Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Transforma

2010-04-23 17:59

27. a 28.4.2010 od 20hod
Divadlo Ponec

Transforma – pětice žen v divokém tanci proměny v premiéře izraelské choreografky

Divadlo Ponec uvede v úterý 27. dubna od 20 hod premiéru inscenace Transforma, kterou připravila taneční skupina VerTeDance ve spolupráci s choreografkou izraelského původu Mayou Lipsker – výraznou osobností současného tance, která v minulosti spolupracovala s Batsheva Dance Company i se Sashou Waltz.

Na základě společného tvůrčího procesu choreografky, pětice tanečnic a irského hudebníka Roye Carrolla se zrodila choreografie o organické energii, divokosti i něze, o zvířeti, které křičí v nás samých... Pět žen nám odkrývá jejich tajemné vnitřní osobnosti a mění se nám přímo před očima.

Maya Lipsker ke svému dílu dodává: „Transforma již podle názvu hovoří o změně. Stavíme na scénu moment, ve kterém dochází k totální transformaci existence. Odhalujeme pravé podstaty bytostí, jejich tváře, které se však lusknutím prstu náhle mění. Postupným odkrýváním masek uvolňujeme silné emoce, které se doposud skrývaly hluboko v podvědomí. Jsou to opravdu nevinné ženy, které tančí na jevišti? Nebo jsou to zvířata, bestie, muži či děti?

Na scéně se představí zkušené tanečnice Tereza Ondrová, Lenka Bartůňková, Martina Lacová, Věrka Ondrašíková a Stanislava Vlčeková, v rolích, které doposud neměly možnost zakusit – budou nejen tančit, ale také hrát či zpívat. Repríza díla se uskuteční hned následující den, ve středu 28. dubna od 20 hod.

Všechny ženy světa
spojte se
protože, když se vám to nezdaří
svět dospěje ke své záhubě
…a nebude to dlouho trvat (Ivo Cutler).

Maya Lipsker

Maya Lipsker tančila tři roky v Batsheva-Ensemble Dance Company v Izraeli (2000-2003). V listopadu 2004 se odstěhovala do Berlína a připojila se k projektu “Research Project” Sashy Waltz and Guests. Mezi lety 2005 a 2006 absolvovala uměleckou stáž v Dock11, kde také prezentovala své práce. Poté tvořila v Evropě (Rumunsko, Berlín, Atény) a spolupracovala s několika tanečními skupinami jako hostující choreograf.
Její práci mohli vidět diváci např. v německém prostoru Dock11 (2005-2006), v Labor Grass studiu (2006, 2009) Theater Stuttgart (2005), Georg-Apostu culture center, Bacau-Romania (2006), Tanz Theater Freiburg-Heidelberg (PVC Dance Company 2007), Project Art Center in Dublin (2007-Supported by the Art Council of Ireland), Theater Greifswald (2008), TanzArt Festival Goerlitz(2008), Tanztage Festival Berlin(2009) či Kinitiras studio Athens (2009).
Maya Lipsker se vedle své vlastní choreografické práce věnuje i výuce specifických tanečních hodin. Jako pedagog působila v Berlíně, Greifswaldu, Freiburgu, Osnabrueck, Aténách, Holandsku a nyní také v Praze.

 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>