Skrýt výsledky vyhledávání
rss feed

Home page – Divadla – Děti

Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Zlatovlásko, krásko!

2013-05-13 19:52

Josef Kainar přebásnil lidovou českou pohádku Zlatovláska zapsanou Karlem Jaromírem Erbenem před více jak padesáti lety. Pod vedením slovenského režiséra Kamila Žišky, několikanásobného držitele slovenské divadelní ceny Dosky, byl jeho text převeden do písní. Představení Zlatovláska v divadle Minor představuje klasiku neklasickou formou.

Příběh o tom, jak podivínský král a jeho mladý kuchtík poznají řeč zvířat a díky tomu, že rozumí všemu, co si ptáčci štěbetají ve větvích stromů, dozví se o krásné panně, jejíž vlasy se třpytí jako samotné zlato, zná snad každý. Na to vsadili také tvůrci nového představení v divadle Minor a pro Zlatovlásku zvolili formu, která k samotnému příběhu odkazuje zprostředkovaně.

Příběh není vyprávěn striktně lineárně, kdy jeden obraz v sobě obsahuje už něco z toho následujícího a vyplývá z něj podle logiky očekávání. Charaktery jednotlivých postav se proměňují ve struktuře vztahů jakoby libovolně, nejpatrnější je to asi u postavy Zlatovlásky, jejíž romantická aureola je důmyslně narušena.
(c) Divadlo Minor

Většinu času se v této inscenaci zpívá za doprovodu živé kapely, která sedí v pozadí scény a celému představení dává dynamický a bezprostřední charakter. Na jevišti se střídá sedm herců, kteří zvládnou zahrát královskou rodinu i hejno hladových krkavčích mláďat. Převlékají se z role do role přímo na jevišti a do struktury představení to zapadá tak samozřejmě, že ani konzervativní dětský divák, který vyžaduje, aby princezna byla opravdová, neprotestuje.

Představení je určené pro diváky od pěti let a z vlastní zkušenosti můžu říct, že ho zvládnou i děti mladší, s jedinou výhradou. Pokud už dobře neznají samotný příběh, nemusí na konci představení vědět, o čem bylo. Nicméně aniž jsou schopny zrekonstruovat dějovou linii, s nadšeným výrazem vám potvrdí, že se jim to moc líbilo.

Minorská Zlatovláska vychází z veršované úpravy Josefa Kainara a hravá a důmyslná scénografie, dělá z představení zábavnou podívanou. Některé úpravy ocení doslova celá rodina. Představení je opravdu vydařené, ale nikomu rozhodně neuškodí, když si před jeho návštěvou příběh o Zlatovlásce a Jiříkovi trochu opráší. A je jedno, jestli sáhnete po veršované Kainarově úpravě, nebo zapátráte ve vlastní paměti s rizikem, že nějakou příhodu z Jiříkova putování vynecháte.

Více podrobností o představení najdete TADY.


foto: (c) Divadlo Minor

kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>