Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Inspirace

Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Dianne Reeves & Friends / Pražské jaro

2010-05-12 10:28

13. května 2010, 20.00 hod.
Kongresové centrum Praha

Už tento týden začínají největší každoroční domácí hudební hody Pražské jaro, který se ani tentokráte neobejde bez exkluzivních jazzových hostů. Hned druhý den jeho konání ve čtvrtek 13. května to bude čtyřnásobná držitelka ceny Grammy v kategorii nejlepší jazzový vokál Dianne Reeves.

Na pražskojarním koncertu ji budou doprovázet kytarista Romero Lubambo, Reginald Veal na basu, Terreon Gully na bicí nástroje a pianista Peter Martin.


Dianne Reeves v harlemském Apollo Theater v New Yorku, C Andrzej Liguz

Základní východisko fenomenální zpěvačky Dianne Reeves je sice jazz, ale ti, kdo by ji chtěli zařadit do konkrétního hudebního žánru, nepochodí. Dianne Reeves považuje jazz „za cestovní pas do jiných hudebních krajin za cestami do různých hudebních kultur“. Mezi její silné hudební zážitky z dětství patřily koncerty symfonické hudby, milovala kostelní gospel, participovala v žákovských rhythm and bluesových skupinách, spolupracovala také s předními exponenty latinskoamerické a karibské hudby. Dianne Reeves o sobě tvrdí, že všechna hudba, kterou měla v životě ráda, je přítomna v jejím hudebním výrazu, a tak její životopis není jenom sledem zajímavých událostí, ale zároveň i klíčem k pochopení a poznání jejího hudebního světa.

Dianne Reeves se stala koncem 90. let, kdy velká zpěvácká jména minulosti postupně odešla ze scény, pokračovatelkou a zároveň inovátorkou tradice. Pochází z Detroitu a vyrostla v Coloradu. První pódiové zkušenosti Reeves získala v dětském sboru, kde participovala na tehdy průkopnickém projektu rasové integrace. Po nedokončených studiích na University of Colorado se přestěhovala v roce 1976 do Los Angeles, a tam ji zaujala především latinskoamerická hudba.

Průlom v sólové kariéře Dianny Reeves znamenal rok 1987, když uzavřela smlouvu se znovu obnovenou slavnou značkou Blue Note. Její desky zaznamenaly nebývalý komerční i umělecký úspěch a její podání baladických standardů s jazzovým cítěním obnovilo někdejší tradici jazzových div, na které Dianne Reeves plynule navazuje. Unikátnost úspěchů dokumentují její první ceny Grammy. Tři její desky získaly vítězství v kategorii jazzového zpěvu tři roky po sobě, což se zatím žádné jiné zpěvačce nepodařilo. Byly to tituly: In The Moment (2001), The Calling: Celebrating Sarah Vaughan (2002) a Little Moonlight (2003). Po dvou letech získala čtvrtou Grammy Award za soundtrack k filmu Good Night and Good Luck (2006) režiséra George Clooneyho. Její nejnovější CD When You Know má semijazzový charakter a je zaměřeno na melodické balady (např. Just My Imagination , I'm In Love Again, Midnight Sun, Windmills of Your Mind, Social Call, When You Know, Today Will Be a Good Day) – právě ty můžeme očekávat na pražskojarním koncertu.

Vstupenky jsou stále k dostání v síti Ticketpro.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>