Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Divadla – Činoherní divadla

Rokoko - Městská divadla pražská

www
E-mail
Městská část
Praha 1
Adresa
Václavské náměstí 38, Praha 1 - 110 00
Fax
224 211 260
Telefon
224 217 113
Doprava
Metro A,B - stanice Můstek Metro A,C - stanice Muzeum Tram č. 3, 9, 14, 24 - stanice Václavské náměstí

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Divadlo Rokoko je jednou ze scén Městských divadel pražských (MDP). Druhou scénou je divadlo ABC. Na scénách obou divadel se budete setkávat s tvorbou jednoho velkého hereckého souboru pod vedením jednotného tvůrčího týmu. Stručně vyjádřeno heslem „jedno divadlo – dvě scény“.

Divadlo Rokoko přivítalo první diváky na zahajovacím představení 25. 12. 1915 v suterénu paláce Rokoko. Název vymyslel dramatik V. V. Štech. Podnikatel Jan Černý se tu rozhodl začít s kabaretními produkcemi - prvním ředitelem byl Karel Hašler, poté jej vystřídal Eduard Bass. Pak přišla doba prvního krátkého působení Červené sedmy. Její členové i s Eduardem Bassem v červenci 1917 odešli, vrátili se znovu v lednu 1920. Vedle kabaretního programu tu zřídili bál Gri-Gri. Vydrželi tu jen do června téhož roku. Letopočty možná neplatí zcela přesně, tato doba v Rokoku byla především zmatená, osobnosti přicházely, odcházely, prolínaly se.

Z dalších výrazných osobností českého divadla zde účinkovali například Vlasta Burian, Ferenc Futurista nebo Jára Kohout, jednu sezónu zde také hrálo osvobozené divadlo Voskovce a Wericha. V roce 1936 zde působil také Jiří Trnka a jeho Dřevěné divadlo. Hrála se tu opereta a konaly se různé artistické produkce. Pak bylo divadlo zavřeno a po roce 1948 fungovalo jako skladiště a závodní jídelna, posléze zde byly uváděny produkce armádního souboru Vítězná křídla.

Od konce padesátých let (přesně od roku 1958) bylo Rokoko jedním z výrazných divadelních subjektů, které nastartovaly uvolnění a renesanci českého divadelnictví v letech šedesátých. Pod vedením dvojice Vostřel - Šašek zde působily takové osobnosti, jakými byly (a jsou) Hana Hegerová, Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Marta Kubišová, Václav Neckář, Valdemar Matuška, Karel Hála nebo Karel Štědrý.

Roku 1974 se Divadlo Rokoko stalo součástí Městských divadel pražských. Hrály tu desítky nejvýznamnějších českých činoherních herců, namátkou: Václav Voska, Svatopluk Beneš, Stella Zázvorková, Marie Rosůlková, Josef Bek, Boris Rösner, Naďa Konvalinková, František Němec, Václav Postránecký a další. Na počátku devadesátých let zde působil například Divadelní spolek Kašpar s režiséry Jakubem Špalkem a Michalem Dočekalem. Z Činoherního studia v Ústí nad Labem sem také v té době přišla skupina vedená Petrem Poledňákem. Od roku 1994 zde působil jako umělecký šéf Zdeněk Potužil.

V létě roku 2004 doznalo umělecké vedení Divadla Rokoko další změnu, kdy sem nastoupil nový tým vedený režiséry Tomášem Svobodou a Thomasem Zielinskim a dramaturgy Valerií Schulczovou a Vladimírem Čepkem.

V současné době je ředitelem znovu spojených Městských divadel pražských Ondřej Zajíc a uměleckým šéfem Petr Svojtka.

Object features

Otevírací doba
Pokladna (tel: 224 217 113): Po - Pá 11:00 - 18:00 So 14:00 - 19:00 Ne 1 hodinu před představením
Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>