Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Hudba – Koncerty

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Návrat ztraceného syna McFerrina

2010-04-17 00:00

Král vokální improvizace a vůbec jeden z nejpozoruhodnějších hudebníků naší doby Bobby McFerrin se po dvou letech vrací do České Republiky. V Praze odehraje hned dva koncerty - 4. května v Obecním domě jarní GALA pro Struny podzimu a 5. května v pražském Kongresovém centru.Kdo dnes nikdy neslyšel pozitivní vokální nápěv Don´t Worry, Be Happy! musí být hluchý. Není tajemstvím, že jeho autorem je Bobby McFerrin, nepřekonatelný vokalista s rozsahem větším než čtyři oktávy, neskutečný improvizátor a m.j. také desetinásobný držitel cen Grammy. ...skladatel, který s naprostou samozřejmostí proplouvá mezi jazzem, klasickou hudbou, písněmi černošských kostelních sborů nebo originální vokální improvizací, přičemž do své hudby absorbuje desítky dalších vlivů z celého světa.

Do Česka se vrací, aby osobně představil nové album. Opět mu u toho budou asistovat důležité persony domácí hudební scény. Dan Bárta může po boku McFerrina zopakovat fantastický improvizační set, kterému měli šanci naslouchat diváci posledního koncertu a velmi zajímavé bude jistě i McFerrinovo hudební spojení s osobností jakou je Iva Bittová.Nové McFerrinovo album VOCAbuLarieS má silně meditativní charakter. Pouhých sedm písní, v nichž se nechal velmi výrazně inspirovat africkými vlivy, však teče lehce a elegantně jako potok mezi kameny. Dokonale zde ale také zúročuje svá letitá studia klasické hudby, objeví se i hudební náboženské a sakrální vlivy z různých kontinentů. Rozdělení na písně je spíše formální, album daleko více představuje dokonalou a nenáhodnou hudební kompozici, jeden track se vlastně harmonicky vlévá do druhého. Na vzniku alba se kromě McFerrina podílel i jeho vokální soubor Voicestra a další přizvaní hosté.

Na jeho českých koncertech však Bobbyho doprovodí speciálně sestavený pěvecký sbor, jehož vedením byl v první fázi pověřen sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek. Před samotným vystoupením jej vystřídá Roger Treece, který se m.j. podílel i na aranžích alba VOCAbuLarieS.

Don´t Worry, Be Happy! Bobby McFerrin zpívá 4. května v Obecním domě a 5. května v Kongresovém centru!


 

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>