Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tělovník obecný: „T“ jako tělo, „T“ jako...

2010-12-14 17:17

V bývalé budově elektrických podniků se od včerejška do 15. prosince odehrává netradiční divadelní projekt Tělovník obecný / Corpus Vulgaris. Sál funkcionalistické budovy se změnil na několik večerů na scénu, kde se na hendikep nehraje. Anebo naopak – s hendikepem hraje.

Autorské představení Kateřiny Jungové, Martiny Musilové a početného tvůrčího kolektivu je vyvrcholením dvouletého projektu Mít tělo, být tělem. Představení vzniklo v koprodukci Divadelní společnosti K4 a produkce divadla ALFREDVEDVOŘE. Tématem projektu, který soustředil zkušenosti lidí, žijících s různými druhy sociálních i zdravotních handikepů, je lidské tělo a to, jak jej vnímáme. Tělo je nejenom strojem pohybu, ale i svébytným zdrojem prožitků. Co na tom, že občas někomu něco nefunguje. Díky Tělovníku obecnému se na jednom podiu setkali při společné tvorbě s účelově jednoduchým a fungujícím konceptem vozíčkáři, lidé s mentálním hendikepem, lidé se sociálními bariérami i „normální“ herci i neherci. Představení tak odkrývá možnost vypovídat prostřednictvím divadla, které je založeno na lidské zkušenosti.

Začíná hrou s jazykem na téma „T“ jako tělo, aby se později skrze doprovodné vokální a hudební složky rozvinulo především na pohybové rovině. Jeho jevištní tvar rozdělený na řadu výstupů pojme nejen tématické obrazy, v kterých se konkretizuje naše vnímání chuti, doteku i dalších smyslových vjemů, ale také například bolesti. To je navíc prokládáno jevištní adaptací osobních výpovědí herců, jež přibližují denní život s hendikepem nebo také představují jen jednoduchý krátký příběh. V těchto chvílích nechybí v představení vtipné momenty, například: „...Potom mi vychovatelka obuje boty. Obouvá je zásadně jednotlivě...“ S výsostným nadhledem se můžeme ponořit i do biochemických pochodů uvnitř těla, které ovládne nemoc, jež způsobuje ten či onen hendikep.

Tělovník obecný vznikal na základě práce s improvizací (verbální, hudební i pohybové) i dlouhodobého cvičení divadelních technik, z nichž postupně vznikl pevný jevištní tvar. Nechybí mu energie, kterou byste čekali spíše od profesionální divadelní produkce. Představením ale vše nekončí. Jde vlastně o součást komponovaného večera, který se prolne do veřejné diskuze, týkající se nejen geneze projektu, ale plynule přejde též v nenásilné pozvání na hostinu, aby se jeho integrační poslání nakonec dovršilo na tanečním parketu.

Tělovník obecný / Corpus Vulgaris se bude hrát v bývalé budově elektrických podniků (přímo vedle KD Vltavská) v Bubenské ulici 1 ještě do 15. prosince. 
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>