Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Inspirace

Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Respect Festival 2012 – doprovodný program: CéU /Brazílie/

2012-04-02 10:18

3. 4. 2012/út/ Palác Akropolis, 19.30

TRIP HOP SAMBA
CéU, světově nejžádanější brazilská zpěvačka, vystoupí na zahajovacím koncertu doprovodného programu letošního Respect Festivalu.


CéU navazuje na zázračný mix, z nějž se v šedesátých letech v Rio de Janeiro zrodila bossa nova. Brazílie je pověstná éterickými, ale přitom silně expresivními a výsostně muzikálními ženskými hlasy.
K posledním objevům na tomto poli patří jednatřicetiletá CéU, vlastním jménem Maria do Céu Whitaker Poças ze Sao Paula. Zpěvačka se inspiruje především hudbou s kořeny v Africe - jazzem, reggae i nigerijským afrobeatem. K éterickému, hluboce expresivnímu, sluncem prozářenému zpěvu přidává elektroniku a reggae, aranžmá jsou mistrovským dílem v umění dosáhnout maximálního účinku pouhým náznakem.

Zpěvačka získala nominace jak na ceny Grammy, tak i na jejich paralelu Latin Grammy. Zatím největším zlomem v její kariéře bylo druhé album Vagarosa z roku 2009, právem označované za nejlepší brazilskou nahrávku roku, které elegantně spojuje akustické nástroje s elektronikou - a zpěvačku rázem vyneslo mezi nejžádanější brazilské umělce v cizině. Pokud někteří album označovali za nejlepší brazilskou nahrávku roku, bylo to zcela na místě, neboť aranžmá jsou mistrovským dílem a nahrávky mají velmi intimní zvuk se spoustou kouzelných detailů. Když zpěvačka vystupovala v Anglii, britské deníky o ní psaly v superlativech, aniž by komukoli vadilo, že zpívá především v brazilské portugalštině. Jedinou výjimkou alba je anglicky zpívaná skladba Papa, z níž slyšíme lehkou ozvěnu Boba Marleyho. CéU na albu doprovázela brazilská elita, včetně rytmiky průkopnické skupiny Nação Zumbi.

V roce 2010 ji elitní jazzový pianista Herbie Hancock přizval na své album The Imagine Project, věnovaném odkazu Johna Lennona, spolu s Jeff Beckem, Anoushkou Shankar a dalšími umělci.
Brazilská hudba je u nás zatím téměř neznámá a koncert CéU, která v Praze představí své nové album Caravana Sereia Bloom, je unikátní příležitostí se s živou brazilskou hudbou seznámit.

Více na www.rachot.cz, www.facebook.com/rachotcz

Hudební ukázky a videa
http://www.myspace.com/ceumusicPředprodej
Ticketpro, Palác Akropolis

Vstupné předprodej stání - 360 Kč; sezení (balkón) - 410 Kč
Na místě stání - 400 Kč; sezení (balkón) - 450 Kč

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>