Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Tattoo: Co se platí není obsah, ale osobní styl?

2010-09-20 11:27

Švýcarský dramatik s českými kořeny Igor Bauersima není na českých divadelních prknech nováčkem. Jeho hra NORWAY.TODAY je na repertoáru Divadelního spolku Kašpar již od roku 2003. Tato hra byla v letech 2003 a 2004 nejvíce inscenovanou hrou na německých divadelních scénách, byla přeložena do více než dvaceti jazyků a hrála se ve více než stovce divadel po celém světě. Nyní se Kašpaři spolčili se Spodinou (Spolek divadelních nadšenců Plzeň), aby v koprodukci uvedli jeho hru z roku 2002 Tattoo.Cool název hry odkrývá pomalu svůj obsah, když do spokojeného života Freda (Tomáš Stolařík) a Ley (Martina Prášilová) vtrhne nečekaná návštěva. Dávný přítel Tiger (Lukáš Langmajer) je šíblý výtvarný umělec, jehož věčné „Take it easy!“ a „Cool!“ vděčně koresponduje s jeho potetovaným tělem a uměleckým krédem: „Co se platí není obsah, ale osobní styl.“ Tiger se s Fredem a Leou doslova zmrská absinthem, přičemž dojde na neobvyklý slib. Pokud Tiger někdy zemře (i když on je přece již teď nesmrtelný) daruje se jim, respektive jim daruje své tělo.

Škoda, že několik prvních obrazů trpí jistou hereckou křečovitostí, dost se hraje nebo spíš vysvětluje rukama. Většinou to však vyváží vtipné momenty a hlášky v samotném textu, okázalost gest později minimálně zmírní, pokud ji z ostatních úplně nevyžene, příchod Michala Kerna, který ve hře ztvárnil roli Alexe - Tigerova upozaděného a citově ovládaného pomocníka. Už asi tušíte, že Alex nebude v Bauersimově hře jen legrační přihřátou lidskou ozdůbkou...

Tattoo je hra, která se v prvním plánu zabývá funkcí umění v současném světě, zavádí nás na hranici vkusu a nevkusu, etických met, které se v postmoderní době vytrácejí, na ostří touhy po sdělení a čistého byznysu, kalkulu a to uměleckého i obchodního. V druhém plánu odkrývá lidské nedostatky a slabosti, pokřivenou společnost, která je schopna omluvit sebe sama paklíkem bankovek v kapse. V neposlední řadě je to hra o touze ovládat či být ovládán, tím hůře pokud je za tím nečistý záměr, o schopnosti kalkulace s osobními vztahy i přátelstvím.

Tigerův dokonalý plán na cool dílo pro newyorskou výstavu vyjde - nakonec možná více než si dokázal ve svém nadřazeném a arogantním uvažování představit... Bauersimův dramatický text, v němž režisér Jakub Zindulka dokázal zachovat sdělení i řadu humorných situací, je na scéně umocňován úchvatnou hudbou Vladimíra Franze. Ve výsledku to zastíní několik výše zmíněných hereckých či technických nedostatků. 

Divadlo V Celetné, Středa 22.9. a sobota 30.10. 2010 od 19:30hod    
Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>