Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Festivaly
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Přelet nad loutkářským hnízdem 2011

2011-10-12 20:15

4. - 6. listopadu 2011
XXI. ročník oborové přehlídky loutkových divadel


PROGRAM
DIVADLO MINOR
Předprodej vstupenek v pokladně divadla Minor od 15.10.
Vodičkova 6, Praha 1, tel.: +420 222 231 351, e-mail: pokladna@minor.cz
Vstupenky na představení Amberville, které se bude konat ve STUDIU YPSILON, zakoupíte v pokladně divadla Minor.

pátek 4. 11.
16:00 Volání krve (Červená Karkulka 3) – Divadlo jednoho Edy, Pomezí Minor, Foyer
18:00 Zlatovláska – Divadlo Minor, Praha Minor, Velký sál
20:00 Životní volby / Opcje życia - Teatr niemozliwy, Polsko Minor, Malá scéna

sobota 5. 11.

11:00 Jabloňová pohádka - Loutky bez hranic, Praha Minor, Malá scéna
12:00 Workshop pro děti (vede Dora Bouzková a Pavel Heřmann) Minor, Malá scéna
14:00 Hluboko v lese – Tate Iyumni, Praha Minor, Malá scéna
16:00 Back to Bullerbyn - Amatérský loutkářský spolek Športniki a Loutkové Divadlo Maribor Minor, Velký sál
18:30 Jidáš Iškariotský, zrádce – Jihočeské divadlo, České Budějovice Minor, Malá scéna
20:30 Amberville, aneb Drsné město hebkých plyšáků – Divadlo Alfa, Plzeň Studio Ypsilon

neděle 6. 11.
11:00 Zlatá husa – Buchty a Loutky, Praha Minor, Malá scéna
14:00 Medvídek Pú, nebo tak nějak – Čmukaři, Turnov Minor, Malá scéna
15:00 Plaváček – Divadlo Lampion, Kladno Minor, Velký sál
16:30 Vyhlášení cen ERIK Minor, Foyer
17:00 Vlk a hlad – Jakub Folvarčný - Divadlo dobré kávy, Praha Minor, Foyer

změna programu vyhrazena

---- Pořádá České středisko UNIMA, Sdružení profesionálních loutkářů a Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář ve spolupráci s Divadlem Minor, Studiem Ypsilon, Katedrou alternativního a loutkového divadla DAMU a Polským institutem za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Hlavního města Prahy ----

Už po jednadvacáté se o prvním listopadovém víkendu uskuteční exkurze do českého loutkářského hnízda!


O přehlídce
Tradiční podzimní festival Přelet nad loutkářským hnízdem divákům nabízí to nejlepší a nejinspirativnější z  tvorby profesionálních i amatérských loutkářů. Na letošní přehlídce během tří dnů vystoupí celkem 12 loutkářských souborů, skupin či sólových interpretů s představeními pro děti i dospělé. Stejně jako v posledních letech se bude přehlídka znovu konat ve všech prostorách pražského Divadla Minor. Pouze jedno představení bude uvedeno na scéně Studia Ypsilon, kde bude mít pražskou premiéru inscenace Amberville v režii Radovana Lipuse, která zaujala publikum mj. na letošním ročníku plzeňského festivalu Divadlo 2010.


Back to Bullerbyn, foto J.Ptáček

Přelet nad loutkářským hnízdem je výjimečný svou koncepcí, která umožňuje poměřit síly zástupcům statutárních, nezávislých i amatérských loutkových a alternativních divadel. Pomáhá tak nahlížet na české loutkářské umění jako na celek, vnímat jeho proudy a vývoj a podněcuje i vzájemné setkání a inspirace tvůrců,“ říká ředitelka přehlídky a předsedkyně Českého střediska UNIMA Nina Malíková.

Účinkující
Program letošní přehlídky myslí nejen na děti, které bývají nejčastější diváckou adresou loutkářských inscenací, ale přinese i inscenace pro mladé diváky a dospělé. Dětem budou určena zejména dopolední a odpolední představení (Zlatovláska - Divadla Minor, Zlatá husa – Buchty a loutky, Jabloňová pohádka – Loutky bez hranic, Medvídek Pú – LS Čmukaři, Plaváček – Divadlo Lampion, Vlk a hlad – Divadlo dobré kávy), mládež a odrostlejší diváky jistě zaujmou inscenace Hluboko v lese (Tate Iyumni), první loutková soap opera Back to Bullerbyn (Amatérský loutkářský spolek Športniki a Loutkové Divadlo Maribor) nebo inscenace Jidáš Iškariotský, zrádce (Jihočeské divadlo České Budějovice).

Loutkové inscenace skutečně nejsou určeny pouze dětem, jak se mnozí domnívají. Například Divadlo jednoho Edy sice přiveze na Přelet již třetí variantu známé pohádky o Červené Karkulce,ale tentokrát ve verzi pro dospělé a s přiléhavým názvem Volání krve. Rozhodně ji nelze doporučit dětskému publiku, stejně jako třeba inscenaci Amberville aneb Drsné město hebkých plyšáků v podání Divadla Alfa, kde přijde nejedna roztomilá hračka před zraky diváků k úhoně,“ doplňuje Malíková.


Zlatá husa – Buchty a loutky, foto J.Ptáček

Zahraniční host
Cílem přehlídky je především prezentace české tvorby, hostem na ní ale bývají i mimořádné inscenace ze zahraničí – letos přijal pozvání polský Teatr Niemozliwy, který přiveze meditativní inscenaci Životní volby/Opcje życia v režii Marka Chodaczyńského. Soubor není českému publiku neznámý – v roce 2000 byl hostem festivalu Skupova Plzeň, kdy přivezl inscenaci Toporland.
Tvůrci inscenace vychází ze statí významného polského filosofa Leszka Kołakowského věnovaných příběhům Starého zákona (Klucz niebieski; u nás vydáno pod názvem Nebeklíč), které převádí do divadelní podoby pomocí výtvarných artefaktů. Nedivadelní text se stává v podání souboru Teatr Niemozliwy předmětovým divadlem, vizuální meditací s metaforickými obrazy za doprovodu živé hudby. Apokryfní příběhy – každý je realizován jiným typem předmětů a loutek - staví biblické postavy do mezních situací životní volby a přináší českému publiku u nás na loutkových scénách zřídka vídané divadlo poezie. Inscenace vznikla jako společný projekt varšavské Unie Teatr Niemozliwy, která sdružuje hudební, výtvarnou a divadelní sekci a získala významné divadelní ceny v Polsku, Velké Británii a Spojených státech za „překlad filosofie do divadelního jazyka.“ Představení bude uvedeno v polském jazyce s českým resumé.

Diváci zhlédnou příběhy střídavě vyprávěné hercem a herečkou za živého klavírního doprovodu, příběhy ztvárněné různými výtvarníky. Inscenace je výborným příkladem využití prostředků divadla oživujícího hmotu, divadla dávajícího prostor k zamyšlení, dotváření, práci s verbální a vizuální fantazií, “ říká o hostujícím souboru Nina Malíková.

Doprovodný program
Součástí oborové přehlídky bude i letos odborný mezinárodní seminář, tentokrát na téma „Současná situace a nové perspektivy a trendy divadelních vysokých škol", na jehož organizaci se spolupodílí Katedra alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Seminář se uskuteční v pátek 4. listopadu v 10.00 v Hallerově sále na DAMU a je určen odborné veřejnosti.
V rámci festivalu proběhne také tvůrčí dílna pro děti, pod vedením zkušené lektorky Dory Bouzkové, která bude následovat bezprostředně po představení Jabloňová pohádka.

Cena Erik
Přelet nad loutkářským hnízdem není přehlídkou soutěžní, nicméně v jeho průběhu bývá udělována putovní cena Erik, která vzejde z výsledku hlasování odborné veřejnosti o nejinspirativnější počin v oblasti loutkového a alternativního divadla za uplynulý rok. Loňským držitelem ceny pojmenované po významné loutkářské osobnosti Eriku Kolárovi se stala inscenace plzeňského Divadla Alfa James Blond. Plzeňští se stali jeho držiteli již potřetí za sebou – v roce 2006 bodovali inscenací Tři mušketýři, 2007 Krvavým kolenem a loni právě Jamesem Blondem.

Osvědčilo se nám udílet Erika až v závěru festivalu, aby si hlasující mohli ještě během Přeletu doplnit představení, která doposud nezhlédli, a případně upravit svá rozhodnutí,“ uzavírá Nina Malíková.


Životní volby

Praktické údaje
Divadlo Minor
Vodičkova 6
110 00 Praha 1
tel.: +420 222 231 351
e-mail: pokladna@minor.cz

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Minor začíná 15. 10., ceny vstupenek se pohybují v rozmezí 80 - 150,- Kč. Vstupenky na představení Amberville, které se bude konat ve Studiu Ypsilon (Spálená 75/16, Praha 1), budou k dostání také v pokladně Divadla Minor. Změna programu vyhrazena.

Více informací naleznete na www.prelet.cz

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>