Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv Představení
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

Váša potrvá!

2009-12-15 16:14

V hradčanské kavárně Potrvá vystoupí 18. prosince Petr Váša. Nepřehlédnutelný frontman kapely Ty Syčáci, ale především básník, jenž téměř dvacet let provozuje zvláštní jevištní disciplínu - říká se jí fyzické básnictví.

Fyzický básník Petr Váša je nepřehlédnutelnou osobností, která vzešla z brněnské alternativní scény. V minulosti působil hned v několika rockových kapelách - například Ošklid, Z kopce a chvíli strávil i s Jasnou pákou. V současnosti je leaderem kapely Ty Syčáci, v níž sice na nástroje hrají jen dva muzikanti (Váša hraje především sám na sebe), ale na koncertě máte ze vší té energie pocit, jako by bylo na podiu syčáků deset. Je třeba zmínit jejich takřka operní dílo Lišák je lišák, které pojednává o lovci, jenž se tak dlouho žene za liškou, až zjistí, že loví sám sebe.

Počátky poémes physiques čili fyzického básnictví se datují k době skoro před dvaceti lety. „V průběhu experimentu fyzického básnictví jsem si našel přesný systém, jak se pohybovat mezi póly pohybového, zvukového, řečového a výtvarného oboru. Bylo nutné tuto polohu najít, protože v počátcích jsem žil neustále v určité úzkosti, zda neztrácím soudnost,hlavu a zdravý rozum,“ komentuje vývoj svých vystoupení Petr Váša.

Vášovy večery fyzického básnictví nabízí průřez historií tohoto originálního uměleckého žánru, spojujícího poezii, hudbu, divadlo a prvky výtvarného umění v neobvyklou syntézu. Nejedná se o žádné autorské čtení, Petr Váša je stejně hercem, muzikantem i autorem slov. V jednu chvíli chrlí do publika jako smyslů zbavený své poémy, doslova hraje na své tělo (tváře, stehna, dlaně...), v druhou přejde stejně přirozeně do ticha a vystačí si jen s mimikou, gesty, či symboly v pohybu.

Nekonečným způsobem využívá k deklamaci fyzické poezie své husté hřívy, často vydává jen skřeky, až by nejeden prvně příchozí divák mohl zapochybovat o autorově duševním zdraví. Jenomže propadnete-li jeho vystoupení, a to je dost pravděpodobné, budete si po pár minutách jisti, že Vášův jevištní styl, balancující na pomezí poezie, divadla, výtvarného umění a hudby je výsledkem čehosi více. Z workshopů, které autor, působící též jako pedagog například na JAMU, často vede, byste se dozvěděli, že jde vlastně o celý teoretický systém. Vášův text musí prostě fungovat jak na papíře, tak na podiu. Jeho zbraněmi jsou v jediné chvíli hned čtyři múzy: slovo, zvuk, obraz a pohyb. S jejich pomocí upletl dnes již legendární básně a podiové kompozice jako Ooo luna nula nebo poéma Cirkus chaos minaret. Přitom nelze vynechat, že hlubokou opodstatněnost výrazu fyzického básnictví tvoří chuť si hrát a umět o tom přemýšlet, ale také hrát si a dokázat zcela vypnout!

Petr Váša vystoupí v kavárně Potrvá 18. prosince od 20 hodin.


10. 5. 2006 – Plzeň, kulturní centrum Jižní předměstí, Zdeněk Čočkin Fiala


10. 10. 2006 – Brno, Divadlo Husa na provázku, vernisáž výstavy grafik a představení Patnáct let fyzického básnictví, Vladimír Marek

Tomáš Kůs

Komentáře (0)

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>