Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Kluby

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Damien Rice poprvé!

2012-07-09 20:57

Pro někoho příliš rozvláčné a ukňourané, pro jiného procítěné na sto procent... Takové jsou písně irského zpěváka Damiena Rice, který vystoupí 10. července v pražském klubu Roxy.

Rodák z irského města Celbridge Damien Rice byl v začátcích své hudební kariéry členem kapely Juniper, kterou její členové založili ještě jako studenti na začátku 90. let. Kapela, hrající zajímavý rock s irským nádechem, se stala především v domácím prostředí poměrně známou a podařilo se jí dokonce uzavřít kontrakt s Polygramem. Juniper stačili vydat dvě dlouhohrající desky, než se v roce 1998 oficiálně rozpadli - důvodem Riceova odchodu byly údajně právě požadavky velké nahrávací společnosti, které zasahovaly do tvorby kapely. Damien Rice ovšem neodešel okamžitě na sólovou dráhu - vyzkoušel si mezitím ještě život farmáře v Itálii.Až po návratu do Irska v roce 2000 začal kolem sebe budovat zázemí složené z dalších výborných muzikantů a producentů - první vlaštovkou, co se týče úspěchů v hitparádách, byl o rok později single The Blower´s Daughter. (Sluší se připomenout, že tuto píseň použil režisér Mike Nichols v romantickém filmu Na dotek - hlavní role ztvárnili taková jména jako Julia Roberts, Jude Law, Cliwe Owen nebo Natalia Portman.) Fenomenální úspěch přineslo Riceovi v roce 2002 dlouho očekávané debutové album se strohým názvem O. Deska je plná pomalých písní, kde prim hraje akustická kytara a Riceův procítěný zpěv, doplňovaný jen samotným violoncellem, klavírem a doprovodným zpěvem nebo také velkolepými smyčcovými a orchestrálními aranžemi (závěrečné vyústění písně Eskimo).     


    
Druhé album nazvané 9 z roku 2006 přináší ještě výraznější baladické písně s hitovým potenciálem. Například píseň 9 Crimes označil před vyvěšením neoriginálního videa na Youtube jeden z fanoušků jako nejsmutnější píseň, která kdy byla napsána. Jakkoli je toto hodnocení osobní, 9 Crimes je bezesporu Riceovým největším hitem. Hned v závěsu by se jistě umístil výborný song Rottless Tree, s nekompromisním (ne)nemilostným vzkazem.  Ne každý může mít baladickou, sebezpytující a nadmíru otevřenou polohu hudby, kterou dělá Damien Rice, rád. Nekrocená upřímnost i autobiografičnost je v případě Riceově hudební výpovědi pro někoho tou nejsilnější zbraní, pro jiného Achillovou patou.
          
Ačkoli skrytý track s naléhavým hudebním obsahem na Riceovu debutovém albu nese název Prague, v Praze se tento irský písničkář představí vůbec poprvé. Jeho koncert v Roxy začíná 10. července v 19 hodin.

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>