Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Testosteron je po všech stránkách hitová hra

2012-12-11 00:00

...říká o komedii Andrzeje Saramanowicze její režisér v novém Divadle Komedie, Vojtěch Štěpánek.

Testosteron měl premiéru ještě ve Strašnickém divadle. Jak hra zapadala do zdejší dramaturgie, čím přitáhla vaši pozornost?

Testosteron nám do Strašnic přinesl Michal Lang a byla to po našich sedmi letech působení ve Strašnicích naše první a dost vytoužená komedie. Pro zdejší dramaturgii měl Testosteron znamenat spíše obrat k širšímu obecenstvu. Možná, že jsme se dosud báli udělat komedii z toho důvodu, že nám pro vyjádření smyslu naší práce přišly lépe vhod vážnější hry, ale na Testosteronu jsme se rozhodně nešetřili, a i když výsledek vypadá hladce, byla k němu těžká cesta. Myslím, že jsme především díky úspěchu Testosteronu uvěřili v sílu komedie a do budoucna je nám nyní jasné, že takové hry jsou potřeba. Nejen kvůli divákům, ale i kvůli hercům a celému divadlu, které se vždycky v den, kdy hrajeme Testosteron, ponoří do velmi uvolněné a skutečně dobré nálady.Andrzej Saramonowicz, než Testoteron zfilmoval, si vyzkoušel jak funguje na divadle. Psal role na míru pro konkrétní herce, zakomponovával to, co v poslední době sami prožívali. Nechal jste se tímto principem také inspirovat?

Víte, jak si chlapi rozumí? Jak jim je spolu dobře? Jak je ten jejich cynickej, racionální, logickej a jednoduchej svět zábavnej? Jsem rád, že to Saramonowicz vycítil a správným způsobem převedl do skvělé hry. A jsem rád, že jsme se do toho mohli ponořit… Myslím, že nejhezčí chvíle v divadle zažívám před představením Testosteronu, kdy se potkáváme s klukama v šatně – my jsme tak rádi, že se vidíme! A ty vtipy… ! Fakt je to jak za odměnu. Myslím, že všichni se můžeme ztotožnit s tím, co a jakým způsobem se v Testosteronu říká a řeší. Je to přímé, jasné, srozumitelné, bez skrytých významů, není potřeba to interpretovat jinak než autenticky a na 100%. Takže je to osvobozující. Navíc ta hra vám opravdu může pojmenovat spoustu věcí stran žen…Měl jste o hereckém obsazení dopředu jasno?

Neměl jsem jasno v tom koho obsadit, ale měl jsem jasno jak ho obsadit. Strašnické divadlo nemělo soubor, a když jsme došli k obsazování Testosteronu, prostě jsme zavolali těm, se kterými bychom si to chtěli zahrát a ti pak volali zase těm, kteří by si to chtěli zahrát s nimi… Úkolem bylo sehnat partu herců, kteří na sebe dobře uslyší, kteří spolu budou chtít jít do takového nejistého podniku, jakými byly Strašnice. Prostě mi šlo o to vytvořit dobrou příležitost pro ty, kteří spolu chtějí dělat a nemají kdy a kde. A ta parta, která se sešla, je naprosto skvělá. Jsme všichni kámoši… Takoví ti opravdoví kámoši…

V čem spočívá aktuálnost hry a její atraktivita pro divadelní dramaturgy? Hru se po vás a Slezském divadle Opava a Českých Budějovicích chystá uvést už čtvrté české divadlo (na konci prosince bude mít Testosteron premiéru v Divadle F. X Šaldy v Liberci).

Atraktivita je obrovská, kdekoliv se to hrálo, mělo to úspěch. V Opavě to dělal Michal Lang, který je nyní šéfem v Liberci a uvede Testosteron i zde. V Budějovicích jej dělal David Czesany a Testosteron je tam hitem i přes to, že se musel text v těch nejostřejších vulgaritách krotit (to my jsme ještě přitvrdili…). Základnu české divadelní divácké obce tvoří divačky. A pro ty je představa sedmi chlapů disktujících otevřeně právě o nich velmi přitažlivá. Navíc je to věc, na kterou půjdou i chlapi, protože Testosteron není o remíze mezi pohlavími, je to o vyjasnění biologicky daných faktů, jejichž vyznění rozhodně nenahrává ženám… Je to rychlé, věcné, zábavné a pozor, je to opravdu velice dobře napsaná komedie. Odehrává se v reálném čase na jednom místě, herci v tom mají co hrát, na krátkém prostoru se odehraje drama i situační komedie a to vše s jediným základním situačním zadáním – pokaženou svatbou. Je to po všech stránkách hitová hra.Nový soubor Divadla Komedie se má soustředit detailněji na současnou polskou dramatiku. Jaké další autory v nejbližší době uvedete?

Vše záleží na grantech. V dramaturgickém plánu se skutečně orientujeme na východ, hlavně na Polsko a slovanské autory. Ještě během první sezony v Komedii uvedeme dramatizaci slavného polského románu Pornografie od Witolda Gombrowicze v režii mladého polského režiséra Gabriela Gietzkyho. V dalších sezonách nás čeká nová hra od Viliama Klimáčka, moc nás zajímá Tomáš Vůjtek, Dorota Maslowska i čeští beletristé jako Pavel Göbl…


Nejbližší představení hry Testosteron se v Divadle Komedie odehraje 12.  a 24. ledna 2013.

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>