Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Stigmatizující Tetování v Celetné (5)

2013-01-22 11:09

V Divadle v Celetné se Spolek Kašpar pustil do hry Tetování od Dey Loher. Tato německá dramatička patří v Česku mezi nejuváděnější současné autory, přičemž samotné Tetování se v poslední době dočkalo již třetího uvedení na kamenné scéně. Je jedním ze sedmi titulů nové programové řady Kašparu nazvané KAŠPAR.noir – Někdo to rád hořké!

Jako první se chopila textu Tetování už před šesti lety v Činoherním studiu Ústí nad Labem mladá režisérka Natália Deáková a hned z toho bylo úspěšné „zájezdní“ představení. Na tento úspěch navázal v ostravské komorní scéně Aréna jako hostující režisér Jakub Špalek a nedávno si inscenační know - how pro tuto hru, které funguje v personálním složení: režie – Jakub Špalek, scéna – Karel Špindler, kostýmy – Vladimíra Fomínová a hudba – Radek Pastrňák (jinak kapela Buty) odtud odnesl i do domovského Kašparu. Mužské role zastávají Jan Potměšil a Miloslav Tichý a v ženských se objevují v Kašparu neokoukané tváře Sandra Černodrinská, Viola Černodrinská a Miroslava Georgievová.


Miroslava Georgievová

Tetování je psané syrovým, úsečným jazykem, je obrazem pokřiveného světa nového tisíciletí, absencí jakýchkoli mravních hodnot a nabouraných a zkolabovaných rodinných vztahů. Autoritářský otec Wolfgang Tíha (zvaný Peci Wolf), potom co jej neuspokojuje terorizovat vlastní ženu (nazývá ji příznačně Psí Julka), se soustředí na svoji starší dceru Anitu. Psychický teror se spolu s incestem v otcově očích zdá být něco jako když vezmete dítě na zmrzlinu. Anita svádí s otcem boj zvláště potom, co si najde vlastního přítele. Ten je jediným, kdo se odváží Peci Wolfovi vzdorovat a pro Anitu je též zdrojem vnitřní síly. Jenomže po otci zbyde dívce drobný úvazek, čeká jeho dítě. Na konci si ona i diváci možná s hrůzou uvědomí, že v rodině je ještě mladší dcera, Lulu... V mnoha ohledech má Tetování blízko ke Schwabovu Antiklimaxu, z něhož diváci slabších povah v Divadle Komedie utíkali. Dea Loher by se z tímto kusem mohla z fleku postavit vedle tohoto provokativního autora a nebylo by od věci společně se obejmout s další rakouskou nekompromisní provokatérkou Elfriede Jelinekovou.

  
Jan Potměšil

Dea Loher (*1964) vystudovala německou literaturu a filozofii, je držitelkou řady literárních a dramatických ocenění. Její hry jsou uváděny od počátku 90. let v Německu a úspěšně i za hranicemi. V Česku bude patří mezi jednu z nejuváděnějších současných dramatiček. Vzhledem k tomu, že je přeloženo více kusů této autorky, než bylo skutečně uvedeno, další inscenace se dají jen očekávat. Jak je známo, Berlín je pro umělce „in“, i tato dramatička zde nyní žije a pracuje.


Sandra Černodrinská, Míla Tichý


Sandra Černodrinská, Viola Černodrinská, Jan Potměšil

Tomáš Kůs

Komentáře (5)

basement remodeling Worcester 2022-11-30 09:40:27
Great post thanks for this!
fence services near me 2021-12-09 04:04:25
Well this is great site! Would definitely recommend this to my friends. Love the read
pensacola wedding photographers 2021-12-07 06:44:13
great site
www.painterbillingsmt.com 2021-11-24 08:31:56
great post!
GREAT JOB!

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>