Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Zabiják Joe

2012-03-05 20:28

VRAŽDA VE VRŠOVICKÉM HAROLDU

První premiérou studentské umělecké skupiny OLDstars v roce 2012 bude inscenace hry amerického dramatika Tracyho Lettse ZABIJÁK JOE. V překladu Jiřího Joska ji soubor studentů pražských vysokých škol uvede na své domovské scéně ve vršovickém sklepním klubovém prostoru HarOLD v pátek a v sobotu 9. a 10. března 2012 a následně hned ve dvou reprízách 11. a 14. března 2012.

Představitel titulní role Martin Steve Luhan připomíná, že Letts svou krutou hrou z drsného předměstského prostředí odstartoval módní vlnu coolness dramatu: „Zabiják Joe je černou komedií o životě jedné ’obyčejné’ americké rodiny, která se rozhodla řešit tíživou finanční situaci za pomoci nájemného vraha.“ Brutální lovestory na pomezí komiksu a sociálního hororu popisuje svět, kde se hodnota lidského života dá vyčíslit a rozdělit rovným dílem.  „Chladnokrevný zabiják ve hře vystupuje jako soudce i kat v jedné osobě, přesto může působit jako sympaťák,“ dodává Luhan. Scénograf Jakub Štěpán komorní divadelní prostor zabydlel piknikovým vybavením a divákům tím nekompromisně určil pozici voyerů, nahlížejících do intimních rodinných dialogů v obytném karavanu. Osamocení jedinci jsou semíláni okolním světem. Vzdorovat dokáže snad jen ve svém světě uzavřená dospělá-nedospělá Vicki. Je však její řešení východiskem? Existuje nějaké východisko?

Dramaturgicky Zabiják Joe navazuje na inscenace hry Mariuse von Mayenburga Tvář v plameni a Joea Penhalla Slyšet hlasy, se kterými se soubor potkal v minulých letech.

 
Tracy Letts (* 4. července 1965)
Americký dramatik a herec. V roce 2008 obdržel Pulitzerovu cenu v oboru divadla za hru Srpen v zemi indiánů. Letts pochází z Oklahomy, kde vyrůstal v rodině úspěšné spisovatelky a vysokoškolského učitele. Ve dvaceti se přestěhoval do Chicaga, aby svoji uměleckou dráhu na dalších více než deset let propojil s divadelní skupinou Steppenwolf. V roce 1993 zde poprvé uvedl hru Zabiják Joe, která byla od té doby inscenována v mnoha zemích světa. Na Pulitzerovu cenu byl poprvé nominován už v roce 2004 za hru Muž z Nebrasky. Letts přiznává, že byl silně ovlivněn dramaty Tennesseeho Williamse a romány Williama Faulknera.

OLDstars (*2002)
OLDstars je nezávislá studentská umělecká skupina s vášní pro nejrůznější kulturní projekty. Její členové od roku 2008 provozují vlastní klubový sklepní prostor HarOLD v pražských Vršovicích, kde inscenují nejrůznější texty české i světové dramatiky, pořádají scénická čtení, divadelní happeningy a koncerty. V loňském roce uspořádali úspěšný letní festivalový openair projekt Hostina na Helfenburku a Bezrozpočtovou přehlídku studentského divadla v pražském Divadle v Celetné. S automobilovou verzí inscenace Romeo a Julie soubor o prázdninách pravidelně navštěvuje dětské tábory.

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>