěrečném galakoncertu představí srbští Black Panthers, devítičlenný makedonský Orkestar Braka Kadrievi, který si mimo jiné zahrál ve filmu Emira Kusturici Dům na oběšení, ve stejném počtu přijede slovinská kapela Šukar a dokonce jedenáct hudebníků budete moct napočítat, pokud si počkáte na koncert rumunských Mahala Rai Banda. Speciální taneční show prezentující různé styly připravil pro tento večer ukrajinský choreograf Petia Iourtchenko, který dnes působí ve Francii se skupinou Romano Atmo.


Centrem Prahy prošlo defilé účinkujících

Khamoro však nabídne také filmovou přehlídku, která proběhne od 24 do 26. května v kině Aero. V rámci ní mimo jiné proběhne premiéra dokumentárního filmu ROM_ID. Výtvarnou sekci postihne fotografická výstava Srdjana Stanojeviče „Minutu poté“ v NoD nebo výstava ve Slovenském kulturním institutu věnující se genocidě Romů v době 2. světové války. Uskuteční se i taneční workshopy anebo odborný seminář na téma romská identita. Jak je vidět, ani letošní Khamoro nepůjde díky jeho programové šíři postihnout jedním slovem...

Přesný program festivalu naleznete zde.

 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>