Skrýt výsledky vyhledávání
Archiv
Děkujeme. Váš hlas byl přijat!

O pejskovi a kočičce (1)

2011-06-30 09:44

Na konci května uvedlo divadlo Minor poslední premiéru letošní sezóny. Pod povědomým názvem O pejskovi a kočičce se neskrývá opravdu nic jiného než adaptace oblíbených příběhů pejska a kočičky z pera a tužky Josefa Čapka. Adaptace je to, chce se říct, jak jinak než, velmi vydařená.

K napsání Povídání o pejskovi a kočičce inspirovala Josefa Čapka jeho dcera Alena. Ta se na rozdíl od filmového zpracování v divadle neobjeví. Místo ní uvítají diváky tři rozpustilí sourozenci.

Eva a Ondřej Nosálkovi, kteří námět zpracovali, podíleli se na vzniku představení a dokonce v něm i hrají, zvolili pro inscenaci strukturu příběhu v příběhu v příběhu. Když to vezmeme úplně zevnitř, uvidíme dvě poletující noční košilky, které střídavě touží po přátelství takovým tím hezkým dětským způsobem. Když malinko poodstoupíme, spatříme oživlou panenku, která na ně kouká z postýlky. Další úkrok odhalí přerostlé domácí miláčky (rozuměj herce s nasazenou psí a kočičí hlavou), na cestě dále jsou herci-děti hrající si se svými plyšovými přáteli. Všechno perfektně propojené.


(c) Divadlo Minor

V příbězích se objeví staré známé situace a scénky jako vzájemné drhnutí podlahy kočička pejskem a pejsek kočičkou, věšení prádla, ústředním příběhem je samozřejmě dort. Do Čapkovy kompozice se ale vloudí nové prvky a souvislosti mezi postavami, které udělají na divadle příběh dynamičtějším. Nikdo se nenudí, a přestože je uváděno, že představení je pro děti od tří let, díky tomu, jak je překvapivé a nápadité, udrží pozornost i mladší diváci. O dospělých nemluvě.

Pokud jste snad v Minoru ještě nikdy nebyli, je představení O pejskovi a kočičce ideálním iniciačním kouskem. Divadelníci na relativně malé ploše (myšleno časové) předvedou řadu inscenačních postupů, které jsou pro Minor typické. Inscenovanou látku děti znají a ti, co neznají, si ji zamilují. A budete se chtít vracet.

Po představení se můžete zastavit na chvíli v bufetu divadla příznačně nazvaném Světový bufet, oslavit tu můžete s dětmi narozeniny, příležitostně tu pořádají blešák, mecheche, výstavy anebo vyrábí společně s diváky rodinná minidivadélka. Více informací ZDE. V pasáži navíc najdete krámek s nejrůznějšími předměty s divadlem svázanými a okénko se zmrzlinou. Jedinou špatnou zprávou je, že si na to všechno budete muset počkat až po prázdninách!

Více informací o představení O pejskovi a kočičce najdete TADY.
foto: (c) Divadlo Minor

kaca

Komentáře (1)

pizza tower 2023-10-31 04:49:02
This is, in my opinion, one of the best posts that you have made. Your work is quite outstanding in both quality and quantity. I am grateful to you for it.

Přidat komentář

Pole není vyplněno nebo obsahuje nepřípustné symboly.
Jméno: E-mail:
Komentář:
  Hlásit nové komentáře.
>