Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

CONTEMPULS 2012

2012-11-01 09:18


6. - 23. listopadu 2012

La Fabrika, Komunardů 30, Praha 7

Pátý ročník úspěšného festivalu startuje 6. listopadu!

Festival Contempuls je mezinárodní festival současné vážné hudby. Byl založen v roce 2008 a koná se každoročně v listopadu. Posláním festivalu je přinášet domácímu publiku přímý kontakt s aktuální světovou produkcí na poli komponované hudby. Festival se profiluje svou náročnou dramaturgií ve směru netradicionalistických, progresivních estetických tendencí, které jsou páteří (západo)evropské scény nové hudby, zatímco u nás jsou málo známé.

Contempuls staví na špičkové interpretaci – zve především renomované zahraniční specializované ansámbly a sólisty. Za čtyři roky existence festivalu se na pódiu holešovické La Fabriky vystřídaly takové hvězdy, jako je např. Arditti String Quartet, Klangforum Wien, ensemble recherche, MusikFabrik a mnoho dalších, a zazněly desítky českých premiér skladeb významných skladatelů, jejichž tvorbu jsme v Praze dosud neměli možnost naživo poznat.

Lze říci, že festivalu se podařilo vrátit Prahu na mapu evropských festivalů současné vážné hudby a pražskému publiku předvést realistický a zároveň atraktivní obraz skladatelského myšlení současnosti. Cílem festivalu je rovněž stimulovat domácí scénu, především prostřednictvím objednávek pro české skladatele.

Festivalu Contempuls se od začátku jeho existence podařilo zaujmout pestré publikum, které se rekrutuje především z řad zájemců o menšinové hudební žánry, výtvarné umění, experimentální divadlo a tanec, nekomerční kinematografii apod.

Festival pořádá Hudební informační středisko, o.p.s. za podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy, Česko-německého fondu budoucnosti a dalších partnerů.

Pátý ročník festivalu se uskuteční ve dnech 6., 9., 16. a 23. listopadu 2012. S jednou výjimkou se všechny koncerty konají v holešovickém prostoru La Fabrika (Komunardů 30, Praha 7).

www.contempuls.cz

Přehled programu 5. ročníku:
6. listopadu 2012
19:30
John Cage: Music of Changes

Steffen Schleiermacher – klavír (Německo)
Klavírista Steffen Schleiermacher je etablovaným interpretem současné hudby jednak jako virtuózní sólista s obdivuhodně rozsáhlým repertoárem, jednak jako zakladatel a člen Ensemble Avantgarde. Americká experimentální hudba a minimalismus jsou jedním z trvalých Schleiermacherových zájmů, a je to především impozantní komplet klavírního díla Johna Cage na prestižním labelu MDG, kterým si vydobyl uznání posluchačů i kritiky. Na festivalu Contempuls vystoupí s čtyřdílnou skladbou Music of Changes – tato přelomová Cageova skladba zazní v roce stého výročí Cageova narození v České republice vůbec poprvé. Schleiermacher patří k nemnoha světovým klavíristům, kteří mají neotřele virtuózní Music of Changes na svém repertoáru.

21:00
Talea Ensemble (USA)

Wubbels, Mincek, Gee, Hodge, Neuwirth
Dvanáctičlenný newyorský soubor Talea Ensemble představí v Praze velice reprezentativní průřez hudbou nastupující generace amerických skladatelů, zahrnující dvě světové premiéry.
Program je doplněn fagotovým koncertem rakouské skladatelky Olgy Neuwirth, se kterým Talea vystoupí v rámci festivalu Wien Modern krátce před svým pražským koncertem. Talea je považována za jeden z nejdynamičtějších ansámblů specializovaných na novou hudbu na současné americké scéně. Věnuje se systematicky jak hudbě progresivně orientovaných amerických skladatelů, tak současné evropské produkci, zejména skladatelům z Rakouska a Německa, což je v americkém kontextu poměrně ojedinělé.
Koncert doplní přednáška a projekce dokumentárního filmu v Americkém centru dne 5.listopadu od 17:30.
Program projekce a přednášky bude upřesněn.


9. listopadu 2012
20:00

Morton Feldman: For John Cage
Conrad Harris – housle (USA), Daan Vandewalle – klavír (Belgie)
TENTO KONCERT SE KONÁ V KOSTELE SV. VAVŘINCE, HELLICHOVA 18, PRAHA 1
Uvedení skladby For John Cage volně navazuje na vystoupení S. Schleiermachera k výročí stého narození Johna Cage. Přibližně sedmdesátiminutová kompozice patří do vrcholného tvůrčího období legendy americké experimentální hudby Mortona Feldmana. Interprety jsou renomovaný newyorský houslista Conrad Harris a belgický klavírista Daan Vandewalle, v jejichž obdivuhodně širokém repertoáru má Feldmanova hudba prominentní místo. Po koncertě následuje projekce dokumentárního filmu o newyorské „škole“ experimentální hudby.

16. listopadu 2012
19:30

Henryk M. Górecki: Lerchenmusik
Ansámbl MoEns (ČR)
Renomovaný domácí ansámbl provede monumentální kompozici proslulého polského skladatele H. M. Goreckého, autora slavné 3. symfonie, ale také skladeb velmi modernistických. Lerchenmusik spadá do autorova pozdního, syntetického období.

21:00
Ensemble Mosaik (Německo)
Poppe, Parra, Streich, Riehm
Pozváním berlínského Ensemble Mosaik festival Contempuls pokračuje ve své snaze přibližovat českému publiku pestrou a vysoce kvalitní scénu německé současné vážné hudby. Ensemble Mosaik byl založen v roce 1997 a v současnosti je považován za jeden z nejlepších německých ansámblů specializovaných na novou hudbu. Jeho doménou je dlouhodobá spolupráce s experimentujícími skladateli, jejichž práci Ensemble Mosaik prezentuje v tematických koncertních řadách. V centru zájmu ansámblu je propojování
akustických nástrojů s digitálními technologiemi a zkoumání nových možností interpretační praxe – např. využívání scénických a vizuálních prvků v koncertní situaci. Do Prahy přijede Ensemble Mosaik v obsazení osmi hudebníků. Programu dominuje půlhodinová skladba Hawking (věnovaná stejnojmennému astrofyzikovi) skladatele Rolfa Riehma.

23. listopadu 2012
19:30

Gareth Davis – basklarinet, elektronika (Velká Británie)
The Standards Project
Angličan Gareth Davis je etablovaným sólistou na scéně současné vážné hudby, jeho doménou je především virtuózní hra na basklarinet a kontrabasový klarinet. Pro svůj sólový projekt, který představí v Praze, oslovil několik významných skladatelů (Bernhard Lang, Elliot Sharp, Peter Ablinger), aby přetvořili známé jazzové standardy metodami současných kompozičních technik.
Výsledkem je velice neobvyklá hudba, která, ačkoli vzdálena původnímu jazzovému východisku, má rovněž daleko k běžné akademické produkci. Většina skladeb zahrnutých v The Standards Project zahrnuje rovněž elektroniku; k vytvoření nové skladby do Davisovy kolekce byl s festivalovou objednávkou osloven český skladatel Petr Kofroň.

21:00
A NAP
(Slovensko)
Graham, Mrkvička, Steinecker
Tento projekt vynikajících slovenských hudebníků byl vytvořen přímo na podnět festivalu Contempuls. Tvoří jej klavírista Miki Skuta, cimbalistka Enikö Ginzery, klarinetista Ronald Šebesta a violoncellista Jozef Lupták.
Skladba A Nap významného českého skladatele Petera Grahama je v českém kontextu ojedinělým dílem – jedná se o velkoryse koncipovaný hold nedávno zesnulému argentinsko-německému skladateli Mauriciu Kagelovi. Graham osobitým způsobem odkazuje ke kagelovské ironii, když nechává akustický zvuk klavíru a cimbálu nahlodávat jemnými, ale nečekanými a znepokojivými intervencemi elektronických zvuků, vytvářených v reálném čase improvizátorem Ivanem Palackým a samotným skladatelem P. Grahamem.

Kontrastní a neméně monumentální protipól ke Grahamově skladbě představuje interpretačně nesmírně náročné čtyřdílné Trio (pro klavír, klarinet a violoncello) Luboše Mrkvičky.
Z velké většiny bude na festivalu Contempuls uvedeno vůbec poprvé, poslední část skladby vznikla přímo na objednávku festivalu.
Program uvede výběr z cyklu Notturni slovenského skladatele Antona Steineckera pro sólový cimbál. Autor v ní citlivým způsobem ohledává netradiční možnosti hry na nástroj, jehož potenciál je v současné vážné hudbě stále více ceněn.

22:30
Gareth Davis (Velká Británie) & Machinefabriek (Holandsko)
Let me die before I wake...
Přibližně třicetiminutová improvizace vycházející ze skladby Salvatoreho Sciarrina Let me die before I wake... dále rozvíjí principy, které stojí v základu The Standards Project.
Spoluúčinkuje nizozemský soundartista Rutger Zuydervelt, alias Machinefabriek (efekty, smyčky, elektronika).


Více o festivalu: www.contempuls.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>