Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Khamoro 2010

2010-05-25 14:35

Od 23. 5. do 29. 5. 2010 se v Praze uskuteční 12.ročník Světového romského festivalu KHAMORO, jehož organizátory jsou občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Praha se tak během posledního květnového týdne opět stane místem oslav bohatství a různorodosti romské kultury z celého světa.

Každý večer festivalového týdne budou mít zájemci možnost navštívit jeden z večerních hudebních koncertů – v pondělí koncert současné romské hudby, v úterý a ve středu jazzové koncerty a od čtvrtka do soboty oblíbené koncerty tradiční romské hudby! Již tradičně ve čtvrtek proběhne také pestrobarevný průvod umělců historickým centrem Prahy. Absolutní novinkou letošního ročníku je světová premiéra romské opery „Invisible Gipsy“ od srbského autora Zorana Tairoviće.

Samozřejmě nebude chybět ani doprovodný program – ten letos nabídne 2 výstavy (první se bude věnovat osudům Romů v době 2.světové války, druhá ukáže fotografické portréty romských umělců), taneční workshopy ve dvou úrovních či filmovou přehlídku včetně premiéry dokumentárního filmu, který vytváří o.s. Slovo 21 ve spolupráci s Bedna TV. Stejně jako v minulých letech je důležitou součástí festivalu odborný program – letošní rok zahrnuje dvoudenní seminář na téma „Romská identita“, jehož se zúčastní světoví odborníci, či celotýdenní workshopy „Jdeme dlouhou cestou“ pro romskou mládež z ČR, Slovenska, Maďarska či Slovenska.

Vstupenky budou již brzy k zakoupení v síti Ticketstream. V případě dotazů nás kontaktujte na festivalkhamoro@gmail.com.

PROGRAM

Neděle 23. 5. 20100

* zahájení týdenních mezinárodních workshopů „Jdeme dlouhou cestou“
* 19:00 - Švandovo divadlo - premiéra romské opery „Invisible Gipsy“

Pondělí 24.5. 20100

* 14:00 - Radniční klub - tisková konference
* 18:00 - kino Aero - filmová přehllídka – premiéra filmu „Rom_ID“
* 20:00 - LMB – současná romská hudba (Gipsy.cz/ČR)

Úterý 25.5. 2010

* 21:00 - Jazz club Reduta - koncert Gypsy jazz (16 Gipsy Strings/Německo)

Středa 26.5. 2010

* 18:00 - Slovenský kulturní institut - vernisáž výstavy Genocida Romů v době 2.světové války
* 18:00 - kino Aero – filmová přehlídka – Kenedi se vrací domů
* 20:00 - LMB - koncert Gypsy jazz (Gipsy Swing Trio + Tchavolo/Nizozemí-Francie)
* 20:30 – kino Aero – filmová přehlídka – Kenedi se žení

Čtvrtek 27.5. 2010

* 12:00 - defilé účinkujících v centru Prahy
* 18:00 - kavárna NOD – vernisáž fotografické výstavy „Minutu poté“ Srdjana Stanojeviće
* 19:00 - ROXY - koncert tradiční romské hudby (3-4 kapely)

Pátek 28.5. 2010

* Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze - zahájení 2denního mezinárodního odborného semináře „Romská identita“
* 19:00 - ROXY - koncert tradiční romské hudby (3-4 kapely)

Sobota 29.5. 2010

* 20:00 - KCP - závěrečný galakoncert (7 kapel: Black Panthers/Srbsko, Mahala Rai Banda/Rumunsko, Šukar/Slovinsko, Orkestar Braka Kadrievi/Makedonie, Romano Atmo/Francie, Romano Stilo/Slovensko, Surmajovci/Česká republika)

Taneční workshopy se zahraničním lektorem Petiou Iourtchenkem budou probíhat v pátek 28.5. a v neděli 30.5. 2010 ve dvou úrovních (v tanečním studiu Zambra).

Doprovodné akce
SVĚTOVÁ PREMIÉRA ROMSKÉ OPERY „INVISIBLE GIPSY“
Úplnou novinkou letošního festivalu je světová premiéra romské opery Invisible Gipsy multižánrového romského umělce Zorana Tairoviće (narozen r. 1966 v Srbsku). Opera nabídne divákům vhled do problémů, které se objevují ve vztazích mezi odlišnými kulturami, a otevře otázky tolerance a vzájemného respektu. Zvolená divadelní forma je pro autora především efektivním nástrojem, jak působit na rozvoj demokratického soužití a vychovávat k dodržování lidských práv. Invisible Gipsy je vášnivým příběhem romské rodiny, jejích vztahů i hodnotového systému. Zavede nás do prostředí soudu, v němž jsou zachycena vzájemná nepochopení mezi majoritní společností, která soudí, a romskou minoritou, která je souzena. Originální hudba Zorana Tairoviće je doplněna klasickými hudebními díly (J. S. Bach, A. Dvořák) i tradičními prvky romské hudby. Premiéra opery se uskuteční 23. 5. / Švandovo divadlo

DEFILÉ UMĚLCŮ
Již po dvanácté vstoupí KHAMORO do pražských ulic s jednou z nejoblíbenějších akcí. Defilé účinkujících se uskuteční v historickém centru Prahy ve čtvrtek 27.5. a je tou nejlepší pozvánkou na čtvrteční, páteční i sobotní koncert tradiční romské hudby. Průvod kapel v romských krojích vedený kočárem s koňmi a vlajkonoši startuje v pravé poledne z Můstku a končí na Staroměstském náměstí. Cestou se průvod několikrát zastaví, aby kapely a tanečníci mohli ukázat své umění naplno. Ve směsici zvuků si najde každý to své – dynamickou balkánskou dechovku, radostné i tesklivé zvuky houslí či ruské tance. Defilé si za léta konání přitáhlo pravidelné návštěvníky a stalo se atraktivní částí festivalu, kterou stojí za to navštívit a užít si ji od začátku do konce. Defilé se účastní nejen kapely vystupující na koncertech festivalu, ale také hudební a taneční romské soubory z celé České republiky: Lačho Amicus z Lovosic, Sam Roma Sam z Chanova u Mostu, Benga Čhaja z Roudnice nad Labem, Amare Čhave a Miškuskere Čhave z Krásné Lípy, Cikne Čhave z Prahy 14, Amare Čhave a ZŠ Grafická z Prahy 5, Khamoráček z Nejdku, Šukar čhaje z Ústí nad Labem a další. Defilé proběhne 27. 5. / Můstek – Staroměstské náměstí

FILMOVÁ PŘEHLÍDKA
Premiéra dokumentárního filmu „ROM_ID“
Každý mladý člověk stane na rozcestí, kde se musí rozhodnout, co se svým životem. Měl by definovat hodnoty, které chce ctít, a rozhodnout se, co bude v životě dělat. Dokument ROM_ID režisérky Markéty Nešlehové chce s pomocí tří hlavních hrdinů ze 3 evropských zemí odpovědět na otázky romské identity: kdo jsem, odkud přicházím, co mohu nabídnout sobě a ostatním, nač jsem hrdý, co pro mne dnes znamenají tradice, jsem zodpovědný za jejich dodržování? Chtějí si dnešní mladí Romové v globalizovaném světě udržet romskou identitu? Co pro ně vlastně znamená být Romem? Film byl natočen v koprodukci o.s. Slovo 21 a Bedna TV a bude uveden s českými a anglickými titulky. Premiéra proběhne 24. 5. / kino Aero

Dokumentární filmy Želimira Žilnika
Želimir Žilnik se již od šedesátých let systematicky zabývá tvorbou sociálně laděných filmů. Žilnikova filmografie typická kritickým přístupem k politickým otázkám (např. kritika Slobodana Miloševiče) zahrnuje více než 50 krátkých a dokumentárních filmů. Svou první cenu si tento srbský režisér odnesl z berlínského filmového festivalu za film líčící sovětskou invazi do Československa v roce 1968. V poslední době se Žilnik věnuje i otázkám uprchlíků a migrantů.

„KENEDI SE VRACÍ DOMŮ“
Film z roku 2003 vypráví příběh lidí, kteří během války opustili Jugoslávii a strávili více než 10 let v západní Evropě jako uprchlíci či azylanti. V roce 2002 poslala Evropská unie mnoho těchto lidí s jejich rodinami zpět do Srbska a Černé Hory s vysvětlením, že pro jejich pobyt v západní Evropě již neexistuje žádný důvod. Procedura návratu byla ve většině případů velmi striktní, rodiny byly shromážděny během noci, převezeny na letiště a poslány prvním letem do Bělehradu. Veškerý jejich majetek byl prodán, když utíkali před válkou, nyní se vrací zpět a čelí situacím, ve kterých je každodenní život téměř nemožný. Film je opatřen českými a anglickými titulky.

„KENEDI SE ŽENÍ“
Poté, co postavil pro svou rodinu dům, se Kenedi ocitá ve velikém dluhu. Hledá jakoukoliv práci, i tu málo placenou. Nakonec se rozhoduje, že peníze začne vydělávat sexem. Nejdříve nabízí své služby starším dámám a vdovám, poté svou nabídku rozšiřuje i na bohaté muže. Když se dozví o liberálních evropských zákonech povolujících svatby homosexuálních párů, vidí v tom svou šanci, jak získat zpět svůj legální status v EU. Příležitost přichází na festivalu EXIT, když potkává Maxe z Mnichova. Vyřeší tento vztah Kenediho problémy? Film z roku 2007 bude promítán s českými a anglickými titulky. Projekce probíhají 26. 5. / kino Aero

VÝSTAVA „GENOCIDA ROMŮ V DOBĚ 2. SVĚTOVÉ VÁLKY
Výstava „Genocida Romů v době II. světové války“ představuje globálně celé téma neznámého holocaustu Romů v Evropě. Začíná situací v Německu od roku 1933 a načrtává postup vůči „cikánské rase“, jaký se později uplatnil buď přesně nebo s menšími změnami na ostatních Německem anektovaných územích. Speciální pozornost je zaměřena na Protektorát Čechy a Morava a slovenský stát, není vynecháno ani téma zapojení Romů do protinacistického odboje či osud majetku Romů po jejich odsunu do koncentračních táborů. Vernisáž s živou hudbou proběhne ve středu 26. 5. / Modrý sál Slovenského kulturního institutu. Výstava potrvá do 16. 6. 2010.

FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA SRDJANA STANOJEVIĆE „MINUTU POTÉ“
Fotografická série „Minutu poté“ zachycuje portréty romských umělců z nejrůznějších zemí světa, kteří se zúčastnili festivalu Khamoro v letech 2008 – 2009. Fotografie byly pořízeny doslova pár vteřin po hudebním výkonu v malém ateliéru připraveném hned za pódiem či šatnou, takže fotografovaný „model“ nestihl nasadit svou společenskou masku a zůstal v jakémsi transu po náročném vystoupení. Srdjan Stanojević, absolvent FAMU, říká, že se v této sérii pokusil fotograficky zachytit to, co v nás ještě zůstalo z původního primárního lidství. Fotografické portréty nestereotypně ukazují ty největší romské umělce ve chvíli, kdy bez jakéhokoliv předstírání ukazují své skutečné emoce. Vernisáž výstavy proběhne 27. 5. / NoD Výstava potrvá do 10. 6. 2010.

TANEČNÍ WORKSHOPY
Po loňském úspěchu jsme se rozhodli zařadit do programu workshopy tradičního tance ruských Romů a jako lektora jsme opět pozvali skvělého Petiu Iourtchenka. Petia vystupuje po celém světe a intenzivně se věnuje choreografiím pro soubor Romano Atmo, který letos na Khamoru uvidíte! Workshopy proběhnou ve studiu Zambra ve dvou úrovních:

* začátečníci: 28. 5. (16:00 – 18:00) a 30. 5. (10:00 – 12:00)
* mírně pokročilí: 28. 5. (18:30 – 21:00) a 30. 5. (13:00 – 15:30)

Více informací a registrace na www.flamencheco.cz.MEZINÁRODNÍ ODBORNÝ SEMINÁŘ„ROMSKÁ IDENTITA“
Jako součást odborného programu festivalu se uskuteční dvoudenní mezinárodní seminář, jehož cílem je na odborné úrovni diskutovat otázku různorodých faktorů tvořících romskou identitu (romský jazyk, kulturu, náboženství či výchovu). Seminář poskytne prostor pro diskusi o romské identitě z více hledisek, důležitým bodem přitom je, že téma romské identity nebylo dosud interdisciplinárně diskutováno. Právě skrze diskusi světových odborníků z různých odvětví je možné dospět k novým objevům i poznatkům o romské menšině, která představuje největší národnostní menšinu Evropy. Na semináři promluví tito experti: Thomas Alan Acton / Velká Británie, Jaroslav Balvín / Slovensko, Sarah Carmona / Španělsko, Eva Davidová / ČR, Jana Gabrielová / Slovensko, Lenka Illavská Haburajová / Slovensko, Ian Hancock / USA, Jana Horváthová / ČR, Katalin Kovalcsik / Maďarsko, Hristo Kyuchukov / Slovensko, Jean-Pierre Liegeois / Francie, Adrian Marsh / Velká Británie, Elena Marushiaková a Veselin Popov / Bulharsko, Milan Samko / Slovensko, William New / USA, Zoran Tairović / Srbsko. Seminář je přístupný veřejnosti a uskuteční se 28. – 29. 5. / Velvyslanectví USA v Praze

MEZINÁRODNÍ WORKSHOPY PRO MLÁDEŽ „JDEME DLOUHOU CESTOU“
Název „Jdeme dlouhou cestou“ vznikl podle tradiční romské legendy "Zrcadlo Romů": Romové po smrti svého krále společně putovali po světě, až došli k rozcestí, kde se nemohli dohodnout, kterým směrem půjdou. Při hádce rozbili velké zrcadlo, které bylo symbolem romského národa. Ze zrcadla zbyly jen střepy, které si Romové roznesli po celém světě. Od té doby se traduje, že až se střepy spojí a vytvoří zrcadlo, budou Romové opět jednotným národem. Mezinárodní setkání mládeže Jdeme dlouhou cestou je dlouhodobým projektem Slova 21. Cílem těchto setkání je pomoci mladým Romům nalézt své místo ve společnosti, a to prostřednictvím posílení vědomí vlastní identity. V roce 2010 se již potřetí projekt uskuteční jako součást Světového romského festivalu KHAMORO. Účastní se ho 30 mladých lidí z ČR, SR, Německa a Maďarska. Setkání bude rozděleno na edukační část, kde se účastníci dozvědí více o historii, kultuře, jazyku a tradicích Romů, a na část praktickou, kde sami mladí lidé zrealizují happening pro veřejnost na Staroměstském náměstí. Do projektu mezinárodní výměny jsou v roli partnerů zapojeny organizace ze tří evropských zemí: Kulturně združenie Rómov Slovenska / SR, Amaro Drom / Německo a Angle Cultural and Educational Organization / Maďarsko. Workshopy nejsou přístupné pro veřejnost a probíhají 22. – 30. 5. 2010

ZAHÁJENÍ SOUTĚŽE G. TALENT
Na koncertě současné romské hudby bude slavnostně vyhlášena zábavná reality show G. Talent, jejímž organizátorem je Bedna.TV. Soutěž pro mladé romské talenty zaměřující se na čtyři základní elementy hip-hopu (tanec, beatbox, rap a zpěv) poběží celý rok a na slavnostní vyhlášení vítězů se můžete těšit v dalším roce na galakoncertu festivalu Khamoro 2011! Posláním soutěže je práce s talentovanými dětmi a mládeží v romských lokalitách České republiky. Vítězové soutěže si budou moci nejen zazpívat na galakoncertu příštího ročníku festivalu, ale kromě věcných cen dostanou i odbornou podporu a možnost dále se profesně rozvíjet v rámci edukativních programů v zahraničí, což by mělo pomoci jak jejich budoucí kariéře, tak i v osobním životě. Na internetových stránkách soutěže budou mít diváci možnost hlasovat pro jednotlivé soutěžící a ovlivňovat tak další průběh soutěže. O tom, kdo postoupí přes jednotlivá kola soutěže až do finále na Khamoru, rozhodnete jenom vy! Podrobné informace o soutěži najdete na www.G-Talent.cz. Koncert současné romské hudby proběhne 24. 5. / Lucerna Music Bar

www.khamoro.cz
 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>