Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Koncerty
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Zrní, Bitumen Beat a spol. podpoří „cihlu“

2012-10-26 09:50

8. listopadu od 19 hodin, Rock Café 

Zrní, Bitumen Beat a spol. podpoří „cihlu“

V pražském Rock Café byla v roce 2011 založena tradice benefičních koncertů ve prospěch Akce cihla. Akce cihla pomáhá integraci lidí s mentálním postižením. Po kapelách Hm... nebo Kazety se projekt rozhodli v jednom večeru podpořit svým vystoupením hned čtyři kapely. Hlavními hvězdami večera budou kladenští Zrní a také Bitumen Beat z Hradce Králové. Koncert, jehož výtěžek bude věnován potřebám chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením v obci Slapy, se odehraje 8. listopadu od 19 hodin.   

Už 13 let mají lidé ve více než dvaceti českých městech možnost se na ulici setkat s benefiční sbírkou Akce cihla. U pouličních stánků se prodávají šamotové cihly, které jsou symbolem integrace lidí s mentálním postižením. Výtěžek projektu totiž putuje na výstavbu či vybavení chráněných bydlení, dílen, kaváren nebo tréninkových bytů. Od ostatních sbírek se Akce cihla liší nejen úctyhodnou tradicí a výsledky, ale i možností komunikace. Ke stánku máte možnost buď přijít, nebo nepřijít (nikdo vám nezastupuje cestu s kasičkou). Především v Praze vás zaujmou obří monumenty, které ze zakoupených cihel rostou přímo na ulici vedle prodejních stánků. A skutečné výsledky? Občanské sdružení Portus Praha, které je zakladatelem projektu i jeho celostátním organizátorem, již vystavělo dvě velké budovy chráněného bydlení, zrekonstruovalo a provozuje sociálně terapeutickou dílnu na výrobu nakládaných pochutin a zakoupilo další pozemek pro stavbu nové, větší dílny. V regionech bylo z výtěžku Akce cihla podpořeno desítky podobných projektů.  
     
8. listopadu v pražském Rock Café podpoří svým vystoupením Akci cihla hned čtyři kapely. Hlavním tahákem bude kladenská kapela Zrní, která si získává stále více fanoušků. Už druhou desku Zrní s názvem Hrdina počítačový hry jde do světa, která měla skvělé recenze v mnoha mediích, produkovala Radůza. Třetí album nazvané Soundtrack ke konci světa vychází 22. října. Zrní si vyzkoušeli společné hraní právě s Radůzou, Lenkou Dusilovou a nejčerstvěji spolupracovali s oscarovou Markétou Irglovou v duetu pro singl k albu Hudba z filmu Poslední Aporveru. "Něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen. Dřevo, svaly, voda, buchary. Jsme Zrní, kladenská kapela," tak sami sebe definují pánové z kapely. Dalšími, kdo vystoupí na benefičním večeru, budou Bitumen Beat z Hradce Králové. „Náš styl jsme pojmenovali lo-fi progressive gipsy music, což reflektuje náš nový přístup k romské hudbě. Používáme moderní technologie, samply, DJing, ale zároveň tam zůstává návaznost na tradiční emoci a starou romskou hudbu,“ říká Adam Pospíšil z kapely, která si přes svou krátkou historii získává renomé na festivalech Colors of Ostrava, Mighty Sounds nebo United Islands, ale i za hranicemi. Členové Bitumen Beat nejsou ale na hudební scéně žádnými nováčky - jejich slavnější předchozí hudební značkou je skupina Terne Čhave.

Dramaturgickou propast mezi žánry výše zmíněných kapel překonají Cirkus Cermaque, žánrově se vymezující freak folkem, ale i cikánskou hudbou, klezmerem, světovou i domácí alternativou. Čtveřici zúčastněných završují pražští Trombenik. Ti přinášejí v základu klezmerové melodie (písně židovských hudebníků z východní Evropy a z Ameriky) z 19. a 20. století, které sytí hoši jazzem, balkánským duchem, cikánskou nespoutaností i latinskoamerickým rytmem nebo rockovou municí. Benefiční koncert pro Akci cihla sev Rock Café odehraje 8. listopadu od 19 hodin.   


Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>