Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Fringe už dávno není na okraji

2010-05-12 12:41

Manžel na cestě do jiné dimenze, vzpomínky, umění a sny soustředěné do jediného šálku horké kávy, pozvání na cestu neproniknutelnou ženskou duší, abnormalita pohlcující normalitu, či komedie o střetu kultur. Skrumáž těchto podivností je pouze náznakem toho, co letos nabízí divadelní a hudební maraton Prague Fringe Festival (22. – 30. 5.).

Na začátek pár čísel a jmen
Letos budete mít už po osmé jedinečnou příležitost blíže se seznámit během devíti květnových dní s divadelními spolky z Anglie, Austrálie, Izraele, Kanady, Norska, Skotska a dalších zemí, které odehrají zhruba 200 představení většinou v angličtině na sedmi malostranských (nejen) divadelních scénách.
 
Píšu nejen divadelních, neboť mezi místa, kde se tento rok budou potkávat fringeový návštěvníci, patří opět kostel sv. Jana Křtitele – Na Prádle, prostory kavárny stejnomenného divadla a nově také prostory malé kavárničky Kavarna 3+1, kam se vejde pouhých dvacet lidí. Kromě těchto pak tradičně Prague Fringe zakotví v Divadle Na Prádle, Divadle Inspirace, A Studiu Rubín a v jazzovém a bluesovém klubu U Malého Glena.
 
Začalo to v Edinburku
Na rozdíl od toho našeho pražského má mateřský Fringe Festival ve skotském Edinburku pohnutou historii i současnost. „Edinburk Fringe slaví tento rok své 63 výročí a stále se rozrůstá“, vysvětluje Steve Gove, iniciátor a šéf pražského Fringe Festivalu, „začalo to jako reakce na Edinburský mezinárodní festival založený v roce 1947. Osm studentských skupin tenkrát protestovalo proti tomu, aby byla jejich vystoupení odsunuta na chvost hlavního programu a dokonce se měla odehrát někde venku. Dnes se představuje každoročně několik set souborů, které odehrají tisíce představení. Pražský festival vznikl v roce 2002 vlastně také jako reakce a to na nedostatek kvalitního anglicky mluveného divadla v Praze.“
 
Přestože oba festivaly od sebe dělí dobrých padesát let, jejich idea i atmosféra je podobná. „Jde o to vidět denně dvě až tři představení s malou přestávkou na jídlo a pití někde v baru nebo v restauraci. Edinburk je úplně otevřený, každý zde může zůstat a hrát tak dlouho, jak k tomu má podmínky, v Praze se snažíme následovat podobný princip, ačkoli prostory, kde se dá hrát, i časový rozvrh jsou omezené. Vstupenky se však snažíme i tady držet levnější, například studenti to mají jen za padesát,“ láká k návštěvě festivalu Steve Gove.
 
Na co se můžete těšit?
Program letošního ročníku je opravdu hodně pestrý. „Tento rok tu máme skvělý mix kabaretu a temných show pro dospělé. Například Kubrilesque, představení dámského souboru Cherry Kiss Burlesque, věnované životu a dílu filmového režiséra Stanleye Kubrika, temnou izraelskou pohádku pro dospělé Hansel and Gretel the end of a fairy tale, černou erotickou komedii z Norska La Ronde a pochopitelně nebudou chybět ani festivalové stálice Topping s Butchem, kteří přijíždějí už po páté. Návštěvníci je mohou znát z pořadu České televize Q.“
 

Kubrilesque v Amsterdamu, Mechanický pomeranč (Clockwork Orange)
 
Rozhodně byste si podle Steva Govea neměli nechat ujít vítěze Amsterdamského Fringe, kterým se stal Cirkus Treurdier s představením o Plačící třešni (De huilende kers), nebo charitativní koncert La Sophia v kostele sv. Jana Křtitele-Na Prádle, na kterém zazpívají talentované děti, které bohužel nemohou vyrůstat v rodině, ale žijí v různých dětských domovech po celé republice.
 

 Circus Treurdier – Plačící třešeň (De Huilende Kers)
 
 
Další hvězdy Prague Fringe Festivalu:

David Benson zpívá písně Noela Coward na klavír Stewart Nicholls
 

Multi story – Pohled zpátky (Backward Glance)
 

MICHAEL McEVOY - Poslední člověk v Evropě, portrét George Orwella
 

Dr Brown, Stand-Up Comedy
 

Jamie Marshall - Must Be a Woman
 
kacab
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kaca

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>