Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Katalog objektů – Divadla – Činoherní divadla

Divadlo Na zábradlí

www
E-mail
Městská část
Praha 1
Adresa
Anenské náměstí 5, Praha 1 - 115 33
Fax
222 868 870
Telefon
222 868 868 (pokladna), 222 868 870
Provozní doba pokladen
Pokladna se nachází přímo v budově divadla na Anenském náměstí 5. V pokladně lze platit platební kartou! Po - Pá 14:00 - 20:00 So, Ne a svátky: 2 hodiny před představením
Doprava
Tram č. 12, 22, 23 - zastávka Malostranské náměstí, pěšky přes Karlův most, za ním doprava a u Novotného lávky doleva Tram č. 6, 9, 14, 18, 21, 22, 23 - zastávka Národní divadlo, pěšky po nábřeží, před Novotného lávkou doprava Tram č.17, 18 - zastávka Karlovy lázněnebo metro A - stanice Staroměstská a pěšky po nábřeží Metro B - staniec Národní třída a pěšky Nově můžete využít zvýhodněného parkování v garážích na Palachově náměstí - v pokladně divadla si vyžádejte kupon a máte hodinu parkování zdarma!
Napsali jsme na Pragueout.cz

Popis objektu

Další informace

Komentáře

Hodnocení, hlasování, ohlasy a komentáře

Dnes

Nejaktuálnější zprávy

Divadlo Na zábradlí vzniklo v roce 1958a jeho zakladatelé - Helena Philippová, Ivan Vyskočil, Jiří Suchý, Vladimír Vodička - dali svému profesionálnímu divadlu název podle uličky vedoucí z Anenského náměstí na nábřeží. Jako první představení uvedli 9. prosince divadelní leporelo plné písniček Kdyby tisíc klarinetů. 3. března 1959 se k činohernímu souboru divadla připojil Ladislav Fialka se svou pantomimickou skupinou aby tak vrátil slávu opomíjenému divadelnímu žánru. Činohra a pantomima vedle sebe existovaly až do roku 1991, kdy Ladislav Fialka zemřel.

Na počátku šedesátých let - s příchodem režiséra Jana Grossmana, scénografa Libora Fáry a kulisáka, později dramaturga a dramatika Václava Havla - začalo Divadlo Na zábradlí rozvíjet českou podobu absurdního divadla. (V. Havel: Zahradní slavnost, Vyrozumění; A. Jarry: Král Ubu; F. Kafka: Proces). Divadlu se dostalo značného uznání doma i v zahraničí, přesto v roce 1968 museli J. Grossman a V. Havel z divadla odejít. V sedmdesátých a osmdesátých letech se Divadlo Na zábradlí stalo útočištěm některých filmových režisérů české nové vlny šedesátých let, kterým byla normalizačními praktikami znemožněna filmová práce. Byl to především Evald Schorm, který od roku 1976 vytvořil v Divadle Na zábradlí řadu vynikajících až kultovních inscenací (W. Shakespeare: Hamlet, Macbeth; F. M. Dostojevskij: Bratři Karamazovi; C. Confortés: Maraton).

V roce 1989 se do divadla vrátil Jan Grossman jako režisér a pozdější ředitel, po jeho smrti v roce 1993 bylo jmenováno nové vedení - ředitelka Doubravka Svobodová a umělecký šéf Petr Lébl, jeden z nejtalentovanějších režisérů svébytné imaginace, který provokoval svými interpretačními objevy (J. Genet: Služky; L. Stroupežnický: Naši naši furianti, N. V. Gogol: Revizor, A. P. Čechov: Racek, Ivanov, Strýček Váňa). Po jeho tragické smrti v roce 1999 pokračovalo v hledačské, netradiční linii podoby současného Divadla Na zábradlí umělecké vedení ve složení dramatik a režisér J. A. Pitínský (T. Bernhard: Ritter, Dene, Voss a ; F. Schiller: Úklady a láska, D. Harrower: Nože ve slepicích), herec a režisér Jiří Ornest (J. Bowlesová: V Altánu; D. Laneová: Happy End) a dramaturgyně Ivana Slámová. V roce 2003 vystřídalo tento "triumvirát" umělecké vedení Ivana Slámová a dramatik a režisér Jiří Pokorný (J.-C. Carriere: Terasa; G. Tábori: Balada o vídeňském řízku; G. Preissová: Gazdina roba), které se pokouší texty klasické dramatické literatury prokládat českými i světovými premiérami současných dramatických autorů evropské, angloamerické i české provenience.

Object features

Otevírací doba
Začátky představení jsou v 19. hodin, není-li uvedeno jinak. Prosíme o včasný příchod do divadla, po začátku představení vás nemůžeme pustit do hlediště. Café - Bar (tel 222 868 860) vychází vstříc požadavku Divadla Na zábradlí tím, že se od 18. hod. do konce představení (cca do 22. hod.) rezervuje své prostory pouze pro návštěvníky s platnou vstupenkou.
Kina
Restaurace
Město
Umění
Výlety
Nákupy
Divadla
Sport
Loading .....
Loading .....
Loading .....
>