Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Mark O´Rowe: Terminus

2010-03-26 11:46

Česká premiéra
1. premiéra 13. března 2010
2. premiéra za účasti autora 6. dubna 2010 ve 20:00 hodin ve Studiu Švandova divadla

Překlad: Ester Žantovská
Režie: Martina Schlegelová
Dramaturgie: Marie Špalová
Scéna a kostýmy: Jana Špalová
Projekce: AELDRYN a Barbora Herchlová
Hudba: MIKO
Produkce: Magdaléna Zelenková
Foto: Tomáš Bořil
Světla: Matej Svitač
Zvuk: Stanislav Halbrštát
Grafika: Martin Hrdina
Design fotografií: Jaromír Plachý
Realizace scény: Petr Šmejkal

Hrají:
Marcela Holubcová
Pavlína Štorková
Richard Fiala

Terminus
Nejnovější text jednoho z nejzajímavějších současných irských dramatiků, Marka O´Rowea, tvoří 3 monology ze současného Dublinu. Dvě ženy (starší sociální pracovnice a mladá dívka) a tajemný mladík v nich vyprávějí drsné příběhy, zpočátku realistické, později mystické, prostoupené démony a anděly, jakoby se postavy na své cestě nočními zákoutími města v deliriu propadaly do očistce či rovnou pekla. Postupně také vychází najevo, že mají víc společného, než se na první pohled mohlo zdát. Terminus je velmi temná hra, zneklidňující a krutá, ale také plná černého irského humoru. Zajímavý kontrast tvoří drsný obsah s veršovanou formou, která vychází až z rapového rytmu.
Hra měla premiéru v roce 2007 v irském Národním divadle Abbey Theatre v režii samotného autora, získala řadu ocenění, mimo jiné prestižní Scotsman Fringe First Award.

Mark O´Rowe (narozen v roce 1970) je jedním z nejzajímavějších autorů současného Irska. Patří ke generaci, která přenáší těžiště dramatické tvorby z venkova k městským příběhům a která díky experimentům s novou dramatickou formou změnila tvář moderního irského divadla. Zabývá se problémy současného Irska, které se pomalu z dávno zaujímané pozice "negrů Evropy" dostává do pozice "keltského tygra". V O´Roweho dílech se ale většinou setkáme s odvrácenou stranou irského ekonomického ráje, jeho postavy jsou asociální vyděděnci, vztahy bývají zásadně nefunkční, vyhlídky neradostné. O´Rowe se sám přiznává k fascinaci násilím. Vyrůstal na předměstí Tallaghtu, sledoval kung-fu filmy a do divadla vůbec nechodil. Teprve ve 24 letech se rozhodl, že „by se měl živit něčím pořádným“ a inspirován Davidem Mametem se vrhl na divadelní prkna. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl se svou hrou Howie The Rookie, která měla premiéru v roce 1999 v Bush Theatre a získala hned několik prestižních cen, včetně George Devine. Ve hře Terminus dosáhl vrcholu v inovaci dramatické formy, zároveň při její první divadelní realizaci debutoval jako režisér. Mark O´Rowe je také autorem scénáře k úspěšnému filmu Intermission s Colinem Farrellem v hlavní roli.

Terminus v Divadle LETÍ
Hru tvoří tři prolínající se monology, tři vyprávěné příběhy, naprosto chybí jakýkoli dialog či klasická divadelní situace. Všechny ostatní postavy, všechna prostředí (bar, ulice, benzínka, pláž atd.) evokuje vždy jeden herec a multimediální projekce, která vzniká autenticky přímo na scéně. Ta je dílem skupiny VJ Aeldryna a DJ Mika, kteří své divadelně-vizuální experimenty vyzkoušeli již na svých inscenacích v Clubu Cross. Divadlo Letí uvedením této hry pokračuje v dramaturgické linii, ve které představuje současné hry, jejichž těžištěm je primárně vyprávění, narativní pásmo, které se teprve v inscenaci přetváří v dramatický útvar.

www.divadlo-leti.cz


 

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>