Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Inspirace

Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Časovaná bomba Chumbawamba

2010-05-12 00:00

V Lucerně Music Baru vystoupí s novým koncertním programem, který představí nejčerstvější album, anglická kapela Chumbawamba. Kapela je pověstná výtečnými živáky -14. května je tedy na co se těšit.

Chumbawamba vznikla na samém počátku 80. let poblíž Leedsu a po celá 80. léta stála v čele anarcho - punkového hnutí. V punk rocku (mírně šmrnclém folkem a řadou dalších vlivů) jsou také jejich kořeny, i když se od té doby jejich muzika poměrně výrazně posunula, ona jistá drzost a angažovanost zůstává i po třiceti letech. Práva menšin, hrozba neonacismu, kritika válečných konfliktů, práva zvířat, antikapitalismus, svět neobjektivně nahlížený skrze media - to jsou témata, ke kterým se Chumbawamba vyjadřuje v podstatě po celou kariéru. Ne náhodou se druhé album skupiny jmenuje Never Mind The Ballots... Here´s the Rest of Your Lives - parafráze na Never Mind the Bollocks... Here´s The Sex Pistols nebo jedno z jejich nejúspěšnějších alb v 90. letech Anarchy.

Na přelomu 80. a 90. let nasála Chumbawamba vůni právě se formující taneční scény, a okamžitě jí zachutnalo. Stále více zasahují do jejich hudby počítače a samply, aniž by se však vzdali živých nástrojů. Právě díky výše zmíněné desce Anarchy z roku 1994 kapela proráží do širšího povědomí. Tikající píseň Timebomb byla jedním z „nejroztomilejších“ hitů té doby, další výborná věc z této desky Enough Is Enough si to po svém vyříkávala s neofašistickými tendencemi: „Give the Fascistman a Gunshot.“ Obrovský úspěch mělo o tři roky později také album Tubthumber a to především díky megahitu Tubthumping. Dneska vydává Chumbawamba svoje sedmnácté řadové album!

Samotný název Chumbawamba pravděpodobně neznamená nic. Pokud se členové kapely pokoušeli někdy svůj zvukomalebný název vysvětlit, nepůsobilo to z jejich prořízlých úst příliš seriózně.

Je neuvěřitelné, pustíte-li si první oficiální album Chumbawamby Pictures of Starving Children Sell Records, jak zní současně a aktuálně. Jak se čistě punkový nářez harmonicky snoubí s nevinně dívčími vokály, rapem (nebo řevem), folkovými i jazzovými vlivy. Tohle mezižánrové proplouvání prostě Chumbawambě vždycky šlo. V tomto roce ale přišla s něčím nečekaným. Kapela natočila nebývale poklidné a intimně znějící album, které od počátku do konce stojí spíš na folku, jazzu či písničkářství, přičemž klíčem k uchopení jsou často harmonické vícehlasy, tak jak je Chumbawamba umí. Deska nese název ABCDEFG a mohla by být jakousi abecedou osobního přístupu k hudbě, vzdáním holdu, ale i vtipnou kritikou, jaké se od Chumbawamby dostalo například leaderovi kapely Metallica Jamesi Hetfieldovi za schvalování použití jeho hudby jako mučícího nástroje proti povstalcům v Iráku. „James, James, James, just give us names, names, names,“ zní rozkošně refrén...

Koncert je anoncovaný jako akustický a ponese se tedy nejspíš převážně v duchu nové desky. Před Chumbawambou bude 14. května v Lucerna Music Baru předskakovat švýcarská písničkářka Bettyna Schelker.


 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>