Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Dinara Alieva

2010-12-16 11:04

Dinara Alijeva je sólistkou moskevského Bolšoho těatra, kde debutovala v roce 2009 v partu Liu v Turandot od Pucciniho.

Termíny a místa konání:
Obecní dům, Praha 1 | Vstupenky je možné zakoupit v síti TicketPro
28.12.2010     19:00

Dinara Alijeva se narodila v Baku (Ázerbájdžán). Vystudovala hudební školu v oboru klavír. V roce 1998 byla přijata na akademii múzických umění v Baku, kterou absolvovala v roce 2004. Zúčastnila se mistrovských kurzů s Jelenou Obrazcovovou a Montserrat Caballé. Svou kariéru zahájila jako pěvkyně v divadle opery a baletu v Baku, kde byla sólistkou v letech 2002 – 2005 a hrála hlavní role v představeních Trubadúr od Verdiho (Leonora), Bohéma od Pucciniho (Mimi), La Traviata od Verdiho (Violetta), Komedianti od Leoncavalla (Nedda).

Repertoár Dinary Alijevé zahrnuje hlavní role pro soprán v operách západoevropských a ruských skladatelů klasické a romantické éry, postmodernizmu a 20. století, včetně oper Verdiho, Pucciniho, Čajkovského, Figarovy svatby a Kouzelné flétny od Mozarta, Louisy od G. Charpentiera a Fausta od Gounoda, Lovců perel a Carmen od Bizeta, Carské nevěsty od Rimského-Korsakova a Komediantů od Leoncavalla.

Pěvkyně vystupovala v hlavních rolích v inscenacích Michajlovského divadla v Petrohradě (Violetta, Verdiho La Traviata, rok 2008), v divadle opery a baletu v Baku (Violetta, Verdiho La Traviata, rok 2008, Leonora, Verdiho Trubadúr, rok 2004, Mimi, Pucciniho Bohéma, rok 2008), Stuttgartské opery (Micaela, Carmen od Bizeta, rok 2007). V březnu 2010 se v Bolšom těatre konala premiéra operety Netopýr J. Strausse ml., ve kterém Dinara Alijeva vystoupila v roli Rosalindy.

Mezi významné výkony Dinary Alijevé patří účast na koncertním provedení Verdiho opery La Traviata (part Violetty) ve Velkém koncertním sále v Soluni (Thessaloniki Concert Hall), který byl věnován 30. výročí úmrtí Marie Callas a spojil nejlepší interprety Řecka a hostující sólisty z různých evropských zemích. V den výročí smrti Marie Callas 16. září 2009 vystoupila pěvkyně v koncertním sále Megaron v Aténách s áriemi z oper La Traviata, Tosca a Komedianti. Účastnila se výročních galakoncertů Jeleny Obrazcovové v Bolšom těatre v Moskvě (rok 2008) a v Michajlovském divadle v Petrohradě (rok 2009).

Pěvkyně spolupracuje s předními ruskými dirigenty a orchestry, mezi něž se řadí Vladimir Fedosejev a Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského, Jurij Těmirkanov a Akademický orchestr Petrohradské filharmonie, Michail Pletněv a Ruský národní orchestr, Vladimir Spivakov a jím řízený komorní orchestr Virtuózové Moskvy a Národní filharmonický orchestr Ruska, Mark Gorenštejn a Státní akademický symfonický orchestr Ruska. Dinara Alijeva mnohokrát zpívala pod vedením slavných italských dirigentů Fabia Mastrangela, Giuliana Corella, Giuseppa Sabbatiniho ad.

Pravidelně hostuje po celém Rusku, v zemích SNS, Evropy a v USA, neustále rozšiřuje nejen operní, ale i komorní repertoár. V říjnu 2009 měla Dinara Alijeva turné v Japonsku, v jehož rámci se uskutečnily koncerty v Tokiu. V květnu 2010 se v Baku konal koncert Ázerbájdžánského státního symfonického orchestru Uzeira Hadžibejliho. Na tomto koncertě se konalo společné vystoupení Dinary Alijevé se světoznámým tenorem Placidem Domingem.

Pěvkyně je laureátkou mezinárodních soutěží: Bulbul (Baku, 2005), Maria Callas (Athény, 2007), Jelena Obrazcovová (Petrohrad, 2007), Francesco Viñas (Barcelona, 2010), Operalia (Milán, La Scala, 2010). Je laureátkou čestné medaile Mezinárodního fondu hudebníků Iriny Archipovové. Od února 2010 je stipendistkou fondu pro podporu národní kultury Michaila Pletněva. Jurij Těmirkanov umělkyni předal speciální diplom Za vítězný debut za účast v mezinárodním hudebním festivalu Vánoční setkání v Severní Palmyře (2007).

Zasloužilá umělkyně Ázerbájdžánu (2010).

PROGRAM
1. Verdi : Nabucco - ouverture
2. Verdi. Il Trovatore. Leonora’s scene (1 act) –“Tacea la notte placida ... Di tale amor…”
3. Verdi. Il Trovatore. Leonora’s aria (4 act)– “Vanne lasciami…D'amor sull'ali rosee…”
4. Mascagni : Cavalleria rusticana - Intermezzo
5. Puccini. Madama Batterfly. Cio-Cio San’s aria (2 act) – “Un bel dì vedremo…”
6. Puccini. Tosca. Floria Tosca’s aria (2 act). “Vissi d'arte…”
7.Verdi. La forza del destino - ouverture
8. Verdi. La forza del destino. Leonora’s aria (4 act). “ Pace, pace mio Dio! …”

2.
1. Dvorak. Rusalka. "Song to the Moon" ("Měsíčku na nebi hlubokém")(1 act)
2.Rachmaninoff. Francesca da Rimini. (“O не рыдай…»)
3. Rachmaninoff– Pushkin. «Не пой красавица при  мне…»
4.Rachmaninoff – Galina. «Здесь хорошо…»
5. Lehar. Die lustige Witwe. Vilja-Lied.
6. Kalman. Die Csárdásfürstin. Lied der Silva “ Heia, in den Bergen…”

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>