Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Kluby

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Bad Religion: špatná víra jim vydržela 30 let

2010-08-16 15:22

Američtí punkeři Bad Religion, kteří svou melodickou notou bezpochyby ovlivnili desítky kapel, se 18. srpna sejdou v Lucerna Music Baru k výjimečnému vystoupení, kterým oslaví neuvěřitelných 30 let existence. 


Setkat se poprvé s hudbou Bad Religion až u osmého studiového alba, je možná vzhledem k bohaté předchozí historii kapely pozdě. Jenže album Stranger Than Fiction z roku 1994 znám díky tomu dodnes prakticky nazpaměť. Stačí zmínit úvodní song Incomplete, který musel nejednoho teenagera vtáhnout nejen přímočarým melodickým punk rockem, ale také textem, který jste si chtě nechtě museli v tomto věku vztáhnout na sebe: „Mother, father, look at your little monster / I'm a hero, I'm a zero, I'm the butt of the worst joke in history / I'm a lock without a key, a city with no door / a prayer without faith, a show without a score...“ Texty zakladatele kapely Grega Graffina jsou výjimečné nejen touhou po obecně uchopitelném sdělení, ale také bezchybným rytmem. Inu, proč by nemohl být profesor paleontologie punk rockerem... Každopádně úderná deska Stranger Than Fiction s dalšími hity Better Off Dead, Infected nebo 21st Century vynesla Bad Religion na jejich hudební vrchol... Za další zásadní alba lze považovat dřívější Suffer (1988) a Generator (1992). Charakteristický výraz mají Bad Religion od 90. let hlavně díky melodickému (uhlazenějšímu a méně drzému) hlasovému projevu svého frontmana, který se lehce vznáší nad rychlými punkovými riffy.

Začátky kapely se však datují až do roku 1979, do Los Angeles, kde ji založili čtyři studenti. Tři ze zakladatelů (Greg Graffin, Jay Bentley a Brett Gurewitz) tvoří jádro kapely i dnes. Nahrávky vycházely Bad Religion od počátku ve vlastním vydavatelství, které založil Brett Gurewitz. Časem se z Epitaph Records vyklubal velký nezávislý label, produkující to nejlepší nejen z americké punkové scény - svého času u Epitaph vydávaly NOFX nebo Offspring, stálicemi jsou dodnes Pulley nebo Pennywise. I díky Epitaphu byly vztahy v kapele vždy poněkud napjaté: Gurewitz přicházel a odcházel, jednou kvůli drogám, podruhé kvůli zaneprázdněnosti s vydavatelstvím, potřetí kvůli tomu, že Bad Religion opustili jeho vydavatelství a vydali se do komerčnějších vod. Tam se jim však hudebně příliš nedařilo, s výjimkou úspěchu s hitem Punk Rock Song, a tak se od roku 2001 píše stejná historie jako v počátcích - Bad Religion znovu pod Epitaphem a znovu s Gurewitzem. A na světě jsou od té doby čtyři schopná studiová alba.

V letošním roce vychází Bad Religion m.j. deska 30 Years Live, v rámci níž se poprvé představí v Česku na samostatném koncertě. V Lucerně Music Baru budou ve středu 18. srpna bilancujícím punk rockerům předskakovat švédští Misconduct.      

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>